W muzyczną podróż do przeszłości zabiorą publiczność: Paweł Hulisz, Piotr Kowalkowski, Emil Miszk i Wojciech Brzozowski — trąbki historyczne, Paweł Szewczyk — kotły historyczne. Gościnnie z zespołem wystąpi Błażej Musiałczyk (pozytyw). Artyści pokażą, jak jest zbudowana trąbka, ale również dowiemy się, w jaki sposób grało się na niej dla królów, a w jaki podczas wielkich bitew czy nadzwyczajnych miejskich wydarzeń. Poznamy również odpowiedź na pytanie: dlaczego dawniej trębacz zarabiał więcej od kapelmistrza?
Moda gry na instrumentach historycznych (smyczkowych, dętych, perkusyjnych i klawiszowych) zadomowiła się również w Polsce. Zainicjowana została pod koniec lat 50. XX wieku przez kilku wybitnych dyrygentów, takich jak np. Nicolaus Harnocourt, który występem swojego Concertus Musikus Wien w 1957 roku wywołał sensację rozpoczynając tradycję wykonywania muzyki przedklasycznej na instrumentach (lub kopiach) z epoki.
Dziś na każdej szanującej się uczelni muzycznej istnieje wydział muzyki dawnej i wykonawstwa historycznego. Temu nurtowi nie oparły się oczywiście instrumenty dęte blaszane: trąbki, rogi i puzony, które powróciły w dawnej swej formie na sale koncertowe.
Bilety w cenie 30 zł normalny i 22 zł ulgowy do kupienia w kasie w godz.10-18 (pon.-pt.) i przez stronę internetową filharmonii:
bilety@filharmonia.olsztyn.pl.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez