W ten weekend regaty O Błękitną Wstęgę Jezioraka. Będzie rekord trasy Iława — Siemiany?

2018-08-29 08:00:00 (ost. akt: 2018-08-28 12:27:53)
Sport 31 sierpnia 2018 - 2 września 2018
W ten weekend regaty O Błękitną Wstęgę Jezioraka. Będzie rekord trasy Iława — Siemiany?

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Przełom sierpnia i września to w Iławie tradycyjny już czas rozgrywania największych i jednych z najstarszych regat żeglarskich. W poprzedni weekend na Jezioraku pływała znana wszystkim „PPJK-a”, teraz czas na nie mniej popularne regaty „O Błękitną Wstęgę Jezioraka”.

Będzie to już 46. edycja żeglarskiej imprezy odbywającej się na najdłuższym jeziorze w Polsce. Zawody rozpoczną się jak zwykle w sobotę od mającego kilkanaście kilometrów wyścigu na trasie Iława – Siemiany. Widok „kotłujących się” tuż przy iławskim nabrzeżu jednostek potrafi robić wrażenie. Flota popłynie w kierunku północnym, by po zakończeniu pierwszego, najdłuższego wyścigu w sobotę i niedzielę (1-2 września) rozegrać biegi w klasach, już na rozlewisku Siemiańskim. W gronie startujących zawsze sporo jest przyjezdnych załóg, ale też mnóstwo iławian i mieszkańców pobliskich miejscowości.

Zeszłoroczny wyścig O Błękitną wygrał Piotr Tarnacki. Wielokrotny mistrz świata w klasie Micro trasę Iława — Siemiany pokonał w zaledwie godzinę i trzydzieści trzy minuty. W tegorocznych zawodach rekordzista być może także wystartuje, jest jednak jedno "ale".
— Jest taki plan, aby pojawić się w Iławie, jednak swój start uzależniamy od warunków, jakie będą panowały na Jezioraku — mówi Piotr Tarnacki. — Z uwagą będziemy śledzić prognozy pogodowe i pod koniec tygodnia zdecydujemy, czy zgłosimy się do regat O Błękitną Wstęgę — dodaje żeglarz, do którego już dotarły informacje, że podczas sobotnich wyścigów eliminacji Pucharu Polski Jachtów Kabinowych (25-26 sierpnia) w Iławie wiatr nie był łaskawy dla załóg — z powodu jego braku tego dnia odbył się tylko jeden wyścig.
Miejmy nadzieję, że w sobotę i niedzielę powieje. W regatach walka odbywać się będzie w klasach T1, T2, T3, Open oraz otwartopokładowej.

— Zgłoszenia do regat przyjmujemy w piątek od godziny 17.00 oraz w sobotę rano w ich biurze, czyli w iławskiej przystani "Pod Omegą". Slipowanie jednostek odbywać się będzie w przystani Związku Gmin Jeziorak przy ul. Sienkiewicza 32. Koszt zgłoszenia załogi to 80 złotych — mówi Michał Maśkiewicz, organizator zawodów z Iławskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji, a na co dzień również trener młodych żeglarzy w MOS-ie Iława.

Zapraszamy do startu! Może komuś jednak uda się pobić i tak już mocno wyśrubowany rekord Tarnackiego...

PROGRAM REGAT
31 sierpnia 2018 (piątek)
godz. 17:00 - 22:00 - przyjmowanie zgłoszeń do regat w biurze regat “Pod Omegą”, ul. Sienkiewicza 24
1 września 2018 (sobota)
godz. 8.00 — 9.00: cd. zapisów w biurze regat
godz. 9:30 – Otwarcie regat i odprawa sterników “Pod Omegą”, ul. Sienkiewicza 24
godz. 10:30 – Start do I wyścigu „O Błękitną Wstęgę Jezioraka 2018" na trasie Iława – Siemiany oraz krótkie wyścigi w klasach na rozlewisku Siemiańskim
godz. 18:00 – 23:00 – Poczęstunek dla uczestników regat oraz koncert zespołu "The Flonders" w SZOPA Siemiany
godz. 20:00- licytacja na rzecz chorej na artrogrypozę Laury Królik
2 września 2018 (niedziela)
godz. 09:30 – Odprawa sterników.
godz. 10:30 – Start do kolejnego wyścigu w klasach jachtów  na rozlewisku Siemiańskim.
godz. 12:00 – Start do ostatniego wyścigu na trasie Siemiany – Iława.
godz. 16:00 – Zamkniecie linii mety.
godz. 17:00 – Zakończenie i ogłoszenie wyników regat “Pod Omegą”, ul. Sienkiewicza 24

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB