Koncert inaugurujący 73. sezon artystyczny Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

2018-09-10 12:44:49 (ost. akt: 2018-09-10 12:53:17)
Muzyka 14 września 2018
Koncert inaugurujący 73. sezon artystyczny Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Autor zdjęcia: mat. organizatora

W dniu 14 września 2018 roku (piątek), o godz. 19.00, filharmonicy warmińsko-mazurscy wraz z dyrektorem Piotrem Sułkowskim zapraszają do sali koncertowej na jedną z dwóch (druga odbędzie się w dniu 16 września) uroczystą inaugurację 73. Sezonu artystycznego Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Za pulpitem dyrygenckim stanie i poprowadzi orkiestrę symfoniczną jej szef Piotr Sułkowski.

Solistą piątkowego uroczystego koncertu będzie Łukasz Krupiński, który zaprezentuje Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego. Wybór muzyki Paderewskiego - kompozytora, wielkiego Polaka, patrioty, męża stanu i pierwszego premiera nowo powstałego państwa polskiego, na koncert inaugurujący 73. Sezon artystyczny jest wyborem podkreślającym obchodzony w 2018 roku jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Koncert zakończy w wykonaniu orkiestry symfonicznej pod batutą Piotra Sułkowskiego kompozycja mistrza instrumentacji Richarda Straussa. Będzie to Poemat symfoniczny Till Eulenspiegels lustige Streiche (Ucieszne figle Dyla Sowizdrzała) op. 28 ilustrujący w sposób zabawny i wesoły zachowanie Dyla, barwnego bohatera poematu.

Solista piątkowego wieczoru, pianista Łukasz Krupiński jest zwycięzcą 7. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w San Marino oraz zdobywcą wszystkich nagród specjalnych: Nagrody Publiczności, Nagrody Krytyków Muzycznych i Nagrody za najlepsze wykonanie koncertu z Orkiestrą (wrzesień 2016). Jest także finalistą Międzynarodowego Konkursu Ferruccio Busoniego w Bolzano (2017) oraz zdobywcą pierwszych nagród na Międzynarodowych Konkursach Pianistycznych w Aachen (2016) i w Hanowerze ( 2015). W październiku 2015 roku młody artysta, będąc półfinalistą znalazł się w prestiżowym gronie 20 najlepszych pianistów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W lutym 2018roku pianista zadebiutował fantastycznym koncertem w Carnegie Hall / Isaac Stern Auditorium oraz otrzymał propozycje zagrania koncertów z Chicago Philharmonic i Buffalo Philharmonic jesienią tego roku. W marcu 2018 odbył tournee z Santander Orchestra pod dyrekcją legendarnego Lawrenca Fostera. W ostatnim sezonie artystycznym artysta zagrał koncerty m.in. w Teatro La Fenice w Wenecji, w La Verdi w Mediolanie, NDR Radio Philharmonie w Hanowerze, a także recitale w Paryżu, Londynie, Tokyo i Sydney. Łukasz Krupiński jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Bilety w cenie 60 zł normalny i 45 zł ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii wt.-pt. w godzinach 10-18 Bilety można także nabyć poprzez stronę internetową www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB