Koncert Marszałkowski - 50 lat - "The Beatles" symfonicznie

2019-01-02 10:57:42 (ost. akt: 2019-01-02 11:00:59)
Kultura Filharmonia Olsztyn 4 stycznia 2019 19:00
Koncert Marszałkowski - 50 lat - The Beatles symfonicznie

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

Tradycyjnie z początkiem roku, tym razem w dniu 4 stycznia 2019 r. władze samorządowe województwa warmińsko-mazurskiego zapraszają do Filharmonii na marszałkowski koncert noworoczny. Obok życzeń składanych przez Gospodarza koncertu Pana Gustawa Marka Brzezina – Marszałka Województwa nie zabraknie wielu muzycznych wrażeń.

Dostarczy ich z pewnością zarówno repertuar, jak i znakomici soliści koncertu. Vadim Brodski (skrzypce) oraz Julian Brodski (saksofon) wraz z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego zaprezentują przeboje „The Beatles”. Muzyka tego fenomenalnego „zespołu wszechczasów” łączy i zdobywa kolejne pokolenia, mając na świecie wiele milionów fanów. Utwory Beatlesów były i są interpretowane w rozmaitych stylach muzycznych i instrumentacjach, wśród których znajdują się również aranżacje na orkiestrę symfoniczną. Są one na tyle uzasadnione, że muzycy „The Beatles” często sami sięgali w swych kompozycjach po elementy muzyki klasycznej. O swoim kontakcie z muzyką wielkiej Czwórki z Liverpoolu w wywiadzie telewizyjnym Vadim Brodski powiedział: „Po raz pierwszy usłyszałem Beatlesów jak miałem16 lat, nigdy nie zapomnę momentu, to był utwór „Michelle” – stanąłem jak zaczarowany, słuchałem go trzy razy pod rząd, w kółko… i spóźniłem się do konserwatorium”.

Vadim Brodski urodził się w Kijowie, był uczniem Olgi Parchomienko i Dawida Ojstracha. Zwyciężał we wszystkich międzynarodowych konkursach skrzypcowych, w których brał udział: im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1977), im. Niccola Paganiniego w Genui (1984), im. Tibora Vargi w Szwajcarii (1984). Występował z tak znakomitymi zespołami, jak: Orkiestra Filharmonii Moskiewskiej, Orkiestra Filharmonii Petersburskiej, Orkiestra Filharmonii Narodowej Ukrainy w Kijowie, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orquesta Sinfónica Nacional de México, London Philharmonic Orchestra, Jerozolimska Orkiestra Symfoniczna, New Jersey Symphony Orchestra, Orchestre de la Suisse Romande w Genewie. Jest jednym z nielicznych skrzypków w historii, który grał na słynnym instrumencie Guarneriego del Gesú „Il Canonne”, należącym do Niccola Paganiniego. Koncertował na tych skrzypcach podczas tournée po Włoszech z Orchestra Sinfonica di Savona w 1998 roku. Nagrywa płyty, jest pedagogiem oraz dyrygentem.

Saksofonista Julian Brodski (ur.1998r.) naukę gry na instrumencie rozpoczął w wieku 13 lat. Jest członkiem „Umbria Jazz Band”, z którym występował podczas tak prestiżowych wydarzeń, jak: Gubbio Summer Festival, Federico Cesi Festival, Festival dei 2 Mondi di Spoleto, 25 lat Centrum Paderewskiego. Był również zapraszany do występów z Benevento Conservatory Orchestra, Orkiestrą Symfoniczną San Remo, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej, Orkiestrą Symfoniczną Karola Namysłowskiego w Zamościu, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej, Cappellą Gedanensis. Studiuje w Konserwatorium Muzycznym w Pesaro (Włochy).

Na koncercie marszałkowskim w Filharmonii spotkają się różne pokolenia znające muzykę „The Beatles”. Być może niektórzy z nich usłyszą ją w wersji symfonicznej po raz pierwszy, ale jedna rzecz będzie dla wszystkich wspólna – muzyka Beatlesów jest ponadczasowa, wiecznie świeża i młoda przynosząca piękną afirmację życia.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Borys #2654635 | 188.146.*.* 3 sty 2019 16:17

    A kto może skorzystać z zaproszenia tzn. kogo Pan Marszałek zaprasza?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz