Koncert symfoniczny w Olsztynie

2018-03-19 15:23:06 (ost. akt: 2018-03-19 15:28:33)
Muzyka 23 marca 2018 19:00
Koncert symfoniczny w Olsztynie

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

Włoski dyrygent Massimiliano Caldi poprowadzi filharmoników warmińsko-mazurskich w koncercie symfonicznym w piątek 23 marca. Koncert, którego początek zaplanowano na godz.19.00 rozpocznie Walc z opery „Faust” Charlesa Gounoda.

Dwie kolejne pozycje koncertowe wieczoru to: Henryka Wieniawskiego – Fantasie brillante na tematy opery „Faust” Ch. Gounoda op. 20 na skrzypce i orkiestrę oraz Carmen Fantasy op. 3 na skrzypce i orkiestrę Jeno Hubay’a. Wykona je znakomita solistka Monika Dondalska. Koncert zakończy III Symfonia a-moll „Szkocka” op. 56 Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego.

Monika Dondalska pochodzi z rodziny o dużych tradycjach muzycznych. W 2010 roku ukończyła Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Vadima Brodskiego. Artystka jest laureatką licznych konkursów skrzypcowych. W wywiadzie dla pisma „Muzyka 21 (2017) na pytanie, który z konkursów po latach szczególnie pamięta – Monika Dondalska odpowiedziała:
( …Wspominam Ogólnopolski konkurs im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie, gdzie jako jedenastolatka startowałam w kategorii wiekowej do lat 17. Otrzymałam wtedy nagrodę Filharmonii Lubelskiej, z którą wykonałam Koncert skrzypcowy e-moll Feliksa Mendelssohna oraz nagrodę Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, również mile wspominam Międzynarodowy Konkurs Louisa Spohra w Weimarze,…)
Monika Dondalska jako solistka występowała z polskimi i zagranicznymi zespołami symfonicznymi i kameralnymi. W sezonie artystycznym 2009/2010 rozpoczęła pracę w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, gdzie obecnie jest koncertmistrzem orkiestry. Prowadzi działalność pedagogiczną m.in. w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Olsztynie. W marcu 2017 roku ukazała się płyta artystki, na której prezentuje ona utwory skrzypcowe zapomnianego polskiego pianisty i kompozytora Raula Koczalskiego.


Dyrygent koncertu Massimiliano Caldi urodził się w 1967 roku, w Mediolanie. Jest laureatem Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (1999). Posiada olbrzymie, międzynarodowe doświadczenie w obszarze muzyki symfonicznej, opery, operetki i baletu. Maestro Caldi jest głównym dyrygentem Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie i pierwszym gościnnym dyrygentem Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Pełnił również funkcję głównego dyrygenta i konsultanta artystycznego Filharmonii Koszalińskiej (2014-2017), dyrektora artystycznego Śląskiej Orkiestry Kameralnej (2006-2010) i głównego dyrygenta Orkiestry Kameralnej "Milano Classica" (1998-2009).

W latach 2015-2017 był wykładowcą Kursów Mistrzowskich we Florencji. W ciągu ostatnich dziesięciu lat odbył tournée po Izraelu, Omanie, USA, Chile, Brazylii, Niemczech, Rosji i Turcji. Regularnie pojawia się za pulpitem dyrygenckim najważniejszych polskich orkiestr symfonicznych. Z ostatnich zagranicznych występów artysty należy wspomnieć koncert w listopadzie 2017 roku w Gold Sall of Musikverein w Wiedniu z orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej z Rzeszowa oraz występ z Istanbul State Symphony Orchestra w lutym 2018 roku. Artysta podobnie jak solistka koncertu Monika Dondalska ma na swym koncie nagranie płytowe z muzyką Raula Koczalskiego. W styczniu 2018 ukazała się płyta CD zawierająca dwa koncerty na fortepian i orkiestrę, które z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Massimiliano Caldi wykonała Joanna Ławrynowicz.

Przed koncertem symfonicznym, o godz.18.00 zapraszamy publiczność do sali kameralnej (IIp.) na spotkanie - wprowadzenie do koncertu, które poprowadzi Janusz Ciepliński. Wstęp wolny. Bilety na koncert w cenie: 40 zł normalny i 30 zł ulgowy do nabycia w kasie czynnej od wtorku do piątku w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl. Bilety dostępne również na Kartę Dużej Rodziny w ramach programu "Warmia i Mazury dla dużej rodziny"

Serdecznie zapraszamy!

Wykonawcy:
Massimiliano Caldi (Włochy) – dyrygent
Monika Dondalska – skrzypce
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Program:
Charles Gounod – Walc z opery „Faust”
Henryk Wieniawski – Fantasie brillante na tematy opery „Faust” Ch. Gounoda op. 20 na skrzypce i orkiestrę
Jeno Hubay – Carmen Fantasy op. 3 na skrzypce i orkiestrę
Feliks Mendelssohn-Bartholdy – III Symfonia a-moll “Szkocka” op. 56


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB