40 lat chóru Collegium Musicum w pamiątkach

2017-12-11 14:45:51 (ost. akt: 2017-12-11 15:02:31)
Wystawy Olsztyn, Galeria Stary Ratusz WBP, ul. Stare Miasto... 11 grudnia 2017 17:00
(każdy piątek)
40 lat chóru Collegium Musicum w pamiątkach

Autor zdjęcia: Mat. promocyjne

Olsztyński Chór Kameralny Collegium Musicum powstał w 1977 roku. Od tego czasu nieprzerwanie raczy swoich słuchaczy wykonaniami dzieł największych twórców. Od 15 grudnia w Galerii Stary Ratusz będzie można obejrzeć zgromadzone przez zespół pamiątki dokumentujące działalność chóru.

W piątek 15 grudnia 2017 r. o godz. 17.00 w Galerii Stary Ratusz WBP odbędzie się wernisaż wystawy 40 lat Olsztyńskiego Chóru Kameralnego Collegium Musicum.

Wszyscy, którzy odwiedzą Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie, będą mieli okazję zapoznać się z ekspozycją prezentującą najważniejsze dokonania chóru. Na wystawie znajdą się zdjęcia z koncertów kolędowych, które corocznie uatrakcyjniają Jarmark Świąteczny, a także statuetki i wyróżnienia, które udało się chórowi zdobyć.

Olsztyński Chór Kameralny Collegium Musicum został utworzony i działa nieprzerwanie od grudnia 1977 roku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie. Dyrygentem chóru jest od 1984 roku Janusz Wiliński.

Chór Collegium Musicum założony jest na wzór XVII-wiecznych towarzystw muzycznych zespół, skupia muzyków amatorów, absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej oraz Wydziału Pedagogiki i Wychowania Artystycznego UWM w Olsztynie, ale także lekarzy, studentów, nauczycieli, prawników, ekonomistów i biznesmenów.

U podstaw licznych sukcesów zespołu leży nie tylko profesjonalne wykształcenie, ale przede wszystkim fascynacja śpiewem. Klimat wspólnych zainteresowań, systematyczne pogłębianie wiedzy i umiejętności oraz wytrwałość w dążeniu do realizacji postawionych przez dyrygenta celów, pozwoliły stworzyć zespół o bardzo wysokim poziomie artystycznym.

Liczne prezentacje festiwalowe, nagrody w znaczących konkursach krajowych i zagranicznych, nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe to tylko zewnętrzne oznaki sukcesu, jaki stał się udziałem zespołu. Istotą owego sukcesu jest bowiem radość śpiewu zespołowego, którą chórzyści odnajdują we wspólnej pracy i przekazują swym słuchaczom.

Zespół wykonał kilkaset koncertów w kraju i zagranicą, śpiewając w kościołach, profesjonalnych i zaimprowizowanych salach koncertowych oraz szkołach. Zespół przygotował i wykonał kilkadziesiąt dzieł oratoryjno-kantatowych. Z dużym powodzeniem koncertował w Finlandii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Bułgarii, Rosji, na Węgrzech, w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Portugalii, w Czechach, Macedonii i na Litwie, uzyskując bardzo dobre recenzje i opinie.

Wystawa powstała przy współpracy z Samorządem Olsztyna oraz Olsztyńskim Towarzystwen Muzycznym.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB