Promocja VariArt i wykład o poezji Arno Holza

2017-12-11 20:33:18 (ost. akt: 2017-12-11 21:32:13)
Spotkania Olsztyn, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Stare... 14 grudnia 2017 16:30
(każdy czwartek)
Promocja VariArt i wykład o poezji Arno Holza

Autor zdjęcia: Mat. promocyjne

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na Olsztyńskie Dni Literatury. 14 grudnia zaprezentowany zostanie nowy numer czasopisma "VariArt", a wykład o poezji Arno Holza wygłosi Krzysztof Szatrawski

Kolejny zestaw wydarzeń kulturalnych z okazji Olsztyńskich Dni Literatury zaplanowano na czwartek 14 grudnia.

W programie:

godz. 16.30
- promocja pisma kulturalno-literackiego „VariArt” ph. „Współistnienie”
Gośćmi spotkania będą: Marek Barański, Krzysztof Szatrawski oraz Piotr Burczyk

godz. 17.00
- o poezji Arno Holza i prezentacja nowej książki „Dziewięć wierszy miłosnych”
wykład poprowadzi autor przekładu: Krzysztof D. Szatrawski

Miejsce: Pokój z widokiem, Stary Ratusz WBP; ul. Stare Miasto 33

Spotkanie ph.: „Współistnienie” poprowadzi Krzysztof D. Szatrawski - poeta, prozaik, eseista, od 2014 r. prezes Zarządu Oddziału Olsztyn SPP. Tym razem w centrum rozważań znajdzie się działalność Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz tematy związane z wydawanymi w bieżącym roku kolejnymi numerami czasopisma „VariArt”.

Oddział SPP w Olsztynie wydaje książki składające się na Bibliotekę Autorów Warmii i Mazur. W czterech seriach Biblioteki ukazało się kilkadziesiąt książek olsztyńskich autorów, w ostatnich trzech latach były to książki członków Stowarzyszenia: „Nieobecność” Erwina Kruka, „Cno” Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej, „Wiersze dla psa” Andrzeja Wojciechowskiego, „Czerwone skarpetki” Marka Barańskiego i „Czas płonących ogrodów” Krzysztofa D. Szatrawskiego, a także debiuty Dawida Kraszewskiego, Katarzyny Matwiejczuk, Jakuba Michalczeni i Piotra Burczyka.

Książki debiutanckie ukazują się jako nagroda w organizowanym przez Oddział konkursie „Olsztyński debiut”.

Od 2000 roku tradycją olsztyńskiego środowiska literackiego jest również publikowanie własnych antologii i almanachów, tworzących literacki portret zbiorowy. Dotychczas opublikowane zostały dwie antologie Olsztyńskiego Oddziału SPP: Szara reneta, (red. Kazimierz Brakoniecki i Zbigniew Chojnowski, Olsztyn 2000) oraz Przed i za, (red. Alicja Bykowska-Salczyńska i Zbigniew Chojnowski, Olsztyn 2007). Od roku 2015 Oddział wydaje swój Almanach – dotychczas ukazały się trzy wydania. Zarówno tomy zbiorowe, jak i cztery serie tomów indywidualnych, obrazują zróżnicowanie i bogactwo środowiska pisarskiego skupionego w Olsztyńskim Oddziale SPP. Przedsięwzięcia te Oddział realizuje dzięki wsparciu Gminy Olsztyn. Często też współpracujemy z olsztyńskimi instytucjami edukacyjnymi i kulturalnymi, między innymi z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, Zespołem Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych, Miejskim Ośrodkiem Kultury, Wojewódzką Biblioteką Publiczną, Miejską Biblioteką Publiczną i Centrum Polsko-Francuskim.

Pismo kulturalno-literackie „VariArt” - wydawane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie, pierwszy numer ukazał się w listopadzie 2008 r. Od 2010 r. współwydawcą jest Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Areszt Sztuki. „VariArt” powstał z potrzeby prezentowania kultury, literatury i sztuki Olsztyna oraz województwa warmińsko-mazurskiego. Pismo jest z założenia „różnorodne”, otwarte dla wszystkich twórców, zarówno uznanych jak i debiutujących, niezależnie od przynależności do grupy czy programu artystycznego. Skierowane jest również do szerokiego grona odbiorców.
W piśmie publikowane są: poezja, proza, dramat, recenzje książek, felietony, relacje z wydarzeń kulturalnych, artykuły poświęcone historii Warmii i Mazur, ciekawym inicjatywom, miejscom, które warto poznać. W galerii „VariArt-u” - kolorowych środkowych stronach pisma - prezentowane są prace i sylwetki artystów. W „VariArcie” zamieszczane są również wywiady z artystami, literatami, muzykami, przedstawicielami instytucji kulturalnych.

Promowane pismo „VariArt” ukazało się w ramach projektu „Obywatel Polski, Regionu, Kultury. Współistnienie” przy współudziale finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Arno Holz (1863-1929), urodzony w Rastenburgu (dzisiaj Kętrzyn) poeta, dramaturg, prozaik i teoretyk przełomu antyromantycznego, łączony z szeregiem rewolucyjnych przemian w literaturze niemieckiej, był pisarzem, którego dorobek sytuuje na liście najbardziej znaczących postaci niemieckiej literatury. Szereg głośnych dzieł publikowanych w ostatnich dekadach XIX i w pierwszym ćwierćwieczu XX wieku obejmuje cykl poetycki „Phantasus”, będący opus magnum poety. Z tego ogromnego, trzytomowego dzieła, poeta wyodrębnił podstawowe tematy i nadał im formę niezależnych tomów poetyckich. Najpiękniej wydanym był tom „Dziewięć wierszy miłosnych”, który opublikowano w Lipsku w 1924 r. w bibliofilskiej edycji Towarzystwa Przyjaciół Książnicy Niemieckiej.

Olsztyńskie Dni Literatury 2017 to seria wydarzeń literackich i kulturalnych w pierwszej połowie grudnia, organizowanych przez Olsztyński Oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W ramach wydarzenia odbyły się już między innymi wieczory autorskie połączone z promocjami książek Marka Barańskiego, Andrzeja Wojciechowskiego, Hanny Brakonieckiej, Krzysztofa D. Szatrawskiego, spotkanie z twórcami Almanachu.

Współorganizatorzy:

Centrum Polsko-Francuskie , Miejski Ośrodek Kultury, Wojewódzka Biblioteka Publiczna oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Olsztyn.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB