Koncert symfoniczny we współpracy z Akademią Muzyczną Bydgoszczy

2018-01-29 14:29:39 (ost. akt: 2018-01-29 14:32:35)
Muzyka Filharmonia Olsztyn 2 lutego 2018 18:00
Koncert symfoniczny we współpracy z Akademią Muzyczną Bydgoszczy

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

W piątek, 2 lutego 2018 roku, o godz.19.00 w koncercie symfonicznym za pulpitem dyrygenckim stanie dwoje dyplomantów Katedry Dyrygentury Akademii Muzycznej w Bydgoszczy: Jagoda Wyrwińska i Yuriy Rizun. Koncert rozpocznie II Symfonia e-moll op. 2 Siergieja Rachmaninowa, a orkiestrę filharmoników warmińsko-mazurskich poprowadzi Jagoda Wyrwińska.

Młoda artystka ukończyła z wyróżnieniem studia I stopnia na Wydziale Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Gdańsku. Obecnie kontynuuje naukę na studiach II stopnia. Dotychczas miała już okazję pracować z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Kameralną i Symfoniczną Orkiestrą Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz w Gdańsku, z Elbląską Orkiestrą Kameralną i Polską Filharmonią Bałtycką. W marcu 2017 roku otrzymała wyróżnienie na II Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu. II Symfonia e-mol op.27 Sergiusza Rachmaninowa powstała w latach 1906-1907, a jej prawykonanie miało miejsce w Sankt Petersburgu 8 lutego 1908 roku. Kompozytor wtedy osobiście poprowadził orkiestrę. II Symfonia okazała się wielkim sukcesem Rachmaninowa, pozwalając na trwałe przezwyciężyć wrażliwemu artyście wątpliwości co do swojego potencjału artystycznego. Dziś powszechnie uznawana jest za szczytowe osiągnięcie muzyki neoromantycznej. Obok Koncertów fortepianowych kompozytora II Symfonia jest bodaj jedną z najczęściej wykonywanych kompozycji Rachmaninowa.

Po przerwie za pulpitem dyrygenckim stanie Yuriy Rizun (dotychczas znany jako doskonały wiolinista, muzyk grupy I skrzypiec naszej orkiestry). Filharmonicy pod batutą Yuriya Rizuna wykonają IX Symfonię e-moll „Z Nowego Świata” op.95. Antonína Dvořáka.Yuriy Rizun ukończył Narodową Akademię Muzyczną im. M. Łysenki we Lwowie w klasie skrzypiec. Po ukończeniu studiów pracował w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Lwowskiej, Orkiestrze Symfonicznej Akademii Muzycznej we Lwowie oraz w Orkiestrze Symfonicznej ,,K&K Philharmoniker”. Jako skrzypek brał udział w licznych tournée w/w orkiestr po krajach Europy. Od 2012 roku do chwili obecnej jest artystą muzykiem Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Antonín Dvořák nasiąknięty nowymi ideami, już rok po przybyciu do Stanów Zjednoczonych, 16 grudnia 1893 roku, w nowojorskiej Carnegie Hall zaprezentował swoją nową, dziewiąta już symfonię. Tak o swojej napisanej w tonacji e-moll, czteroczęściowej IX Symfonii „ Z Nowego Świata” op.95 wyraził się Dvořák:

„Napisałem symfonię, która porwała całą Amerykę. Sprawia mi ogromnie dużo radości i będzie się zasadniczo różnić od moich poprzednich symfonii. Ano, każdy, kto ma „nosa”, musi wyczuć wpływ Ameryki. „Z Nowego Świata” – to znaczy wrażenia i pozdrowienia z Nowego Świata. U nas w domu zrozumieją, co miałem na myśli. Jest to i zawsze będzie muzyka czeska”.

IX Symfonia Dvořáka to kompozycja, która dzięki swojej indywidualności, nowatorstwu i autentycznemu pięknu szturmem zdobyła amerykańskie, a wkrótce również europejskie
sale koncertowe, umacniając pozycję Dvořáka, jako jednego z najwybitniejszych symfoników drugiej połowy XIX wieku. I jedyne, o co można mieć do niej „pretensje”, to o to, że swoją popularnością na wiele lat „przyćmiła” pozostałe, równie wspaniałe dzieła wielkiego Czecha.

Zapraszamy Państwa na koncert z udziałem młodych adeptów sztuki dyrygenckiej mając nadzieję, że zobaczycie Państwo w niedalekiej przyszłości Ich nazwiska na wielkich afiszach koncertowych. I wtedy będziemy mogli dopowiedzieć „w lutym 2018 roku dyrygowali koncertem w Olsztynie”.

Bilety w cenie: normalny 40 zł, ulgowy 30 zł, do nabycia w kasie Filharmonii pn.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową bilety@filharmonia.olsztyn.pl

Bilety do nabycia również na Kartę Dużej Rodziny w ramach programu "Warmia i Mazury dla dużej rodziny" (kasa)


Koncert symfoniczny we współpracy z Akademią Muzyczną Bydgoszczy
2 lutego 2018 r. (piątek), godz. 19.00 sala koncertowa Filharmonii

Dyrygenci:
Jagoda Wyrwińska,
Yuriy Rizun

(Dyplomanci Wydziału Dyrygentury AM w Bydgoszczy)

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Program:
Siergiej Rachmaninow – II Symfonia e-moll op.27
I. Largo - Allegro moderato
II. Allegro molto
III. Adagio
IV. Allegro vivace

Antonín Dvořák – IX Symfonia e-moll „Z Nowego Świata” op.95.
I. Adagio – Allegro molto
II. Largo
III. Scherzo: Molto vivace – Poco sostenuto
IV. Allegro con fuoco


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB