Weekend z muzyką filmową

2018-12-03 10:04:53 (ost. akt: 2018-12-03 10:48:09)
Muzyka 7 grudnia 2018 - 9 grudnia 2018
Weekend z muzyką filmową

Autor zdjęcia: mat. prasowe

Tradycyjnie, na początku grudnia Filharmonia Warmińsko-Mazurska cyklem koncertów z muzyką filmową w programie przypomina melomanom, iż za pół roku zaprosi do Expo Mazury w Ostródzie na festiwal „Arena Festival film&music”.

Koncerty w dniach 7, 8 i 9 grudnia br. roku są „pilotem” III edycji festiwalu, który odbędzie się w czerwcu 2019 roku. „Dobrze dobrane nuty podnoszą scenę filmu o kilka pięter” – twierdził Quentin Tarantino.

Historia kina zna wiele arcydzieł filmowych, które nie osiągnęłyby tak olbrzymiej popularności bez ilustrującej ich muzyki. Stąd na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat muzyka zastosowana w filmie szeroko pojawiła się poza salą kinową i jest obecna w radiu, telewizji oraz salach koncertowych, gdzie interpretowana jest przez orkiestry całego świata.

Na program dwóch pierwszych koncertów Pilota III edycji złożą się przeboje kina światowego; trzeci niedzielny będzie propozycją dla miłośników muzyki z filmów dla dzieci. W piątek (godz. 19.00) i sobotę (godz.18.00) orkiestra symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego zaprezentuje m.in. wiązanki autorstwa kompozytorskich mistrzów muzyki filmowej.

Część „A Tribute To John Williams” – zawierać będzie muzykę Williamsa z takich filmów jak: Gwiezdne wojny, Szczęki, Superman, Harry Poter, Indiana Jones, ET (w aranżacji P. Lavendera), a „A Tribute To Henry Mancini” to wiązanka muzycznych przebojów: Baby Elephant Walk, Pink Panter, Days of Wine and Rose czy Peter Gun zaaranżowane przez Calvina Custera. Filmową muzyczną klasykę usłyszymy w części „Salute To The Cimena”. W aranżacji Carla Strommena orkiestra zaprezentuje wiązanki tematów: Hooray for Hollywood, Singin in the Rain, Over the Rainbow, As Time Goes By, A Day in the Life of a Fool ( Manha de Carnaval).W koncertach nie zabraknie arcydzieł muzyki z filmowych przebojów kilku ostatnich dekad. W atrakcyjnych aranżacjach usłyszymy muzykę m.in. z filmów: Piraci z Karaibów, Titanic, Gladiator, Mamma Mia, Chicago oraz wiązankę z filmów o Jamesie Bondzie.

W niedzielę 9 grudnia, o godz.11.00 w ramach Pilota III edycji Festiwalu Arena Festival film&music do sali koncertowej zapraszamy słuchaczy koncertów rodzinnych. Motywem przewodnim „Koncertu jak z bajki” będzie muzyka z filmów familijnych, których widownie zazwyczaj, bez względu na wiek tworzą całe rodziny. Wraz z orkiestrą symfoniczną filharmoników warmińsko-mazurskich pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego wystąpią: Aurelia Luśnia – śpiew, Maciej Kopczyński – gitara, banjo, Piotr Banaszek instrumenty klawiszowe oraz Rafał Grząka – akordeon. Muzyka w wykonaniu artystów przypomni publiczności wspaniałe przygody bohaterów takich filmów jak m.in. Pinokio, Mała Syrenka, Anastazja, Kraina lodu, Królewna Śnieżka czy Czarnoksiężnik z Krainy Oz, Dzwoneczek

Koncerty Pilota III edycji festiwalu poprowadzi „jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów radiowych w Polsce” dziennikarka i prezenterka „RMF Classic” Magda Miśka-Jackowska. Stworzyła i prowadzi „Listę przebojów muzyki filmowej”.

„Koncert jak z bajki” odbędzie się także w „Mikołajki” 6 grudnia, o godz.11.00 i 18.00 . Bilety do nabycia w kasie wt.-pt. oraz poprzez stronę internetową Filharmonii www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl.

Kasa czynna na dwie godziny przed koncertem. Serdecznie zapraszamy!

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB