Tamara Bołdak-Janowska w Planecie 11

2018-03-20 10:32:10 (ost. akt: 2018-03-20 10:41:06)
Spotkania Olsztyn, Planeta 11, al. Piłsudskiego 38 22 marca 2018 17:00
(każdy czwartek)
Tamara Bołdak-Janowska w Planecie 11

Autor zdjęcia: Mat. promocyjne

MBP w Olsztynie zaprasza na podróż po sztuce i filozofii. 22 marca 2018 r. o godz. 17.00 w bibliotece Planeta 11 (al. Piłsudskiego 38) z Tamarą Bołdak-Janowską rozmawiał będzie Łukasz Ślusarczyk.

Poezja zawsze interesowała filozofów – jak twierdził Immanuel Kant „dostarcza [ona] mianowicie igrając intelektowi pokarmu i nadaje za pośrednictwem wyobraźni życia jego pojęciom”.

Intelektualne pokrewieństwo tych dwóch dziedzin będzie, między innymi, tematem spotkania z Tamarą Bołdak-Janowską – olsztyńską poetką i filozofką, która opowie o swoich najnowszych dziełach: tomiku poetyckim Bycie i lu oraz traktacie filozoficznym Nielegalna zajęczyca męczy Heideggera i innych filozofów. To właśnie ten niemiecki filozof, często zresztą pojawiający się na kartach dzieł pisarki, będzie kolejnym, symbolicznym, uczestnikiem spotkania.


Tamara Bołdak-Janowska

Urodziła się 10 września 1946 r. w Zubkach (Podlaskie). Ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Filologii Polskiej i Słowiańskiej. Publikować książki zaczęła dopiero po upadku PRL.

Uprawia prozę, poezję, tłumaczenia z języka białoruskiego i rosyj­skiego, eseistykę, publicystykę, sporadycznie krytykę literacką, rysunek satyryczny (kilkadziesiąt wystaw w Polsce, Niemczech, Francji). Jej proza i poezja była tłumaczona na język niemiecki, angielski, rosyjski, białoruski, węgierski oraz litewski. Należy do warszawskiego oddziału SPP, do Stowarzyszenia Villa Sokrates, do międzynarodowego nieformalnego ugru­powania artystycznego Grupa 68 plus a także WK Borussia.

Reżyseruje coroczne widowisko pisarsko-teatralne o nazwie: Zajazd do Naraju w malutkiej wiosce Narejki na Podlasiu. Autorka licznych książek i tomików poetyckich, m.in.: Rytmy polskie i niepolskie, Niewidomy pies rymów, Ach, moje drogie życie, Rozdziały, Rzeczy uprzyjemniające. Utopia, Ceremonia węglowa, Restauracja strasznych potraw. Rozprawa gardłowa, Hop! Hop! Hop! Traktat o samotności, Elegancja serca, Nielegalna zajęczyca męczy Heideggera i innych filozofów, Bycie i lu i inne.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB