Grali z Nalepą, zagrają w Mrągowie

2018-11-12 19:00:00 (ost. akt: 2018-11-13 05:54:55)
Muzyka 16 listopada 2018
Grali z Nalepą, zagrają w Mrągowie

Autor zdjęcia: archiwum zespołu

Najbliższy weekend zapowiada się niezwykle ciekawie dla mrągowskich fanów rocka i bluesa. Do miasta przybywa formacja Sagittarius, w której szeregach grają muzycy mający za soba występy m.in. u boku Tadeusza Nalepy, jego syna Piotra, czy chociażby Jacka Dewódzkiego.

Zespół działał już w latach 1977-1979, a w jego skład wchodzili: Mirosław Jeżyk, Jerzy Lubera, Wiesław Widz, Wojciech Jasiński i Mariusz Moskalewicz. W tamtym okresie Sagittarius grał muzykę progresywnego rocka w stylu Genesis i Yes.

Grupa powróciła w 1981 w zupełnie odmienionym składzie. Już pod wodzą Roberta Lubery muzycy grali blues rocka. Startujący od nowa Sagittarius Blues Group działał przy Miejskim Domu Kultury w Nowej Dębie. Skład tworzyli wówczas Robert Lubera (gitara, harmonijka, śpiew), Jurek Lubera (gitara), Andrzej Kosiorowski (bas) i Mariusz Moskalewicz (perkusja). Krótko potem odszedł J. Lubera i przez ponad dwa lata grupa działała jako trio, wykonując wyłącznie własne blues-rockowe kompozycje.

W połowie 1983 roku zespół zasilił drugi gitarzysta, Andrzej Paprot. Dwa lata później Sagittarius zakwalifikował się do „Złotej Dziesiątki" Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki we Wrocławiu. Wrocławski sukces zaowocował występem na XXII Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu - „Koncert Debiuty”, gdzie po wykonaniu „Deszczowego bluesa" zespół otrzymał bardzo dobre recenzje. Pojawiła się też propozycja nagrań radiowych dla Programu III PR. Zrealizowano wówczas dwie kompozycje „Stary Jeep" i „Deszczowy blues", do których teksty napisał Moskalewicz. Utwory te często gościły na antenie krajowych stacji radiowych, a także znalazły się na pierwszym miejscu listy przebojów Uniwersytetu Columbia w USA.

Niebawem grupę objął patronatem ABKiSz „Alma Art" w Rzeszowie. Wzmożona aktywność koncertowa przyniosła za sobą udane występy na festiwalach „Blues Top '85" w Sopocie (nagroda dla perkusisty) i „Jesień z Bluesem '85" w Białymstoku.

...Tadeusz Nalepa to człowiek, który bardzo zaważył na naszej muzyce a pierwszy etap działalności zespołu był fascynacją jego dokonaniami... - wyznali w wypowiedzi dla „Magazynu Muzycznego - Jazz" nr 2/1988.

Grupa wzięła udział w „Koncercie Czystych Serc" w warszawskiej Hali Gwardii (23.05.1986) W latach 1986-1987 wystąpiła m.in. na świnoujskiej „Famie" (1986), „Rawie Blues'87" w Katowicach, VI „Muzycznym Campingu" w Brodnicy (1987 - gościnnie ze Sławkiem Wierzcholskim), festiwalu w Jarocinie (1987), „Spotkaniach Bluesowych" w Rzeszowie (1986 i 1987) i „TGB Rock '85" w Stalowej Woli (3.05.1985 r.). Grała również trasy koncertowe z Tadeuszem Nalepą (niezapomniane wspólne występy w rzeszowskim klubie „Dedal", rzeszowskiej filharmonii), zespołami Dżem i Nocna Zmiana Bluesa.

W międzyczasie muzycy dokonali kolejnych nagrań radiowych dla rozgłośni w Opolu: „Kiedy byłem mały", „Zwykły dach nad głową", „Lokomotywa" oraz „Moje miasto". Sagittarius występował już wtedy na koncertach w kraju i poza jego granicami.

W 1987 roku skład zasiliła wokalistka Elżbieta Koralewicz, zaś w muzyce Sagittariusa pojawiły się elementy charakterystyczne dla klimatu amerykańskiego rocka z przełomu lat 60. i 70. W prywatnym studiu nagraniowym w Rzeszowie zrealizowano utwory „Jeszcze tylko jedna chwila" i „Moja muzyka". W 1989 roku A. Kosiorowskiego zastąpił Andrzej Barnaś.

W ostatnim okresie swego istnienia Sagittarius oddalał się coraz bardziej od konwencji bluesowej, upatrując w nowych stylach muzycznych szansy na znalezienie dla siebie nowego miejsca na rynku muzycznym. Po kilkakrotnych zmianach składu rozwiązał się na początku lat 90.

W grudniu 2011 po niezwykłym koncercie, z okazji 50-lecia nadania praw miejskich Nowej Dębie (gdzie muzycy spotkali się na scenie po ponad 20. latach) doszło do reaktywacji najlepszego składu zespołu. Koncert ten został zarejestrowany i następnie wydany w 2012 roku jako album pt. „Sagittarius - deszczowy blues” (DVD+CD).

koncert Sagittarius:
Mrągowo, Ceglana
16.11.2018 (piątek)
godz. 20.00
bilety dostępne w klubie

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB