Mistrzowski Recital Organowy w Filharmonii

2018-12-11 15:19:03 (ost. akt: 2018-12-11 15:25:58)
MuzykaKulturaSpotkaniaInne 14 grudnia 2018
Mistrzowski Recital Organowy w Filharmonii

Autor zdjęcia: Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie

W dniu 14 grudnia 2018 roku, w piątek, o godz. 19.00 organista z Czech Karel Martínek w koncercie z cyklu „Mistrzowskie Recitale Organowe” zaprezentuje wybrane przez siebie pozycje literatury organowej.

W koncercie nie zabraknie kompozycji organowych Johanna Sebastiana Bacha spod którego ręki wyszła największa ilość perełek skomponowanych na organy w taki sposób, by pokazać wszystkie możliwości brzmieniowe tego wspaniałego instrumentu.

Karel Martinek zaprezentuje Bacha: Fugę sopra il Magnificat BWV 733, Preludium chorałowe „Minął stary rok”, BWV 614 oraz Preludium i fugę e-moll BWV 548.

Cieszy fakt włączenia do programu recitalu utworu Patrona Filharmonii - Feliksa Nowowiejskiego. Czeski organista zagra Fantazję polską op. 9 nr 1 „Pasterka na Wawelu”. W kompozycji tej, o formie pastoralnej dzięki wplecionym tematom z kolęd, „Gdy się Chrystus rodzi” i „Anioł pasterzom mówił” słuchacze odnajdą klimat zbliżających się Świąt.

Wyjątkowym kompozytorem, którego umieścił w recitalu Karel Martínek jest Louis Vierne. Ten francuski organista i kompozytor był profesorem Konserwatorium Paryskiego i organistą Katedry Notre Dame w Paryżu, gdzie zmarł 2 czerwca 1937 w trakcie gry na instrumencie. Usłyszymy jego Utwory fantastyczne: Prélude (I suita op. 51) i Carillon de Westminster (III suita op.54).

Kolejnymi francuskimi kompozytorami, których dzieła zabrzmią tego wieczoru będą: Marcel Dupré – Symfonia-Passion, na organy op. 23: Świat w oczekiwaniu na Zbawiciela, Nativité oraz Jehan Alain – Wiszący ogród Litanies.

Z kompozycji czeskich usłyszymy Postludium z Missa Glagolitica Leoša Janáčka .

Na zakończenie recitalu wysłuchamy Improwizacji Karela Martínka. Artysta urodził się w 1979 roku Ołomuńcu, gdzie ukończył studia na Wydziale Matematyczno-Fizycznym i Wydziale Filozoficznym (muzykologia) Uniwersytetu Palackiego. W latach 2004-2009 studiował grę na organach i improwizację organową w Akademii Muzycznej im. L. Janáčka w Brnie. Od 2014 roku doskonali swoje umiejętności improwizatorskie pod okiem Philippe Lefebvre‘a, tytularnego organisty paryskiej katedry Notre-Dame. Koncertuje w Europie prezentując literaturę organową wszystkich epok stylowych; jednak wiele uwagi poświęca improwizacji. Jego recitale odbywały się w słynnych europejskich katedrach (Notre-Dame w Paryżu, Stephansdom w Wiedniu, Basilica Santa Rita w Turynie i in.)

Karel Martínek to artysta aktywny na wielu płaszczyznach muzycznych: jest kompozytorem, wykładowcą organów w Konserwatorium Akademii Ewangelickiej w Ołomuńcu. Tam jest także szefem chóru i organistą w Kościele św. Maurycego oraz dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Organowego.

Słowo na piątkowym recitalu wygłosi Jagienka Perlikiewicz – Kass.

Bilety w cenie 40 zł i 30 zł do nabycia kasie wt.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetowa www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl

Współorganizacja: Pro Arte Fundacja Promocji Kultury i Sztuki.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB