Koncert „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”

2018-11-05 12:17:12 (ost. akt: 2018-11-05 12:22:10)
Muzyka 11 listopada 2018
Koncert „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”

Autor zdjęcia: mat. organizatora

W dniu 11 listopada 2018 roku, o godz.14.00 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie obędzie się uroczysty koncert z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Koncert w ramach programu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” współorganizowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne objęty jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

W koncerty programu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” dniu 11 listopada zaangażowali się znakomici artyści, którzy tego dnia wykonując muzykę polską wezmą udział w 11 koncertach na estradach świata – od Chicago i Nowego Jorku przez Paryż, Wiedeń i Lwów po Tokio i Melbourne, od Londynu poprzez Kopenhagę i Frankfurt po Mediolan. Równocześnie w 11 najprężniejszych ośrodkach muzycznych w Polsce w interpretacji uznanych solistów, dyrygentów, orkiestr, chórów również zabrzmi muzyka polska czasu niepodległości, ta najpiękniejsza, najbardziej wartościowa, mająca już swoje ważne miejsce w światowej kulturze muzycznej. Usłyszy ją publiczność Krakowa, Katowic, Białegostoku, Łodzi, Rzeszowa, Szczecina, Poznania, Wrocławia, Warszawy, Gdańska i Olsztyna, a także liczne rzesze widzów i słuchaczy Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, oraz kilku europejskich stacji radiowych. Program „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” to przedsięwzięcie w swoim zasięgu, formie unikatowe i wyjątkowe w skali międzynarodowej. Projekt obejmuje prezentację stu dzieł muzycznych, które począwszy od 1918 roku zostały skomponowane przez ponad osiemdziesięciu wybitnych polskich kompozytorów.

11 koncertów na świecie i 11 koncertów w Polsce w dniu 11 listopada 2018 roku otworzy, stając się symbolicznym pierwszym dziełem kolejnego muzycznego stulecia, napisana specjalnie na tę okazję „Fanfara” Krzysztofa Pendereckiego. Następnie w uroczystym koncercie filharmonicy warmińsko-mazurscy pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego zaprezentują dwa dzieła swojego Patrona – Feliksa Nowowiejskiego uwerturę do opery „Legenda Bałtyku” op. 28 oraz Marsz pretorianów z oratorium „Quo vadis” op. 13. Kolejnymi utworami będą: Krzysztofa Pendereckiego – 3 utwory w dawnym stylu, Marka Stachowskiego – Sinfonietta per archi i Marcela Chyrzyńskiego – Ukiyo-e. Olsztyński koncert w ramach programu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” zakończy wykonanie „Orawy” Wojciecha Kilara.

Wydarzenie sfinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021.

Serdecznie zapraszamy Państwa do Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii na koncert w ramach programu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” – największego projektu muzycznego wolnej Polski.

Bilety w cenie: normalny 40 zł (ulgowy 30 zł) do nabycia wt.- pt. w godz.10-18 w kasie oraz poprzez stronę www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl Koncert dostępny na „Warmińsko -Mazurską Kartę Seniora” i program „Warmia i Mazury dla Dużej Rodziny”.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB