„Music from American Christmas” w filharmonii

2018-12-17 14:38:13 (ost. akt: 2018-12-17 14:49:12)
MuzykaKultura Filharmonia Warmińsko-Mazurska 20 grudnia 2018 - 21 grudnia 2018 19:00
„Music from American Christmas” w filharmonii

Autor zdjęcia: Filharmonia Warmińsko-Mazurska

W dniach 20 - 21 grudnia o godz.19.00 w sali koncertowej filharmonii zapanuje świąteczna atmosfera. A to za sprawą koncertów pt. „Music from American Christmas”.

Barry Epperley – dyrygent z USA, który poprowadzi orkiestrę symfoniczną oraz Chór „Cantores Varmienses” zaproponuje publiczności repertuar, na który złożą się utwory chętnie grane w Stanach Zjednoczonych w okresie świąt Bożego Narodzenia. Usłyszymy wśród nich także kompozycje Jana Sebastiana Bacha i Piotra Czajkowskiego.

W specjalnym bloku „Christmas at the Movies” orkiestra zaprezentuje najlepsze świąteczne tematy muzyczne z amerykańskich filmów (w aranżacji Boba Kronstadta). Nie zabraknie słynnej na całym świecie „Cichej nocy” Franza Xavera Grubera, a także „Białego Bożego Narodzenia” Irvinga Berlina.

Błyskotliwą muzyczną podroż poprzez epoki publiczność odbędzie wraz chórem i orkiestrą pod dyrekcją Barry’ego Epperley’a w utworze „Muzykologiczna podróż przez dwanaście dni świąt Bożego Narodzenia" Craiga Courtney’a. Równie atrakcyjne będą pozostałe pozycje „amerykańskiego” świątecznego koncertu.

Barry Epperley studia muzyczne ukończył na Oklahoma State University, a następnie na Uniwersytecie Południowej Kalifornii uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych. Działalność tego rozpoznawalnego w USA artysty, zarówno w dziedzinie wykonawstwa jak i edukacji muzycznej, trwa już ponad 40 lat i obejmuje różnorodny wachlarz artystycznych doświadczeń.

W 1979 roku w Tulsa założył orkiestrę Oklahoma Sinfonia, obecnie Signature Symphony, pełniąc w niej przez 35 lat funkcję dyrektora artystycznego i dyrygenta. Był aranżerem i producentem programów muzycznych dla wytwórni Walta Disney’a. Realizował je m.in. z tak legendarnymi postaciami jak: Duke Ellington, Count Basie, Johnny Mathis czy Tony Bennett. Przez trzy kadencje administracji państwowej służył w Białym Domu jako dyrygent Orkiestry Kameralnej Armii Stanów Zjednoczonych, Zespołu Herald Trumpets i Chóru Armii Stanów Zjednoczonych.

Artysta przez 18 lat pracował na wydziale Uniwersytetu Orala Roberts’a jako dyrektor Orkiestry Uniwersyteckiej i Chóru Kameralnego; w 1995 r. został dyrektorem Instytutu Sztuk Scenicznych Community College w Tulsie, a także koordynował coroczny Tulsa Fest Festival of the Arts i inne programy edukacyjne w zakresie sztuki.

W 2004 roku został wprowadzony do Galerii Sław Uniwersytetu Stanowego w Oklahomie, a w 2013 roku został laureatem nagrody artystycznej Gubernatora Stanu Oklahoma.

W 2014 roku, po przejściu na emeryturę Barry Epperley był konsultantem projektu nowo powstającego Centrum Sztuk Scenicznych i Wydziału Muzyki Uniwersytetu Stanowego w Oklahomie. Obecnie występuje w założonym przez siebie w Tulsie zespole wokalno-jazzowym „Sheridan Road”.

Przygotowanie Chóru „Cantores Varmienses” działającego przy Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii – prof. Benedykt Błoński.Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB