IV Festiwal Kultury Buddyjskiej w Olsztynie

2018-10-04 08:00:00 (ost. akt: 2018-10-03 14:54:54) Artykuł sponsorowany
Kultura 4 października 2018 - 14 października 2018 10:00
IV Festiwal Kultury Buddyjskiej w Olsztynie

Festiwal prezentuje wartości ginącej kultury buddyzmu tybetańskiego. Urozmaicony program przybliży uczestnikom historię buddyzmu i podstawy jego nauk.

Buddyzm Diamentowej Drogi przenieśli na Zachód Lama Ole Nydahl i jego żona Hannah w latach 70-tych, na prośbę swojego nauczyciela XVI Karmapy. Nauki te zainteresowały ludzi zachodu - ich uniwersalne wartości pasują do intensywnego stylu życia współczesnych społeczeństw. Obecnie na całym świecie istnieje ponad 700 ośrodków medytacyjnych założonych przez Lamę Ole.


Igal Hoffman
Uczeń Lamy Ole Nydahla od 1998 r. Pochodzi z Izraela, był tamtejszym pionierem rozwoju Buddyzmu Diamentowej Drogi - m.in. przetłumaczył książki Lamy Ole i medytacje na język hebrajski. Od 2012 r. naucza podstaw buddyzmu. Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie zajmuje się zawodowo medycyną chińską.

Rafał Olech
Uczeń Lamy Ole Nydahla od 1987 r. Jest odpowiedzialny za artystyczną stronę magazynu "Diamentowa Droga" i polskich wydań wielu książek buddyjskich. Od 1999 r. wykłada podstawy buddyzmu. Mieszka w Warszawie z żoną i dwójką dzieci. Pracuje jako dyrektor artystyczny w wydawnictwach prasowych.

Krzysztof Piątek
Studia magisterskie ukończył pracą nt. filozofii buddyjskiej. Następnie swoje
zainteresowania badawcze ukierunkował na filozofię społeczną. W 2018 r. obronił pracę doktorską poświęconą problemowi techniki we współczesnym świecie. Wraz z żoną mieszka w Olsztynie.


"Hannah. Nieznana historia buddyzmu"
Film dokumentuje niezwykłą podróż nauk buddyjskich ze Wschodu na Zachód. Zaczątkiem historii stało się spotkanie przez Hannah i Olego Nydahl jednego z największych tybetańskich mistrzów medytacji - XVI Karmapy.


"Stupy - drogowskazy do oświecenia"
Stupy to budowle będące trójwymiarowymi modelami oświecenia. Zawierają w swej strukturze drogę wiodącą do tego stanu - wszystkie poziomy nauk buddyjskich. Wystawa prezentuje bogatą symbolikę, a także piękno i harmonię tych form architektonicznych.

"Z bogactwa umysłu"
Wystawa prezentuje rozkwit buddyzmu na przestrzeni wieków. Zabiera w podróż przez Indie czasów Buddy Siakjamuniego, Tybet czasów mistrzów medytacji oraz kraje naszego współczesnego kręgu kulturowego, ukazując ponadczasowość buddyjskich nauk.


Buddyjski Ośrodek Medytacyjny Buddyzmu Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu w Olsztynie
ul. Wyzwolenia 30A, 10-106 Olsztyn
Zapraszamy na wspólne medytacje:
poniedziałek, wtorek, czwartek, sobota - godz. 19.00
środa, piątek, niedziela - godz. 20.00
Projekt Start (wprowadzenie dla nowych osób) - środa godz. 19.30
www.olsztyn.buddyzm.pl