Nowy sezon w Olsztyńskim Teatrze Lalek

2018-09-06 19:14:34 (ost. akt: 2018-09-06 19:14:36)
Kultura 9 września 2018 - 13 września 2018
Nowy sezon w Olsztyńskim Teatrze Lalek

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Arch. GO

Baśniowe postaci wracają na scenę dla młodego widza. W niedzielę (9 września) pierwsze spotkanie po wakacyjnej przerwie.

Na początek premiera z czerwca – grimmowska baśń "Sześciu służących", czyli historia o budowaniu relacji w świecie oraz z samym sobą. Pozorne ułomności lub niedoskonałości w toku wędrówki bohaterów okażą się niezwykle ważne. Spektakl nie tylko sprzyja rozwojowi dziecka, ale wpływa na postrzeganie teatru jako miejsca, które włącza się w rewitalizację rozwoju psychospołecznego w ogóle.


Inauguracji nowego sezonu będzie towarzyszyć wernisaż fotografii. "Za drzwiami" - to cykl przedstawiający klatki schodowe olsztyńskich kamienic, pełne śladów pozostawionych przez czas. Nie spodziewamy się piękna, które ukazuje się w kompozycji kolejnych warstw łuszczących się olejnych lamperii, niszczejących wnętrz. Promienie światła przecinają mrok starych i zapomnianych, a jednocześnie wciąż pełnych życia korytarzy. Autorką wystawy jest Katarzyna Schulz.

Wrześniową premierą (czwartek, 13 września) na dużej scenie będzie pokaz grupy Teatroholików "Siedem Pięćdziesiąt". Nowy projekt bazuje na tekście stworzonym w Pracowni Dramatu Olsztyńskiego Teatru Lalek przez Magdę Siwik. Opiekę reżyserską sprawuje Tomasz Czaplarski. Bezpłatne wejściówki można odbierać w Biurze Organizacji Widowni.
Poza tym w pierwszym powakacyjnym miesiącu mali widzowie obejrzą "Koniec bajki". Do bajkowego studia telewizyjnego zaprasza małych widzów Janka Opowiadanka, Pan Forte, Babcia Bajba i wyjątkowo - Baba Jaga. Wszyscy czekają na szczęśliwe zakończenie bajek, jednak czy myśleliście co się stanie, gdy opowiadać je będzie Baba Jaga?

Propozycja skierowana do starszej publiczności OTL to sztuka "Petit Pierre" – opowieść o autentycznej postaci, jaką był Pierre Avezard (1909-1992), dotknięty zespołem Treachera Collinsa twórca "karuzeli Petit Pierre'a". To zapierające dech w piersiach, budowane element po elemencie, zmechanizowane wesołe miasteczko. Sztuka Suzanne Lebeau jest jednocześnie literackim dokumentem i poetycką metaforą. Spektakl jest niewątpliwie nie tylko lekcją historii XX wieku, lecz przede wszystkim nauką tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka.

Olsztyński Teatr Lalek zaprasza tez do uczestnictwa w warsztatach:

* Teatroholicy

Jeśli kręci Cię teatr i chcesz dowiedzieć się, co jest za kurtyną zapisz się do Teatroholików. To grupa warsztatowa, której spotkania odbywać się będą od października w poniedziałki o godz. 17.00 w trakcie całego sezonu Teatralnego 2018/2019. Opiekunem grupy jest Tomasz Czaplarski aktor OTL a zajęcia wspierają inni aktorzy oraz goście zapraszani z zewnątrz. Zajęcia płatne, przeznaczone dla osób w wieku 14–60 lat.

* Pedagogika Teatru

Warsztat realizowany weekendowo – kierowany do widzów pragnących rozwijać kompetencje kulturowe, którego celem jest pokazanie, że każdy z widzów ma predyspozycje by teatr zrozumieć, a nawet tworzyć i zmieniać. W programie: Dobór repertuaru, język teatru a sztuka komunikacji, tworzenie scenariuszy lekcji, Praca z teatrem a praca teatrem.

* Warsztaty Mistrzowskie

To Mistrzowska edycja warsztatów dla nauczycieli, którzy ukończyli warsztaty dla dorosłych w OTL. Poprowadzą je Elżbieta Grad i Hanna Banasiak, w trakcie warsztatów zaprezentują sekrety teatru formy. W programie: wiedza teoretyczna i praktyczna, praca z przedmiotem, animacja, rodzaje lalek. Zachęcamy dyrektorów by Warsztaty teatralne w OTL zostały uwzględnione w planowaniu środków na doskonalenie nauczycieli (w porozumieniu z ODN).


źródło: Olsztyn.eu

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB