Mistrz wiolonczeli - Roberto Trainini

2018-02-27 10:06:33 (ost. akt: 2018-03-02 11:44:10)
Muzyka Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie 2 marca 2018 19:00
(każdy piątek)
Mistrz wiolonczeli - Roberto Trainini

Autor zdjęcia: mat. prasowe

W piątkowy wieczór 2 marca, o godz.19.00 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej zabrzmi– Don Kichot (Don Quixote) - Poemat symfoniczny w formie wariacji na wiolonczelę, altówkę i orkiestrę op. 35 Richarda Straussa.

Utwór ten z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego wykona znakomity włoski wiolonczelista Roberto Trainini. Drugą koncertową propozycją wieczoru będzie Peer Gynt – Edvarda Griega (Suita nr 1 op. 46, Suita nr 2 op. 55).

Roberto Trainini należy do grona najwybitniejszych włoskich wiolonczelistów młodego pokolenia. Urodził się w 1975 roku w Bari. Jest zwycięzcą wielu międzynarodowych konkursów wiolonczelowych: IV nagroda na Międzynarodowym konkursie w Markneukirchen (2001), I nagroda na Konkursie Elise Meyer w Hamburgu (2001), nagroda specjalna na konkursie Arturo Bonucciego w Rzymie (2003), IV miejsce na Konkursie Wiolonczelowym w Belgradzie (2005). W 2012 roku został nagrodzony Premio Cartagine per la Musica w Rzymie. Obecnie jest profesorem wiolonczeli w Konserwatorium "Claudio Monteverdi” w Bolzano we Włoszech, oraz w Academia de Arte de Florencia w Mexico City. Jako solista koncertuje w Niemczech, Austrii, Turcji, RPA, Rumunii, Meksyku, Portugalii, Hiszpanii, Polsce, we Włoszech oraz na Cyprze.

Od 2014 roku artysta dokonuje nagrań dla Brilliant Classics: jego wysoko oceniane nagranie sonaty i utworów na wiolonczelę i fortepian Giuseppe Martucci’ego z Massimiliano Ferrati było pierwszym wydaniem z tej serii. W 2016 roku wydany został album ze słynną sonatą skrzypcową Cesar’a Franck’a A-dur oraz Sonatą Kreutzerowską L. van Beethovena, która zarejestrowana została w duecie z pianistą Cristiano Burato. Obecnie nagrywa on komplet suit wiolonczelowych J. S. Bacha oraz własną transkrypcję Chaconny na wiolonczelę solo. Jest profesorem gościnnym w Radomiu, a także regularnie przeprowadza kursy mistrzowskie w Polsce, Meksyku, Hiszpanii, we Włoszech, na Ukrainie i w Argentynie.

Roberto Trainini gra na dwóch włoskich instrumentach wykonanych przez Alessandro Ciciliati’ego w 2009 i 2014 roku, a od czasu do czasu na "Ex-Watykan" Stradivariusa udostępnionego mu przez Academia de Arte de Florencia.

Zapraszamy na ten wyjątkowy koncert symfoniczny w repertuarze, którego znalazły się dwie pozycje inspirowane dziełami literackimi: Poemat symfoniczny Don Kichot – Straussa prawykonany w 1898 roku – zainspirowany powieścią Miguela de Cervantesa o błędnym rycerzu z La Manchy i Peer Gynt – Griega – muzyka napisana do dramatu Henrika Ibsena mająca swoje prawykonanie w 1876 roku.

Przed koncertem, o godzinie 18.00 zapraszamy na spotkanie z cyklu „Kameralnie o koncercie”, które poprowadzi dla Państwa muzykolog, krytyk muzyczny, producent oraz wybitny popularyzator muzyki – redaktor Jan Popis. Wprowadzenie do koncertu odbędzie się w sali kameralnej (II p.). Wstęp wolny.

Bilety na koncert w cenie normalny 40 zł, ulgowy 30 zł są do nabycia w kasie pon.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl

Bilety dostępne są także na Kartę Dużej Rodziny w ramach programu "Warmia i Mazury dla dużej rodziny".Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Anonymus #2449707 | 208.114.*.* 27 lut 2018 21:56

    POSZEDLBYM CHOCIAZBY PO TO, ZEBY ZOBACZYC JAK OLSZTYNSK ORKIESTRA RADZI SOBIE Z 'DON KICHOTEM' R.STRAUSSA.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)