Galeria Rynek MOK zmieni nie tylko nazwę, ale również charakter

2018-01-08 12:43:04 (ost. akt: 2018-01-08 12:46:10)
Galeria Rynek zamieni swoją nazwę na Galeria Dobro

Galeria Rynek zamieni swoją nazwę na Galeria Dobro

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Ma być miejscem otwartym na młodą kulturę i sztukę. Ma być samym Dobrem. Inauguracja już w piątek o godz. 20 pod prowokacyjnym hasłem „Kiedyś było lepiej”.

Na inaugurację Galerii Dobro dostałam zaproszenie, które przyszło tradycyjną pocztą w zaadresowanej ręcznie kopercie. — Ale w piątek na godz. 20 zapraszamy wszystkich chętnych — mówi Mariusz Sieniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.

O jego pomysł, by Galerię Rynek, w której co dwa tygodnie wieszano zapisane w grafiku wystawy, zamienić w miejsce spotkań z młodą kulturą i sztuką pod nazwą Galeria Dobro.

— Każdy może do nas przyjść, napić się kawy albo podłączyć się do sprzętu i pobrzdąkać na gitarze. 
— Dobro to słowo, do którego podchodzimy z pewną nieśmiałością — dodaje Sieniewicz. — My będziemy proponować to, co dobre w kulturze olsztyńskiej i polskiej.


W zapowiedziach jest spotkanie z Aleksandrą Boćkowską, autorką książki o luksusie w PRL, i Pawłem Sołtysem, czyli muzykiem Pablopavo, który jest także utalentowanym pisarzem. Jego książka „Mikrotyki” jest nominowana do Paszportu „Polityki”. 


— Będą też wydarzenia muzyczne — mówi Emilia Konwerska, koordynatorka projektu. — Już w piątek wystąpi Better Person. Jest to Polak mieszkający w Berlinie. Jego muzyka to ballady, ale z elementami bardzo sentymentalnymi. Są tam na przykład harmonijki podobne do tych z soundtracku z serialu „Tulipan”.

Tak zacznie się cykl pod hasłem „Kiedyś był lepiej”. O jego klimacie wiele mówi zaproszenie wydrukowane na pakowym papierze. Jest tu zdjęcie kasety VHS, dużego fiata, logo Dziennika Telewizyjnego i wieżowca. Jak wynika z rozmów z realizatorami cyklu, z jednej strony przywołują rodzime rekwizyty komuny, z drugiej przypominają forpocztę amerykańskiej kultury masowej, takiej jak seriale „Beverly Hills 90210” i „Twin Peaks”. Należy do niej też lalka Barbie w Peweksie, sklepie symbolizującym w PRL-u luksus.


Cyklowi „Kiedyś było lepiej” będzie towarzyszył mural autorstwa drugiego gościa wieczoru Agnieszki Dybowskiej z Warszawy. To absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz ze specjalizacją projektowania mebli na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i szkoły złotniczej. Zajmuje się projektowaniem wnętrz, mebli, biżuterii, grafiki użytkowej i rysunkiem.

— Znalazłam ją przez Instagram, czyli fotograficzny serwis społecznościowy — opowiada Emilia Konwerska. — Agnieszka, rocznik 1982, w rysunkach, którymi zapełnia notesy, odnosi się do wspomnień z dzieciństwa. Rysuje relikty przeszłości — bloki, przystanki autobusowe, altanki budowane własnoręcznie przez właścicieli ogródków działkowych. 
Prace Dybowskiej będzie można oglądać w Galerii Dobro przez styczeń i luty. Ale w piątek namaluje na naszej najdłuższej siedmiometrowej ścianie mural.

Przedstawi na nim blok, nazywany Pekinem. Na wernisażu zostanie zaprezentowany w kolorach, w jakich został oddany do użytku. Z czasem jego elewacja się zmieniała. Właściciele mieszkań wedle swego uznania malowali balkony. — Autorka będzie stopniowo przemalowywać blok, korzystając ze zdjęć Pekinu odnalezionego w internecie — zapowiada Konwerska. — Zmiany będzie domalowywała przez kilka dni. Każdy, kto przyjdzie wtedy do galerii, będzie mógł zobaczyć Agnieszkę przy pracy.


MOK ma już plany działań w Galerii Dobro na marzec i kwiecień. Ale jeszcze nie chce ich zdradzać. — Wynajduję artystów niezależnych, których twórczość odpowiada naszym tematycznym zainteresowaniom — tłumaczy Konwerska. — Ale zapraszam też osoby, które chciałby zrobić na przykład performance. 


Ewa Mazgal


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zula #2413430 | 83.14.*.* 9 sty 2018 07:46

  ale Galeria Rynek, to dobra nazwa...po co zmieniać?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. tomi #2412932 | 94.254.*.* 8 sty 2018 17:47

  rozwalić to dno.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Aga #2412761 | 89.228.*.* 8 sty 2018 14:56

  Kolejny dyrektor który rozpoczyna urzędowanie od zmian powierzchownych i zacierania śladów po poprzednikach

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. marzena #2412726 | 89.231.*.* 8 sty 2018 14:17

  Wszystko fajnie, tylko ta bezsensowna mania zmieniania nazw. Żadnej ciągłości i tradycji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) ! - + odpowiedz na ten komentarz