Dyryguje Daiki Michihata

2018-11-13 13:45:17 (ost. akt: 2018-11-13 13:54:01)
MuzykaKulturaSpotkania 16 listopada 2018
Dyryguje Daiki Michihata

Autor zdjęcia: Filharmonia Olsztyn

W dniu 16 listopada 2018 roku orkiestrę symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurską poprowadzi japoński dyrygent Daiki Michihata. Koncert o godzinie 19.00 rozpocznie wykonanie Tryptyku na orkiestrą smyczkową.

Godzinę przed koncertem, o 18.00 w sali kameralnej (IIp.) odbędzie się wprowadzenie do koncertu, które zaprezentuje Janusz Ciepliński. Bilety na koncert w cenie 40 zł normalny i 30 zł ulgowy są do nabycia w kasie wt.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową Filharmonii tutaj

Ta powstała w 1953 roku klasycyzująca kompozycja, to trzy częściowe dzieło Yasushi’ego Akutagawy (1925-1989), japońskiego kompozytora, który jest bardziej znany szerokiej publiczności jako autor muzyki do nagrodzonego „Złotą Palmą” i „Oskarem” filmu Wrota piekieł Teinosuke’a Kinugasy’ego. Solistą piątkowego koncertu będzie klarnecista Dominik Jastrzębski, który z towarzyszeniem orkiestry wykona skomponowany w 1923 roku koncert klarnetowy B-dur Karola Kurpińskiego (1785-1857). Choć zachowała się jedynie utrzymana w formie allegra sonatowego z trzema tematami pierwsza część tego koncertu, kompozycja ta jest jedną z najcenniejszych w repertuarze koncertowym Kurpińskiego. Piątkowy wieczór w filharmonii zakończy wykonanie III Symfonii a-moll op. 56 „Szkockiej” Felixa Mendelssohna – Bartholdy’ego (1809-1847). Do napisania symfonii zainspirowały kompozytora wrażenia z pobytu w 1829 roku w Szkocji. Powstałe wtedy szkice znalazły swój dojrzały muzyczny kształt podczas pierwszego jej wykonania w 1842 roku w Lipsku. III Symfonia jest wykonywana na estradach koncertowych świata bardzo często, każdorazowo dowodząc wielkiego talentu i mistrzostwa „romantycznego klasyka” jak określa się kompozytora.

Daiki Michihata, który poprowadzi orkiestrę zaliczany jest do grona najciekawszych japońskich dyrygentów młodego pokolenia. Od 2014 roku pełnił funkcję asystenta dyrygenta w Nowym Teatrze Narodowym w Tokio. Jest absolwentem tokijskiego Uniwersytety Artystycznego, a także Europejskiej Akademii Dyrygentów, którą ukończył z wyróżnieniem. Dyrygował wieloma orkiestrami w Europie i Azji m.in. Orkiestrą Filharmonii Japońskiej, Centralną Orkiestrą Symfoniczną Aichi, Orkiestrą Symfoniczną w Osace, Orkiestrą Symfoniczną Sendai, Berlińską Orkiestrą Symfoniczną, Lipską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną w Konstancy.

Solista koncertu Dominik Jastrzębski, na co dzień jest pierwszym klarnecistą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku.
W latach 2007-2008 studiował w Królewskim Konserwatorium w Brukseli. Jest laureatem wielu konkursów muzycznych. Oprócz działalności solistycznej i orkiestrowej artysta bierze udział w wielu projektach związanych z muzyką kameralną. ( m.in. Baltic Clarinet Quartet, Trio dęte MDM). Prowadzi także działalność pedagogiczną. Jest doktorantem Akademii Muzycznej im. Ignacego J. Paderewskiego w Poznaniu.


Koncert objęty projektem „WARMIŃSKO-MAZURSKA KARTA SENIORA” oraz programem „WARMIA I MAZURY DLA DUŻEJ RODZINY”


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB