MIKE PARKER'S TRIO THEORY - koncert nowojorskiego trio jazzowego

2018-09-28 00:01:26 (ost. akt: 2018-09-26 14:32:40)
Muzyka 4 października 2018 20:00
MIKE PARKER'S TRIO THEORY - koncert nowojorskiego trio jazzowego

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

Co dzieje się, gdy ktoś dorasta w cieniu Nowego Jorku, grając muzykę rockową i funkową z bratem, który przedstawia go Mingusowi, Monkowi i Ornette Coleman oraz ojcu, który upiera się przy słuchaniu oper Mozarta i symfonii Mahlera?

Dla Mike'a Parkera niezwykle inspirujący był młody basista, ale głębokie zamiłowanie do tak wielu różnych stylów muzycznych stanowiło poważny problem, ponieważ zaczął komponować; "Jaką muzykę chcę stworzyć?".

Po latach spędzonych na uniwersytecie, pracując na scenie jazzowej z najlepszymi muzykami w okolicy, grając w szkolnej orkiestrze, tworząc kwartety smyczkowe i aranżując muzykę Beatlesów (a wszystko to podczas studiów psychologicznych) wreszcie padła odpowiedź; stwórz coś, co w unikalny sposób odzwierciedla wszystkie Twoje inspiracje. Krytycy uznali wyniki, opisując muzykę Parkera jako "genialną syntezę wszystkich gatunków muzycznych" i "mieszankę post bopu, indie rocka, awangardy i pewnych skłonności do nowoczesnej muzyki klasycznej", zauważając "dojrzałe i pomysłowe kompozycje Parkera i umiejętne aranżacje" i mówiąc, że muzyczna erudycja jego grupy jest słyszalna w wolności, z jaką poruszają się między funk, bebop i free jazz aton kontrapunktami".

Projekt MP Theory rozpoczął się w 2011 roku, kiedy Parker, wtedy 23, nagrał swój pierwszy album " Prelude " w Nowym Jorku krótko przed wyjazdem do Europy. Kwintet zawierał 3 rogi, brata Parkera, Keitha na perkusji, i wyraźnie nie ma fortepianu ani instrumentu akordowego. To oprzyrządowanie dało zespołowi możliwość tworzenia różnorodnych faktur i kolorów, przy jednoczesnym zachowaniu harmonijnego i sonicznie otwartego brzmienia przypominającego wczesne grupy awangardowych jazzów, a "Miksturowa teoria Mike'a Parkera" była nazwą odzwierciedlającą muzyczne ambicje ich lidera.

Po wielu podróżach po Europie Parker osiadł w Krakowie, gdzie zreformował grupę ze Sławkiem Pezdą (tenorowy saksofon), Bartkiem Prucnalem (altowy saksofon), Cyprianem Baszyńskim (trąbka) i Dawidem Fortuną (perkusja), 4 z największych polskich młodych talenty jazzowe. Grupa odbyła trasę koncertową po Europie Środkowej w 2013 r., A następnie nagrała " Embrace the Wild ", która została wydana w 2014 r. Z uznaniem krytyków . Krytycy i publiczność dostrzegli nie tylko szerokie muzyczne inspiracje słyszane w muzyce, ale także intensywność i energię, jaką dała każda kompozycja.

Obecnie Parker koncentruje się na trio inkarnacji projektu, nazwanej "Teorią trio", w której dołączył do niego długoletni współpracownik Sławek Pezda na tenorowym saksofonie i weteran kwartetu "Kurt Elling" Frank Parker na perkusji. Trio rozpoczęło się w listopadzie 14 r., Kończąc maratonową trasę 27 koncertów w 27 nocy. Od tego czasu zagrał ponad 150 koncertów w 9 krajach, w tym Krokus Jazz Festival (PL), Jazz Festival Praha, Jazz Goes To Town (CZ), MediaWave Festival (HU), Jazzire Festival (RS), Międzynarodowy Festiwal Jazzowy Targu Mures (RO) i wiele innych. W kwietniu '16 wydali album " Alive Out There " nagrany podczas trasy koncertowej Fall '15.

Zapraszamy na wyjątkowy koncert nowojorskiego trio jazzowego - MIKE PARKER'S TRIO THEORY, 4 październik o godz. 20.00, bilety 40zł do nabycia w Galerii Usługa Jazz Baz.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kurp #2592809 | 193.243.*.* 2 paź 2018 12:03

    ALE GDZIE ?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz