Gala Operowa – arie, duety i chóry

2019-02-18 11:27:38 (ost. akt: 2019-02-18 11:32:33)
MuzykaKultura Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie 21 lutego 2019 - 22 lutego 2019 19:00
Gala Operowa – arie, duety i chóry

Autor zdjęcia: Filharmonia Warmińsko-Mazurska

W dniach 21 i 22 lutego o godzinie 19:00 w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej nie zabraknie muzyki wokalnej. Wraz z parą solistów Elżbietą Kaczmarzyk-Janczak – mezzosopran i tenorem Tomaszem Janczakiem zaśpiewa Chór „Cantores Varmienses”, który działa przy filharmonii. Wokalistom i chórowi towarzyszyć będzie orkiestra symfoniczna filharmoników warmińsko-mazurskich pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego. Przygotowanie chóru Benedykt Błoński.

W programie koncertów publiczność usłyszy zarówno przeboje z oper włoskich mistrzów – Giuseppe Verdiego, Giacomo Pucciniego, Pietro Mascagniego – jak i kompozytorów francuskich: Georges'a Bizeta i Camille’a Saint-Saënsa.

W 2019 roku - Roku Moniuszkowskim nie może zabraknąć również muzyki Stanisława Moniuszki, który czerpał zarówno z włoskiego bel canta, jak i z francuskiej opery komicznej. Tak oto dwa różne operowe światy przeniknęły do głównego nurtu muzyki polskiej, a ich elementy współtworzyły naszą operę narodową.

Podczas gali operowej usłyszymy m.in. takie „szlagiery operowe”, jak uwertura oraz chór Żydów w babilońskiej niewoli z opery Verdiego Nabucco czy przepiękną arię Mon cœur s’ouvre à ta voix z opery Samson i Dalila Camille’a Saint-Saënsa. Zapewne wzruszą publiczność, należące do najbardziej poruszających w historii opery, fragmenty z Rycerskości wieśniaczej Pietro Mascagniego.

Mezzosopranistka Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak jest absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od 1993 roku jest solistką Opery Dolnośląskiej we Wrocławiu, gdzie debiutowała partią Jadwigi w Strasznym Dworze Stanisława Moniuszki. Koncertowała w USA, Niemczech, Holandii, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Szwecji, Norwegii, Włoszech, Rosji, Belgii. Artystka ma w swoim repertuarze ponad 25 partii operowych i ponad 20 partii oratoryjnych, w których stworzyła wiele znaczących kreacji artystycznych wysoko ocenianych zarówno przez krytykę jak i publiczność. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień artystycznych w Polsce i zagranicą.

Tomasz Janczak w 1995 roku ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu. Na scenie zadebiutował w tym samym roku – w Hanowerze w partii Eisensteina w Zemście nietoperza. W latach 1995-1996 roku był solistą Teatru Muzycznego w Łodzi, a w latach 1996-2004 śpiewał jako pierwszy tenor w Teatrze Muzycznym – Operetce Wrocławskiej. Od 2004 do 2014 był pierwszym solistą Teatru Muzycznego w Lublinie, gdzie m.in. wykonywał główne operowe partie tenorowe w Carmen Bizeta, w Strasznym dworze Moniuszki czy Traviacie Verdiego.

Występował w wielu krajach Europy, w USA i Kanadzie. Od 2014 roku był dyrektorem artystyczny Filharmonii Sudeckiej, a od 2016 jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Pomysłodawca i organizator wielu spektakularnych produkcji operowych. W 2013 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych.

Chór „Cantores Varmienses” działający przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej prowadzony przez Benedykta Błońskiego w maju br. będzie obchodził 10-lecie działalności. Chór nieustannie się rozwija. Atrakcyjny repertuar a cappella oraz wokalno-instrumentalny o wysokim stopniu trudności w profesjonalnym wykonaniu stanowi o pozycji zespołu w lokalnym i krajowym środowisku muzycznym.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zenon #2684186 | 89.66.*.* 19 lut 2019 08:26

    O boże Janczaki!!!To juz tutaj dotarli???Janczak rozwalil konkurs w Jeleniej Gorze,wczesniej Lublin ,ale jak widac chalturzą wszedzie!Olsztyn to prowincja prowincji,a krakusy swoje miernoty wciskają ,gdzie mogą!A najzabawniejsze,ze olsztynianie sa zadowoleni i chwala pana Sulkowskiego ,ze hej!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz