Koncerty symfoniczne w olsztyńskiej filharmonii

2018-03-05 14:15:20 (ost. akt: 2018-03-06 08:43:27)
MuzykaKultura 8 marca 2018 - 9 marca 2018
Koncerty symfoniczne w olsztyńskiej filharmonii

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

8 i 9 marca 2018 roku filharmoników warmińsko-mazurskich poprowadzi pochodzący z Tennessee amerykański dyrygent Robert Carter Austin.

Orkiestra pod jego batutą rozpocznie koncerty Uwerturą do opery Kumoszki z Windsoru Otto Nicolai. Robert C. Austin prowadził orkiestry symfoniczne jedenastu stanów USA oraz w Kolumbii, Wenezueli, Brazylii, Meksyku, Chin. Maestro Austin ma jak na muzyka klasycznego niezwykle zróżnicowane wykształcenie, w tym tytuł inżyniera z Massachusetts Institute of Technology, oraz dyplom (z wyróżnieniem) w dziedzinie informatyki Uniwersytetu Cambridge, a także tytuł magistra sztuk muzycznych z Uniwersytetu Stanforda. Artysta jest obecnie dyrektorem muzycznym Las Colinas Symphony Orchestra (już dwudziesty szósty sezon artystyczny). W Europie dyrygował symfonikami w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Bułgarii, Polski, Słowacji oraz Ukrainy, z której pochodzi solista koncertu – pianista Viacheslav Zubkov.

Artysta występuje w Europie i Stanach Zjednoczonych m.in. na tak znakomitych salach koncertowych jak „Concertgebouw” w Amsterdamie czy „Carnegie Hall” w Nowym Jorku. Pianista zaprezentuje Błękitną rapsodię na fortepian i orkiestrę George’a Gershwina, który w tej kompozycji doskonale połączył formę symfoniczną z elementami muzyki jazzowej. Olsztyńska publiczność pamięta Viacheslava Zubkova ze znakomitego występu podczas recitalu fortepianowego pt. „Piano transcriptions: from Baroque to Jazz w naszej Filharmonii.

Drugim solistą koncertów, będzie tenor dramatyczny młodego pokolenia Wojciech Sokolnicki. Już na drugim roku studiów zadebiutował główną partią w operze Leonarda Bernsteina „Candide” w Teatro del Giglio we włoskim mieście Lucca. Partię tę wykonał w premierowych spektaklach we Włoszech oraz w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Otrzymał za nią nagrodę im. Jana Kiepury za najlepszy „Debiut Roku 2010”. Jako solista wykonuje najsłynniejsze arie tenorowe występując niemalże na wszystkich scenach filharmonii w Polsce, ale także w Chicago, Toronto i Baden-Baden. Z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Roberta Cartera Austina, Wojciech Sokolnicki zaśpiewa lubiane przez publiczność przeboje operowe i musicalowe oraz utwory z repertuaru gwiazd muzyki rozrywkowej m.in. wokalno-instrumentalne opracowania kompozycji Johna Lennona, Paula McCartneya, Leroya Andersona czy Alana Menkena.

Koncerty symfoniczne w filharmonii warmińsko-mazurskiej w Olsztynie w marcu i kwietniu. Poniżej kalendarium wydarzeń.Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB