Koncert rodzinny pt. "Młodzieżowo i karnawałowo"

2019-02-18 11:20:51 (ost. akt: 2019-02-18 11:25:11)
MuzykaKultura Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie 24 lutego 2019 11:00
Koncert rodzinny pt. Młodzieżowo i karnawałowo

Autor zdjęcia: Filharmonia Warmińsko-Mazurska

W niedzielę (24 lutego) o godzinie 11:00 w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej wystąpi Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Olsztynie. Od pulpitu dyrygenckiego zespół młodych muzyków poprowadzi Henryk Zinkiewicz. Tańce latynoamerykańskie przy akompaniamencie Big Badu zaprezentuje para taneczna Justyna Karwacka i Szymon Przemieniecki ze Szkoły Tańca i Wdzięku B&W Przemienieccy.

Członkami Big Bandu PSM są uczniowie z klas instrumentów dętych drewnianych, blaszanych i perkusji. Jest to jedyna formacja tego typu, działająca na terenie Warmii. Big Band liczy 16 młodych muzyków. W repertuarze zespół posiada standardy muzyki jazzowej od złotej epoki swingu do czasów współczesnych.

W koncercie zostaną zaprezentowane m.in. kompozycje: Glenna Millera – Moonlight Serenade, Hoagy Carmichaela – Georgia in My Mind, Duke’go Ellingtona – It Don’t Mean a Thing, Jerry Gray’a – A String of Pearls, Johna Kandera – New York, New York, Chucka Rio – Tequila.

Henryk Zinkiewicz to puzonista i pedagog - absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Od 1982 roku jest nauczycielem klasy puzonu Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Olsztynie oraz muzykiem orkiestry symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Jako członek European Symphony Orchestra w 2001 roku zagrał 25 koncertów w największych miastach Europy z legendarną grupą rocka symfonicznego – YES. Big Band PSM pod kierownictwem Henryka Zinkiewicza działa i koncertuje od dwóch lat.

Kto nigdy nie słyszał big bandu na żywo, ten nie wie, jak wielka siła tkwi w tego rodzaju orkiestrze i jak silne emocje potrafi wywołać. Nic dziwnego, że głównym zadaniem big bandu jest gra do tańca. Ale potrafi on również grać delikatnie i lirycznie. Jest zespołem niebywale wszechstronnym, o czym świadczą big bandy awangardowe, które już kilka dekad temu tworzyli Dizezy Gillespie, Gil Evans, Carla Bley, Toshiko Akiyoshi, Don Ellis czy Anthony Braxton.

Słuchanie big bandu lub tańczenie przy jego akompaniamencie to wspaniałe przeżycie, choć zapewne blednie w zestawieniu z byciem w środku – grą w tego rodzaju zespole. Doświadczenie to wyjątkowe zwłaszcza w świecie internetu, komputerów, smartfonów. Muzyka to przecież najwspanialszy sposób porozumiewania się. Co więcej, kryją się w niej treści, i to nie tylko estetyczne, lecz także moralne czy historyczne. To wielkie źródło poznania siebie i świata, a muzykowanie – w rodzinie, gronie przyjaciół, koleżanek i kolegów – uczniów szkoły muzycznej – to najprostszy akt takiego poznania.

Jak twierdzą psychologowie muzyki, nagranie jest wynalazkiem znakomitym, ale jego wysłuchanie będzie wartościowe tylko wówczas, gdy odwoła się do doświadczeń zdobytych w żywym obcowaniu z muzyką.

Jak pozytywne skutki i porywające efekty artystyczne przynosi wspólne uczniowskie muzykowanie będziemy mogli przekonać się podczas młodzieżowo-karnawałowego koncertu Big Bandu olsztyńskiej szkoły muzycznej.

24 lutego 2019 r., w niedzielny poranek zespół zagra nie tylko wielkie standardy, lecz także zademonstruje, jak wspaniale potrafi akompaniować tańcom latynoamerykańskim.

Bilety w cenie 30 zł normalny i ulgowy 22 zł są do nabycia w kasie biletowej wt.-pt. w godz.10:00 -17:00, a w dniu koncertu od godz.9:00. Bilety dostępne także poprzez stronę bilety@filharmonia.olsztyn.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB