"Kaprys w muzyce"

2018-10-23 11:56:40 (ost. akt: 2018-10-23 12:00:15)
Kultura Filharmonia Warmińsko-Mazurska 28 października 2018 11:00
Kaprys w muzyce

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

Filharmonia Warmińsko-Mazurska serdecznie zaprasza w dniu 28 października 2018 roku, o godz.11.00 na kolejny Koncert rodzinny. Tym razem tematem muzycznego spotkania w niedzielny poranek będzie „Kaprys w muzyce”.

Orkiestrę symfoniczną Filharmonii poprowadzi gościnnie dyrygent z Meksyku - Maestro Juan Carlos Lomonaco, który także podejmie się tego dnia roli konferansjera muzycznego. Artysta dyrygował gościnnie wieloma orkiestrami symfonicznymi w Europie, Azji, Stanach Zjednoczonych oraz w Ameryce Południowej. Różnorodny repertuar dyrygenta obok dzieł symfonicznych, kameralnych obejmuje także muzykę baletową, operową, oratoryjno-kantatową oraz współczesną.

Forma muzyczna kaprysu (capriccio (wł.) – wybryk, zachcianka, kaprys) sięgająca swymi korzeniami renesansu stała się za sprawą wielkich wirtuozów XIX wieku w dobrze prosperującym gatunkiem.

Nie posiadając zbyt ścisłych zasad konstrukcyjnych była „pojemnym” pretekstem by pofolgować muzycznej wyobraźni kompozytora. Kaprysom nadawano zarówno formę wirtuozowskich popisów solowych (Paganini) jak i jednoczęściowych form symfonicznych, jak ma to miejsce u Czajkowskiego czy Rimskiego-Korsakowa. I właśnie Kaprysy autorstwa tych dwóch wielkich kompozytorów rosyjskich posłużą jako ilustracja muzyczna koncertu pt. „Kaprys w muzyce”. Orkiestra pod batutą Juan Carlos Lomonaco zaprezentuje Kaprys włoski op. 45 Piotra Czajkowskiego, który dzięki błyskotliwej instrumentacji i wykorzystaniu wdzięcznych włoskich ludowych melodii zalicza się do najbardziej lubianych utworów orkiestrowych kompozytora. Drugim „niedzielnym kaprysem”

będzie powstały w 1887 roku Kaprys hiszpański op.34 Mikołaja Rimskiego-Korsakowa – utwór, który także należy do najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych dzieł tego kompozytora.

Serdecznie zapraszamy! Bilety w cenie 30 zł normalny i 22 zł ulgowy są do nabycia w kasie Filharmonii wt.-pt. w godz.10-18 oraz w niedzielę od godz.10
Zapraszamy także do zakupu biletów poprzez stronę https://bilety.filharmonia.olsztyn.pl/

Uwaga: Koncert jest objęty programem: „Warmia i Mazury dla dużej rodziny” oraz projektem „Warmińsko Mazurska Karta Seniora” Tak, więc zapraszamy całe rodziny!


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB