Festiwal muzyki filmowej – Arena Festival film & music 2018

2018-06-21 12:44:18 (ost. akt: 2018-06-25 15:15:38)
Kultura Ostróda 29 czerwca 2018 - 1 lipca 2018 12:00
Festiwal muzyki filmowej – Arena Festival film & music 2018

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

Arena Festival film & music to najmłodszy festiwal muzyki filmowej w Polsce. Jego pierwsza edycja w 2017 roku spotkała się ze znakomitym odbiorem publiczności. Trzech koncertów festiwalowych wysłuchało ponad 3,5 tysiąca miłośników muzyki filmowej. Festiwal odbywa się w dniach 29, 30 czerwca i 1 lipca 2018 roku w Centrum Targowo -Konferencyjnym Expo Mazury w Ostródzie.

Głównym patronem honorowym II edycji Arena Festival film & music jest marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Patronami honorowymi są:, starosta ostródzki Andrzej Wiczkowski, burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz oraz wójt Ostródy Bogusław Fijas.


Organizatorami Festiwalu są dwie instytucje kultury województwa: Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie oraz Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.(CEiIK). Założeniem pomysłodawcy festiwalu muzyki filmowej w osobie Piotra Sułkowskiego, dyrektora Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii było, by festiwal stał się muzyczną wizytówką północno-wschodniej Polski, będąc zarazem „wakacyjnym preludium” dla turystów odwiedzających w tym czasie Warmię i Mazury.

Festiwalowe miasto, Ostróda nazywane Perłą Mazur oferuje bogactwo miejsc nieskażonej natury i relaksu idealnych do znalezienia wypoczynku i wyciszenia od wielkomiejskiego zgiełku. Tu rozpoczyna się trasa unikatowego w skali światowej Kanału Ostródzko-Elbląskiego. Atrakcyjne położenie przy trasie S7 Centrum Targowo-Konferencyjnego Expo Mazury partnera strategicznego festiwalu, gwarantuje dobry dojazd na festiwalowe koncerty z kierunków Warszawy, Gdańska i Olsztyna.

Festiwal powstaje przy współpracy z Warmińsko-Mazurskim Funduszem Filmowym promując twórczość wspieraną przez Fundusz. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Piotr Sułkowski - dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Dyrektorem organizacyjnym jest Jarosław Kowalski–zastępca dyrektora CEiIK.

Kto, jak i kiedy - festiwalowe informacje

Gośćmi specjalnymi festiwalu będą: Agnieszka Holland- wybitna reżyserka i scenarzystka filmowa, Michał Lorenc – wybitny kompozytor, Jerzy Satanowski- kompozytor, aranżer, reżyser spektakli muzycznych, Antoni Komasa-Łazarkiewicz – kompozytor, producent muzyki filmowej. Festiwalowe koncerty poprowadzi Magda Miśka-Jackowska – dziennikarka RFM FM – jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów radiowych w Polsce. Jako konferansjer związana również z Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie i innymi prestiżowymi wydarzeniami kulturalnymi.

W trzech festiwalowych koncertach wystąpi 80 osobowa orkiestra symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego. Dyrektor Piotr Sułkowski, na co dzień dyrektor naczelny i artystyczny olsztyńskiej filharmonii sprawuje funkcję dyrektora artystycznego festiwalu.

29 czerwca (piątek), godz.19.00 Koncert inaugurujący festiwal pt. Filmowe piosenki - sala Expo Mazury w Ostródzie

Starsi Panowie zapewniali, że „piosenka jest dobra na wszystko”… i mieli rację! Piosenka jest również świetna dla kina. Pod warunkiem oczywiście, że się ją dobrze napisze. Tylko takie doskonałe filmowe piosenki zaprezentujemy Państwu w pierwszym dniu II edycji festiwalu.

Na program inauguracyjnego koncertu złożą się przeboje dużego ekranu, zarówno z filmów animowanych, jak i fabularnych. Nie wyłączając musicali i ich filmowych adaptacji oraz najnowszych muzycznych produkcji, które zachwyciły krytyków i widzów. Usłyszą Państwo zatem i oscarowe La La Land, i kultowe już The Blues Brothers czy Chicago. Ale żeby przedstawić pełen obraz filmowej piosenki, przygotowaliśmy również polskie niespodzianki oraz utwory, których kariera okazała się znacznie większa niż rola w filmie – When A Man Loves A Woman, Singing In The Rain czy Moon River. Tę ostatnią piosenkę podobno Henry Mancini napisał w zaledwie 30 minut. Chciał, aby mogła zaśpiewać ją prosta dziewczyna z gitarą.

W Ostródzie zaśpiewają jedne z najpiękniejszych głosów polskiej estrady i musicalu. Ewa Prus, aktorka i wokalistka, zaczynała muzyczną przygodę w Białostockim Studiu Piosenki, by później występować z sukcesami na znanych scenach muzycznych w całym kraju, grać w filmach i pojawiać się na estradzie nie tylko z repertuarem musicalowym i filmowym, ale także z piosenką literacką. Ceniona za niezwykłą muzykalność. Jan Traczyk jest wokalistą, kompozytorem, autorem tekstów. Zagrał główne role w tak znanych musicalach jak Piloci, Metro czy Notre Dame de Paris.Koncert - 30 czerwca (sobota), godz.18.00 Koncert pt. Przeboje kina familijnego - sala Expo Mazury w Ostródzie

Hans Zimmer, jedna z największych współcześnie gwiazd muzyki filmowej, zwierzył się, że gdy usłyszał, jak jego własna córka ćwiczy na skrzypcach temat z Piratów z Karaibów, uznał to za nagrodę cenniejszą niż wszystkie Oscary świata. Sposób, w jaki najmłodsi odbierają kino i jego muzykę, jest niezwykle szczery, a przez to fascynujący. Młodego widza trudno oszukać, a kiedy da mu się rozrywkę najwyższej jakości, zapamięta ją na całe życie.

