Mistrzowski Recital Fortepianowy

2019-02-04 10:01:10 (ost. akt: 2019-02-04 10:13:50)
MuzykaKultura Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie 8 lutego 2019 19:00
Mistrzowski Recital Fortepianowy

Autor zdjęcia: Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie

W piątek (8 lutego) o godzinie 19:00 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie odbędzie się pierwszy w tym roku Mistrzowski Recital Fortepianowy. Wystąpi jeden z czołowych dziś na świecie pianistów – George Emmanuel Lazaridis.

W ciągu ostatnich 25 lat występy tego greckiego artysty spotkały się z dużym uznaniem publiczności, a krytycy uznali go za jednego z najwybitniejszych pianistów swojego pokolenia.

Jego nagrania zostały entuzjastycznie przyjęte przez prasę. Bryce Morrison w „Gramophone Magazine” podkreślał, „dramat, moc i koncentrację”, które „robią wrażenie, nawet jeśli porówna się interpretacje greckiego pianisty z dokonaniami Horowitza, Argerich, Brendla i Zimmermana”. Nagranie Sonaty fortepianowej h-moll Liszta i Kaprysu Paganiniego dla Linn Records znalazło się pośród 50-ciu najlepszych wydawnictw dekady magazynu „The Pianist”, a rejestracja cyklu Papillons op. 2 Schumanna na płycie wytwórni SOMM znalazła się w pierwszej piątce najlepszych nagrań tego dzieła, obok rejestracji takich gigantów klawiatury, jak Światosław Richter i Claudio Arrau.

Urodzony w Grecji w 1978 roku, Lazaridis ukończył Royal Collage of Music w Londynie w klasie Yonty Solomona. Studiował także u Alfreda Brendla, Ruth Nye, Domny Evnouhidou, Paula Badury-Skody, Noretty Conci Leech i Douglasa Fincha.

Począwszy od jedenastego roku życia zaczął zdobywać wiele nagród, wyróżnień honorowych i stypendiów, m.in. medale i nagrody Akademii Ateńskiej, Worshipful Company of Musicians, Steinway and Sons, RTBF, RCM, Trinity Laban, a także stypendia Hattori, Onasis i Levendis Foundations oraz Queen Elizabeth Queen Mother. Cieszy się międzynarodową sławą, koncertując m.in. w Stanach Zjednoczonych i Meksyku, Europie, Rosji, Egipcie i na Bliskim Wschodzie.

Grał w najsłynniejszych salach koncertowych świata, takich jak: Royal Albert Hall, Barbican Centre, Carnegie Hall, Concertgebouw, Filharmonia w Petersburgu, Palais des Beaux Arts, Festspielhaus, Filharmonia Kolońska, Konserthuset w Sztokholmie, Cité de la Musique w Paryżu, Musikverein w Wiedniu, Symphony Hall w Birmingham.

Występował z czołowymi orkiestrami, takimi jak Filharmonia w Petersburgu, Filharmonia w Hamburgu, Royal Philharmonic, Filharmonia w Strasburgu, Orkiestra Symfoniczna w Monachium, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestra Symfoniczna w Wiedniu.

Koncerty z jego udziałem prowadzili Sir Neville Marrinera, Ingo Metzmacher, Yuri Temirkanov, Pascal Rophé, Nikolai Alexeev, Yoel Levi, Theodor Guschlbauer, Michel Tabachnik, Maxim Schostakovic i inni.

W recitalu usłyszymy: Fryderyka Chopina – Balladę g-moll op. 23, Leoša Janáčka - Sonatę fortepianową „1 X 1905, Z ulicy” oraz Fantazję C-dur D 760 „Wędrowiec” Franza Schuberta. Dopełnieniem recitalu George’a Emmanuela Lazaridisa, będą trzy fragmenty jego własnej Suity trojańskiej inspirowanej Iliadą Homera. To – podobnie jak dzieła Chopina i Janáčka – muzyka narracyjna, choć daleko jej do prostego opowiadania dźwiękami treści homeryckiego arcydzieła. Jest raczej serią muzycznych portretów głównych bohaterów, uchwyconych w kluczowych momentach przedstawionych w Iliadzie. W swojej wirtuozowskiej kompozycji Lazaridis zręcznie żongluje rozmaitymi stylami muzycznymi – od Schumanna i Liszta po dodekafonistów.

Wydawać by się mogło, że pianiści, którzy sami sobie dostarczają repertuaru odeszli już dawno w przeszłość. Na szczęście to nieprawda – wciąż istnieją tego rodzaju wszechstronni muzycy, choć współcześnie są zjawiskiem niezwykle rzadkim. Między innymi dlatego recital George’a Emmanuela Lazaridisa będzie prawdziwym muzycznym rarytasem.

Słowo o muzyce Jagienka Perlikiewicz-Kass.

Bilety w cenie 30 zł normalny i 22 zł ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii wt.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl

Koncert objęty projektem „Warmińsko-Mazurska Karta Seniora" oraz programem „Warmia i Mazury dla Dużej Rodziny".

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB