Zobacz wielką operę Mozarta. "Czarodziejski flet" w Ełckim Centrum Kultury!

2017-11-09 13:58:55 (ost. akt: 2017-11-09 14:09:06)
Kultura 19 listopada 2017
Zobacz wielką operę Mozarta. Czarodziejski flet w Ełckim Centrum Kultury!

W niedzielę 19 listopada zapraszamy do Ełckiego Centrum Kultury na retransmisję opery "Czarodziejski Flet" prosto z nowojorskiego The Metropolitan Opera. To będzie okazja do zobaczenia jednego z największych spektakli Mozarta.

Miłośnicy opery i wszyscy ci, którzy chcą spróbować tego magicznego świata będą mieli ku temu niepowtarzalną okazję. Do sali widowiskowej Ełckiego Centrum Kultury znów zawitają największe opery z nowojorskiego Metropolitan Opera. ECK rusza z cyklem transmisji z "wysokiego C". W niedzielę 19 listopada w kinie ECK będzie można zobaczyć "Czarodziejski flet".

Emerytowany dyrektor muzyczny Met, niezrównany James Levine poprowadzi pełną niemieckojęzyczną wersję magicznej baśni Mozarta w spektakularnej inscenizacji Julie Taymor, uznanej amerykańskiej reżyserki teatralnej, filmowej i operowej. Artystka wykorzystała w spektaklu wielkie animowane lalki. Kinomani znają Taymor jako autorkę m.in. „Fridy” z Salmą Hayek, czy „Tytusa Andronikusa” z Anthonym Hopkinsem.

“Czarodziejski flet” to subtelna baśń, rozpięta pomiędzy przyziemną komedią a szlachetnym mistycyzmem – została napisana dla teatru zlokalizowanego poza centrum Wiednia, z czystą intencją przyciągnięcia szerokiej publiczności. Opowieść w stylu „śpiewo-gry” składa się z numerów muzycznych połączonych dialogami i akcją sceniczną. Ta wspaniała struktura pozwala na zmienność nastrojów – od powagi do radosnej beztroski. Kompozytor i autor libretta należeli do masonerii – bractwa wyznającego moralne i metafizyczne idee – masońskie wyobrażenia i symbole zostały wykorzystane w tym utworze, choć sama opowiedziana historia jest po prostu uniwersalna, jak każda baśń.

Książę Tamino i jego przyjaciel, zabawny ptasznik Papageno, muszą przejść próby, by zyskać wtajemniczenie i nagrodę: miłość idealnej dziewczyny. Na księcia czeka Pamina – córka Królowej Nocy, na ptasznika – podobna do niego kolorowo „opierzona” Papagena. Libretto łączy elementy fantastyki, poezji, egzotyki oraz ludowej burleski, towarzyszy temu czarująca muzyka i piękne głosy.

"Czarodziejski flet" to tylko początek. W styczniu w Ełckim Centrum Kultury będzie można zobaczyć "Tosca" Pucciniego, a w lutym - "Cyganerię" tego samego autora. Natomiast w kwietniu zapraszamy na "Kopciuszka" Masseneta.Obsada ("Czarodziejski flet"):
Golda Schultz jako Pamina
Kathryn Lewek jako Królowa Nocy
Charles Castronovo jako Tamino
Markus Werba jako Papageno
Christian Van Horn jako Mówca
René Pape jako Sarastro
Soliści, chór, balet, lalkarze i orkiestra The Metropolitan Opera

Dyrygent: James Levine


PROGRAM TRANSMISJI:
— 19.11.2017 Mozart Czarodziejski flet – RETRANSMISJA po raz pierwszy w HD / wersja oryginalna

— 27.01.2018 Puccini Tosca – premiera sezonu

— 24.02.2018 Puccini Cyganeria – nowa obsada

— 28.04.2018 Massenet Kopciuszek – premiera sezonu / po raz pierwszy w Met


Bilety

ulgowy (senior, uczeń, student) – 40zł
normalny – 45zł
karnet na 4 opery – 140zł

https://m.wm.pl/2017/11/orig/czarodziejski-flet-427303.jpg

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zenon #2375206 | 88.156.*.* 15 lis 2017 21:11

    super,tak trzymać!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. miłośniczka #2371392 | 31.178.*.* 10 lis 2017 18:34

    aż miło patrzeć, jak w Ełku robi się coraz bardziej popularna opera i powstają takie pomysły, pięknie! Brawo dla Pani Dyrektor ECK za to, że tak dba o taką muzykę:)

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)