Z tej wiedzy i własnych doświadczeń czerpiemy, przygotowując drugi festiwalowy koncert, którego przewodnim motywem będzie kino familijne, tworzone z myślą o rodzinach. Tu wiek nie jest ważny. Liczy się znakomita muzyka, wspaniałe przygody i bohaterowie, których uwielbiamy. Pojawią się zatem – i to nie tylko w wyobraźni, ale także na ekranie – Elsa i Anna z Krainy lodu, cała piracka załoga z Karaibów, Harry Potter, nasi ulubieńcy z filmowej sagi Władca pierścieni, a także Bella i Bestia. Muzyka przeniesie widzów także do Narni, bajkowej krainy, która narodziła się w literaturze, ale którą tak wspaniale zinterpretowało kino.

Kompozytorzy muzyki filmowej przyznają, że dzięki swojej pracy właściwie nie muszą nigdy dorastać, a każdy film jest nową przygodą. Wszystkie te emocje postaramy się przekazać ze sceny publiczności, która – jak wierzymy – będzie mieć od 1 do 100 lat!

1 lipca ( niedziela), godz.19.00 Koncert finałowy festiwalu pt. Światowa muzyka filmowa - sala Expo Mazury w Ostródzie

„Dobrze dobrane nuty podnoszą scenę o kilka pięter” – uważa Quentin Tarantino. Historia kina pełna jest wielkich arcydzieł, które byłyby niczym bez ścieżki dźwiękowej. Jednak na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat muzyka wyszła poza salę kinową, z powodzeniem grana jest w radiu, interpretowana przez najlepsze orkiestry świata i staje się codziennym towarzyszem dla jej miłośników.

Prezentując Państwu program finałowego koncertu festiwalowego, chcieliśmy skierować światła właśnie w stronę wielkich arcydzieł gatunku. Takim arcydziełem jest wielka, filmowa partytura do kolejnych części Władcy pierścieni autorstwa zdobywcy Oscarów Howarda Shore’a. Ale także inne fantastyczne i uwielbiane przez publiczność tytuły, jak Gladiator czy Titanic, na zawsze zapisały się w historii kina właśnie dzięki muzyce. Specjalne miejsce przygotowaliśmy w programie tego wydarzenia dla polskich arcydzieł, w tym twórczości Wojciecha Kilara, tak cenionego przez najwybitniejszych polskich reżyserów, z Andrzejem Wajdą na czele. Nie zabraknie najnowszej polskiej muzyki filmowej! Cicha noc, która kręcona była na Mazurach i która zdobyła wiele nagród w ostatnich miesiącach, ujmuje skromną, ale efektowną muzyką autorstwa Wacława Zimpla. Piękną, pełną przestrzeni ścieżkę dźwiękową napisał dla Agnieszki Holland Antoni Komasa-Łazarkiewicz. To dzięki niej zachwycający zjawiskowymi zdjęciami Pokot jest ucztą nie tylko dla oczu, ale i dla uszu.Wydarzenia towarzyszące festiwalowi:

29 czerwca (piątek) 2018 r.

godz. 9.30 – 20.00 - Miejsce: Sala pod sceną w amfiteatrze Ostróda - Jak stworzyć reklamówkę trasy koncertowej? Warsztaty Canon Polska z wykorzystaniem rozwiązań filmowych tej firmy. Prowadzenie: Robert Woźniak, Filip Kovćin

godz. 10.00 – 18.00 Miejsce: Expo Mazury - hala nr 4 - Targi towarzyszące Arena Festival film & music

godz. 10.00 – 19.00 Miejsce: Promenada Ostróda - Jak być influencerem? Kim jest youtuber? - Projekt mobilnego centrum produkcyjno-edukacyjnego Cinebus Sławomira Idziaka. Prowadzenie: Daniel Rusin

30 czerwca (sobota) 2018 r.

godz. 10.00 - 18.00 Miejsce: Sala Expo Mazury - Targi towarzyszące Arena Festival film & music

godz.12.00 - 18.00 Miejsce: sala Expo Mazury hala nr 4 - Rodzinny Piknik Festiwalowy z „Indykpolem” i „Warmiolandią”

godz. 10.00 - 19.00 Miejsce: Promenada Ostróda Jak być influencerem? Kim jest youtuber? - projekt mobilnego centrum produkcyjno-edukacyjnego „Cinebus” – Sławomira Idziaka. Prowadzenie: Daniel Rusin

1 lipca (niedziela) 2018 r.

godz. 10.00 – 18.00 Miejsce: Sala Expo Mazury; hala nr 4 - Targi towarzyszące Arena Festival film & music

godz. 10.00 – 19.00 Miejsce: Promenada Ostróda Jak być influencerem? Kim jest youtuber? - Projekt mobilnego centrum produkcyjno-edukacyjnego „Cinebus” – Sławomira Idziaka Prowadzenie: Daniel Rusin

godz. 15.00 Miejsce: sala pod sceną w Amfiteatrze Ostróda - Spotkanie autorskie z Antonim Komasą-Łazarkiewiczem

godz. 16.30 Miejsce: sala pod sceną w Amfiteatrze Ostróda - Spotkanie autorskie z Jerzym Satanowskim

Bilety na festiwalowe koncerty są do nabycia poprze strony internetowe www.arenafestival.pl oraz biletyfilharmonia.olsztyn.pl oraz w kasie filharmonii wt.-pt. w godz.10-18. Bilety w dniach festiwalu będą dostępne w kasie w Expo Mazury w hali nr. 4 od godz. 12.00 Serdecznie zapraszamy!


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB