Gala operetkowo-musicalowa w olsztyńskiej filharmonii

2018-01-02 09:26:44 (ost. akt: 2018-01-02 09:30:21)
Muzyka Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie 5 stycznia 2018 19:00
(każdy piątek)
Muzyka Olsztyn, Filharmonia Warmińsko-Mazurska, ul. Głowackiego... 6 stycznia 2018 18:00
(każda sobota)
Gala operetkowo-musicalowa w olsztyńskiej filharmonii

W dniu 5 stycznia 2018 roku, o godz.19.00 „Galę operetkowo-musicalową” od noworocznych życzeń rozpocznie Pan Marszałek Gustaw Marek Brzezin. Orkiestrę symfoniczną Filharmonii poprowadzi jej dyrektor naczelny i artystyczny Piotr Sułkowski.

Muzyczne spotkanie uświetni Justyna Reczeniedi – utytułowana śpiewaczka (koloraturowy sopran liryczny), posiadająca charyzmę sceniczną oraz głos o niepowtarzalnej barwie. W jej wykonaniu usłyszymy m.in. arie z oper W. A. Mozarta, G. Pucciniego. V. Belliniego, G. Gershwina. Artystka jest laureatką wielu nagród na konkursach wokalnych. Do jednych z większych osiągnięć artystycznych śpiewaczki należą występy m.in. w Tokio City Opera w ramach japońskiego tournee Warszawskiej Opery Kameralnej w listopadzie i grudniu 2004 i 2006 roku. Od 2007 roku występowała w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Stale współpracuje z filharmoniami i scenami koncertowymi w Polsce i za granicą (Austria, Grecja, Hiszpania, Japonia, Kanada, Litwa, Łotwa, Liban, Niemcy, Węgry).

Ważniejsze role Justyny Reczeniedi to: Gilda w „Rigoletto” i Violetta Valery w „Traviacie” Verdiego, Despina i Fiordiligi w „Cosi fan tutte” Mozarta, Eugenia w „Il filosofo di Campagna” Galuppiego, Basia w „Krakowiakach i góralach” Kurpińskiego, Adela w „Zemście nietoperza”, Cherubin w „Weselu Figara”, Serpina w „La Serva padrona” i inne. Wokalistka z powodzeniem obraca się w różnych stylach muzycznych od opery i oratorium poprzez pieśń, operetkę, musical, muzykę filmową oraz poezję śpiewaną. Specjalnością artystki są występy w formie recitalu, łączącego różne style muzyczne i prezentujące wiele technik wokalnych: od muzyki dawnej, przez operę, operetkę, musical aż po utwory kompozytorów współczesnych.

W repertuarze koncertu marszałkowskiego w filharmonii nie może oczywiście zabraknąć walców i polek autorstwa przedstawicieli muzycznej dynastii Straussów, ani melodii z najpopularniejszych straussowskich operetek. Najsłynniejszym z rodziny był Johann Strauss II (1825-1899), najstarszy syn założyciela dynastii, Johanna Straussa I (1804-1849). On to, po efektownym debiucie – zresztą wbrew woli ojca i jeszcze za jego życia – przejął część „rządów dusz” tańczących wiedeńczyków, by wkrótce doprowadzić rodzinne imperium do szczytu powodzenia, walcami podbijając całą Europę, zarówno monarsze dwory – od wiedeńskiego, poprzez angielski, po rosyjski – jak i popularne przybytki tańca i lekkiej muzyki – również za oceanem.

Koncert marszałkowski zostanie powtórzony w dniu 6 stycznia 2018 roku, o godz.18.00

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB