"Stabat Mater" Giovanni Battista Pergolesi

2018-03-19 15:14:39 (ost. akt: 2018-03-19 15:29:08)
Muzyka 25 marca 2018 20:00
Stabat Mater Giovanni Battista Pergolesi

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

„Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego zabrzmi w niedzielę 25 marca o godz. 20.00 w Bazylice konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie. Jan Jakub Rousseau nazwał „Stabat Mater” Pergolesiego „najdoskonalszym, najbardziej poruszającym duetem jaki wyszedł spod pióra kompozytora w historii”, a kompozytor i dyrygent niemiecki Johann A. Hiller powiedział „Nie zasłużył na miano człowieka ten, kto mógłby wobec tej muzyki pozostać zimny i niewzruszony”.

Kompozycja Pergolesiego jest również nazywana muzycznym odpowiednikiem słynnej Piety Michała Anioła. Autorstwo tekstu „Stabat Mater” przesyconego najgłębszym współczuciem dla stojącej pod krzyżem Matki przypisywane jest Jacopone da Todi – włoskiemu poecie i mistykowi franciszkańskiemu, twórcy pieśni duchownych i traktatów o życiu wewnętrznym. Giovanni Battista Pergolesi żył zaledwie 26 lat (1710-1736). „Stabat Mater” napisane przez kompozytora w ostatnich tygodniach jego życia, stało się po dzień dzisiejszy najpiękniejszym, najbardziej poruszającym i najczęściej wykonywanym dziełem muzyki religijnej.

Wykonawcami tego wyjątkowego koncertu będą: Jolanta Kowalska-Pawlikowska – sopran, Karol Bartosiński – kontratenor, Chór Cantores Varmienses (przygotowanie chóru Benedykt Błoński) oraz orkiestra kameralna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Całość od pulpitu dyrygenckiego poprowadzi Piotr Sułkowski.

Krótko o solistach:

Jolanta Kowalska-Pawlikowska – sopran

Trzykrotna Stypendystka Ministra Kultury, Miasta Krakowa (Stypendium „Twórcze”, 2009) oraz programu „Młoda Polska” (2009). Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie (klasa śpiewu prof. Agnieszki Monasterskiej) oraz studia podyplomowe w Guildhall School of Music&Drama w Londynie. Jest laureatką pierwszej nagrody Międzynarodowych Konkursów: Bach Singer’s Prize w Londynie (2008) oraz The Thelma King (2009). Laureatką III Nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Ady Sari w Nowym Sączu (2011). Otrzymała Nagrodę Fundacji Bach-Marschall na Międzynarodowym Konkursie im. J. S. Bacha w Lipsku (2008), Nagrodę „Jurica Murai Prize” za najlepszą interpretację na 39th Festiwalu „Varaždin Baroque Evenings” (Chorwacja, 2009), a także wyróżnienia m.in. na Mozartowskim Konkursie Wokalnym w Londynie (2008).

Karol Bartosiński – kontratenor

Urodził się w Toruniu. Studiował na Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, w klasie śpiewu dr hab. Leszka Skrla. W ramach programu Erasmus, studiował także w Leuven, w Belgii, w klasie śpiewu prof. Diny Grossberger. W czasie studiów brał udział w festiwalach operowych w Niemczech i we Francji. Debiutował w Operze Narodowej w 2006 roku, wykonując partię Hipolita w interaktywnej operze Dobromiły Jaskot „Fedra”.

Serdecznie zapraszamy!


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB