FILHARMONIA – kameralnie

2018-09-04 13:05:40 (ost. akt: 2018-09-04 13:07:16)
Kultura 7 września 2018 19:00
FILHARMONIA – kameralnie

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza w dniu 7 września 2018 (piątek), o godz. 19.00 na koncert pt. „FILHARMONIA – kameralnie”. Orkiestrę smyczkową Filharmonii poprowadzi Szymon Stec, zaś solistą koncertu będzie pianista Łukasz Chrzęszczyk.

Koncert rozpocznie Divertimento na orkiestrę smyczkową Mikołaja Góreckiego. Kompozycja powstała w 2009 roku, a uroczystą premierę miała 12 czerwca 2011 roku w Poznaniu, gdzie pod batutą Agnieszki Duczmal prawykonała go Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”. Mikołaj Górecki ukończył studia kompozytorskie w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie swojego ojca, wybitnego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego, który jest autorem drugiej kompozycji wieczoru – Koncertu na klawesyn (lub fortepian) i orkiestrę smyczkową op.40.

Krótki, zgrabny, instrumentalnie efektowny - chciałoby się powiedzieć - utwór lekki, przyjemny do słuchania, dający, jak sądzę, satysfakcję wykonawcy. (…) jak na Góreckiego z ostatnich lat - zaskakuje, onieśmiela. (…) po tych dziełach największych, najdonioślejszych w polskiej kulturze, powstaje takie efektowne 'cacko'.

Tak określiła prof. Teresa Małecka trwający niespełna 10 minut koncert, który został napisany przez H.M. Góreckiego w 1980 roku, a który dedykowany był wybitnej polskiej klawesynistce Elżbiecie Chojnackiej. Prawykonanie z jej udziałem odbyło się 2 marca 1980 roku, z towarzyszeniem grupy smyczkowej Wielkiej Orkiestry Symfonicznej PR i TV w Katowicach pod dyrekcją Stanisława Wisłockiego.

Kolejnym utworem w wykonaniu orkiestry smyczkowej pod dyrekcją Szymona Steca, będzie Shaker Loops autorstwa amerykańskiego kompozytora, klarnecisty, dyrygenta Johna Adamsa. Czteroczęściowa kompozycja napisana pierwotnie w 1978 roku na septet smyczkowy uzyskała nową wersję na orkiestrę smyczkową, którą zaprezentowano w 1983 roku w Nowym Jorku. Utwór jest próbą oddania „drżenia ciał zanurzonych w wodzie”. Owo drżenie, zapętlone w powtarzanych setki razy sekwencjach smyczków nadaje utworowi oryginalny, nieco transowy charakter.

Koncert zakończy III Symfonia Philipa Glassa, amerykańskiego kompozytora muzyki operowej, symfonicznej i filmowej. Na tle bogatej twórczości Glassa, jego III Symfonia uważana jest za jedno z jego najbardziej klasycznych, tradycyjnych kompozycji. Symfonia powstała na zamówienie Orkiestry Kameralnej w Stuttgarcie. Jej prawykonanie miało miejsce 5 lutego 1995 roku w Künzelsau w Niemczech.

Dyrygent koncertu Szymon Stec, to absolwent klasy dyrygentury symfoniczno-operowej Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Wśród najważniejszych zespołów, z którymi występował artysta są: Estonian Youth National Symphony Orchestra, Estonian Academy of Music and Theatre Sinfonietta, VU-Orkest Amsterdam, Philips Symphony Orchestra, Pro Arte Orchester Wien, Pärnu Music Festival Symphony Orchestra oraz Polska Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku i Polska Filharmonia Kameralna w Sopocie.

Solista koncertu Łukasz Chrzęszczyk w 2014 roku ukończył studia pianistyczne na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie w klasach fortepianu i kameralistyki fortepianowej. Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych i kameralnych. W 2014 roku zadebiutował jako solista z orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 2018 roku uzyskał stopień doktora sztuki. Jako solista i kameralista występował w większości krajów Europy prezentując szeroki repertuar od Bacha, Mozarta po Lutosławskiego i Szymańskiego.

Bilety w cenie 40 zł normalny i 30 zł ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii wt.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową bilety.filharmonia.olsztyn.pl

Serdecznie zapraszamy!

7 września 2018r. (piątek), godz. 19.00 sala koncertowa filharmonii
”FILHARMONIA – kameralnie”
Szymon Stec – dyrygent
Łukasz Chrzęszczyk – fortepian
Orkiestra Smyczkowa Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Program:
Mikołaj Górecki - Divertimento na orkiestrę smyczkową
Henryk Mikołaj Górecki – Koncert na klawesyn (lub fortepian) i orkiestrę smyczkową op. 40
John Adams - Shaker Loops
Philip Glass - III Symfonia


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB