Pranie. Wspomnienie o Leszku Aleksandrze Moczulskim

2018-11-27 07:04:02 (ost. akt: 2018-11-27 07:35:59)
Kultura 1 grudnia 2018
Pranie. Wspomnienie o Leszku Aleksandrze Moczulskim

Muzeum K.I.Gałczyńskiego w Praniu zaprasza na spotkanie ze Zbigniewem Fałtynowiczem poświęcone pamięci Leszka Aleksandra Moczulskiego.

W najbliższą sobotę, 1 grudnia, o godz. 16.30 w Leśniczówce Pranie Zbigniew Fałtynowicz w rok po śmierci Leszka Aleksandra Moczulskiego wygłosi wspomnienie pt.: "Leszek Aleksander Moczulski (1938-2017) - poeta i przyjaciel". Wspomnienie połączone będzie z pokazem slajdów oraz filmu dokumentalnego o poecie.

Spotkanie zakończy się częścią nieoficjalną przy ognisku.


Leszek Aleksander Moczulski (ur. 18 lutego 1938 w Suwałkach, zm. 17 grudnia 2017 w Krakowie) – polski filolog, poeta, autor tekstów piosenek. Od 1956 roku mieszkał w Krakowie. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował jako poeta w 1959 roku w Dzienniku Polskim, publikował także w Tygodniku Powszechnym. W 1962 wydał pierwszy tomik Próba porównania, ale za jego właściwy debiut uchodzi zbiorek Nawracanie stracha na wróble z 1971r. Po dwóch latach został on uhonorowany nagrodą im. Andrzeja Bursy. Był jednym ze współtwórców krakowskiego Teatru STU. Zaliczany jest w poczet prekursorów Nowej Fali w poezji polskiej.
Napisał słowa do wielu utworów Skaldów, m.in. Cała jesteś w skowronkach. Jego poezję śpiewali też Marek Grechuta (np. Korowód), Grzegorz Turnau (np. Do wód) oraz Czesław Niemen (Z pierwszych ważniejszych odkryć). Wydał także kilka tomików literackich: 70 widoków w drodze do Wenecji (1992), Elegie o weselu i radosne smutki (1997), Jej nigdy za późno, Dziękczynienia po Komunii Świętej (2006) i kilkanaście książek dla dzieci, m.in. Moje kotki, Siedem dni stworzenia świata. Napisał słowa do 7 utworów na płycie Anawa, którą nagrała Anawa wspólnie z Andrzejem Zauchą, a także połowę tekstów z płyty Wołanie o słońce nad światem zespołu Dżamble. Był autorem słów do oratoriów Jana Kantego Pawluśkiewicza Nieszpory ludźmierskie (1992) i Droga, Życie, Miłość – Oratorium o Męce i Zmartwychwstaniu Pana (2000).
Publikował w miesięczniku „Twórczość” i w kwartalniku „eSPe”. Związany był ze wspólnotą Wiara i Światło, opiekującą się osobami niepełnosprawnymi.
Został pochowany na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB