Lotnicza Majówka 2018. Nie zabraknie "Dywizjonu 303" i koncertu zespołu Enej

2018-04-12 06:58:36 (ost. akt: 2018-04-12 12:42:32)
W plenerze 12 maja 2018
Zeszłoroczna Lotnicza Majówka była strzałem w dziesiątkę. Na Dzikiej Plaży przy ul. Kajki zebrały się tłumy widzów. Wielu z nich po raz pierwszy w życiu widziało takie podniebne show

Zeszłoroczna Lotnicza Majówka była strzałem w dziesiątkę. Na Dzikiej Plaży przy ul. Kajki zebrały się tłumy widzów. Wielu z nich po raz pierwszy w życiu widziało takie podniebne show

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

IMPREZY\\\ Zeszłoroczna Lotnicza Majówka przeszła do historii Iławy jako jedno z najlepszych, najciekawszych wydarzeń ostatnich lat, a nawet dekad. Dlatego też cieszymy się, że także w tym roku — na jeden dzień — naszym niebem zawładną piloci samolotów najróżniejszych.

Do Lotniczej Majówki dojdzie w sobotę 12 maja 2018, dokładnie w tym samym miejscu co rok temu. Pokazy będą odbywały się nad południowym krańcem Jezioraka, najdłuższego jeziora w Polsce, a najlepszym miejscem do obserwowania podniebnych akrobacji będzie plaża miejska przy ul. Kajki (tzw. Dzika Plaża). Jej sytuowanie w tym przypadku jest idealne — plaża ze swoimi tarasami i terenem zielonym jest niczym wielka trybuna.

A w tym roku będzie kogo i co oglądać. Miłośnicy lotnictwa już zacierają ręce na myśl o kolejnym pojawieniu się na iławskim niebie MIG-a 29 z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Nie zabraknie też robiącej duże wrażenie Casy C-295, zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego im. mjr. pil. Eugeniusza Horbaczewskiego, a także podniebnego showmana, Artura Kielaka w samolocie XA-41, którego zeszłoroczne akrobacje zapierały dech w piersiach. W Iławie zobaczymy również legendarny Supermarine Spitfire oraz grupę akrobacyjną Żelazny.
ZOBACZ ZDJĘCIA Z LOTNICZEJ MAJÓWKI 2017

Pokazy będą odbywały się w godzinach 11.00 — 16.00, a w tym czasie w okolicach plaży miejskiej i hotelu Tiffi będzie można odwiedzić mnóstwo stoisk związanych z szeroko pojętym lotnictwem i wojskowością (grupa rekonstrukcyjna Rangers Lead The Way, wystawa statyczna sprzętu wojskowego z 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, ale również stoiska gastronomiczne itp.). Jedną z większych atrakcji Lotniczej Majówki będzie możliwość przedpremierowego obejrzenia trailera filmu "Dywizjon 303", który wejdzie do kin w listopadzie, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na to wydarzenie zapraszamy na godzinę 18.00 do namiotu po lodowisku miejskim przy ul. Sienkiewicza. O godzinie 19.00, tuż obok, na parkingu basenu będzie miał miejsce finał Lotniczej Majówki 2018: koncert zespołu Enej.

••• Organizacja takiego wydarzenia wymaga mnóstwa pracy, a ta spoczywa przede wszystkim na barkach instytucji miejskich, takich jak m.in. Iławskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji.
— Rzeczywiście, przeprowadzenie takiego wydarzenia jest trudne, bo też wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością. Do tego wymaga mnóstwa pracy, bo wszystko trzeba przygotować skrupulatnie i zapiąć na ostatnich guzik. Warto jednak to robić, nie ma co do tego żadnych wątpliwości — mówi Krzysztof Mądry, wicedyrektor ICSTiR.
ZOBACZ ZDJĘCIA Z LOTNICZEJ MAJÓWKI 2017

— Zeszłoroczna Lotnicza Majówka była strzałem w dziesiątkę, to wydarzenie spodobało się iławianom i nie tylko, więc trzeba je kontynuować — dodaje Mądry, który podczas rozmowy z nami zdradza, że najważniejsza instytucja nadzorująca podniebne show, Urząd Lotnictwa Cywilnego, od zeszłego roku stawia Iławę za wzór jeśli chodzi o przygotowanie imprezy.

— Od tamtej pory odebrałem już kilka telefonów od organizatorów podobnych wydarzeń z innych miast, takich jak na przykład Tczew czy Świdnik. Podpytują o różne szczegóły, chcą wiedzieć, jak nam udało się tak skutecznie przeprowadzić inauguracyjną edycję Lotniczej Majówki — mówi wicedyrektor ICSTiR.

••• Uwaga! W sobotę 12 maja, w dniu pokazów, autobusy komunikacji miejskiej (ZKM Iława) będą za darmo dowozić z każdego zakątka Iławy na teren imprezy. — Zachęcamy do pozostawienia samochodów w domu lub na oznakowanych parkingach — czytamy na stronie urzędu miasta.

Tego dnia — podobnie jak rok temu — do momentu zakończenia pokazów nie będzie można pływać szlakiem wodnym pomiędzy hotelem Kormoran, a przystanią Skarbek oraz wyspą Wielka Żuława a Dziką plażą.
— Prosimy także o to, aby tego dnia nie przebywać na pomostach znajdujących się nad brzegiem jeziora — apeluje Krzysztof Mądry.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB