Jarosław Puczel "Połączeni"

2018-05-21 11:33:59 (ost. akt: 2018-05-21 11:41:47) Artykuł sponsorowany
Wystawy Galeria Usługa 25 maja 2018 18:00
Jarosław Puczel Połączeni

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

Jarosław Puczel jest malarzem reprezentowanym przez Robert Fontaine Gallery w Miami, Galerię Milano w Warszawie, AFK Galeria de Arte w Lizbonie oraz Galerie Sandhofer w Salzburgu. Prace wystawiał m.in. w Miami, Paryżu, Nowym Jorku, Berlinie i Bazylei. Zdjęcia jego obrazów wykorzystywane były przez The National Theater w Londynie, dziennik Die Zeit, Festival du Nouveau Cinema w Montrealu, australijską grupę muzyczną The Jezabels. Ukazały się na okładkach około 30 książek.

Artysta skupia się na wewnętrznej intensywności relacji międzyludzkich, obserwując uczucia, ich znaczenia i konsekwencje. Głównymi aktorami są tutaj kobieta i mężczyzna. Może to być para, ale często jest to pojedyncza osoba odnosząca się do tego "drugiego" czy "drugiej", jako do swojego dopełnienia - w tęsknocie, braku, psychologicznej projekcji... Dlatego obrazy te dotyczą odwiecznego marzenia o równowadze i harmonii, których spodziewamy się po spełnionej miłości. Najbardziej wprost mówi na ten temat cykl obrazów pt. Zakochani (Lovers), dzięki któremu artysta od 2012 roku zyskał rozgłos.

Język malarski Puczela, w możliwie nieskomplikowany sposób, stara się podążać za przekazem treści. Dominuje tu dążenie do syntezy, oszczędności i redukowania zbędnych elementów. Twórca wyobrębnia swoje postacie z tła codzienności, oczyszcza je ze zbyt rozpraszajacego kontekstu i umieszcza w nowej, symbolicznej przestrzeni. Często ma ona charakter przestrzeni negatywnej. W ten sposób artysta stara się zwrócić uwagę na iluzoryczną naturę otaczającej nas rzeczywistości. W kontraście do nowego tła, przedstawione postacie uzyskują, zasłoniętą wcześniej, intensywność i znaczenie.

Przekaz prac Jarosława Puczela powstaje gdzieś pomiędzy uwodzicielskim światem romantycznego dramatu a skłonnością samego autora do dystansu i ocieplania znaczeń przedstawianych sytuacji. Można powiedzieć, że obrazy te mają w sobie "czułość" w stosunku do rzeczywistości. To podejście zbliża artystę do założeń Romantyzmu, z jego idealistycznym marzeniem o zmianie człowieka przez pozytywne uczucia i sztukę.

Wernisaż wystawy odbędzie się 25 maja godz. 19.00 w najbliższy piątek w Olsztynie w Galerii Usługa ul. Stare Miasto 2.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB