''Gala z okazji Dnia Kobiet” Marcin Wyrostek wraz z zespołem „Corazon”

2019-03-05 09:55:10 (ost. akt: 2019-03-05 09:56:23)
KulturaMuzykaInne 8 marca 2019
''Gala z okazji Dnia Kobiet” Marcin Wyrostek wraz z zespołem „Corazon”

Autor zdjęcia: Filharmonia Olsztyn

Tanga należą do żelaznego repertuaru akordeonistów oraz bandoneonistów na całym świecie. Nie inaczej jest z Marcinem Wyrostkiem – bohaterem „Gali z okazji Dnia Kobiet” w dniu 8 marca, o godz.19.00 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Ten znakomity akordeonista wiele miejsca na koncertach oraz swojej dyskografii poświęca tangom. Podczas Gali z towarzyszeniem zespołu „Corazon” oraz orkiestry symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sulkowskiego, artysta zaprezentuje te najbardziej znane, charakterystyczne, takie jak: „El Tango de Roxanne”, „Tango Schaeffera” i jeden z najsłynniejszych przebojów Astora Piazzolli „Libertango”. Stworzony przez argentyńskiego kompozytora nurt tango nuevo to muzyka do słuchania, nie do tańca. Tango – wzbogacone o elementy jazzu, muzyki najnowszej, elektronicznej, a także piosenki estradowej – w ujęciu Piazzolli stało się muzyką wykraczającą daleko poza parkiety argentyńskich czy paryskich knajpek, zdobywając rzesze wielbicieli
i wykonawców na całym świecie.

W filharmonicznej Gali zostaną zaprezentowane także utwory z ostatniej płyty artysty pt. „Polacc”. W wydawnictwie tym, Marcin Wyrostek z zespołem „Corazon” sięgnął do tańców wywodzących się z różnych stron Polski, inspirujących od lat twórców muzyki klasycznej poczynając od Chopina. Czasami kompozytorzy pisali fokstroty, tanga, walce na zamówienie – tak było też z piosenką „Nie oczekuję dziś nikogo” Witolda Lutosławskiego, powstałą, jak wiele innych popularnych utworów mistrza, pod pseudonimem „Derwid”. Mazurki, inspirowane różnymi tańcami ludowymi utwory instrumentalne, pisali prócz Chopina także Karol Szymanowski i Wojciech Kilar – Marcin Wyrostek przedstawi swoje intrygujące aranżacje tych miniatur. Muzyczną podróż po Polsce uzupełni wyprawa w Tatry z ognistym utworem „Janosik”, a w dalsze strony Europy i w głąb dyskografii Marcina Wyrostka z zespołem „Corazon” zabierze nas wyrosła z bałkańskich fascynacji „Palinka” oraz przywołująca brzmienie muzyki celtyckiej „Śmierć Marii, królowej Szkotów”.

Solistę Gali publiczność poznała szerzej jako zwycięzcę polskiej, drugiej edycji programu telewizyjnego „Mam Talent”. Studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem prof. Joachima Pichury. Jest laureatem ponad 30 konkursów akordeonowych, w tym m.in. w Detroit (USA) 2005; Esztergom (Węgry) 2003, Dunajska Streda (Słowacja) 2003, Reinach (Szwajcaria) 2003. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów. Był także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku akademickim 2004/2005. Jednym z najbardziej ekscytujących wyzwań muzycznych był wspólny występ z Bobbym McFerrinem w 2010 roku. Kluczowym elementem jego tożsamości muzycznej jest improwizacja. Nagrał cztery autorskie płyty, za które otrzymał m. in potrójną platynę oraz nominację do nagrody Fryderyki 2010 za płytę "Magia del Tango", platynę za album "For Alice" i podwójną platynową płytę za krążek "Coloriage".

Zespół „Corazon” wraz z Marcinem Wyrostkiem wystąpi w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w składzie: Marcin Jajkiewicz – wokal, Mateusz Adamczyk – skrzypce, Daniel Popiałkiewicz – gitara, Agnieszka Haase-Rendchen – fortepian, Piotr Zaufal – gitara basowa, Krzysztof Nowakowski – instrumenty perkusyjne.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB