Koncert 23.Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Olsztynie

2019-04-04 16:16:04 (ost. akt: 2019-04-04 16:19:39)
KulturaMuzykaMuzykaKultura 9 kwietnia 2019
Koncert 23.Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Olsztynie

Autor zdjęcia: Filharmonia Warmińsko-Mazurska

"Klasyka w młodych barwach” to tytuł koncertu symfonicznego w wykonaniu „Santander Orchestra”, który odbędzie się w dniu 9 kwietnia 2019 roku, o godz.19.00 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

W programie koncertu, który odbywa się w ramach 23. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena publiczność usłyszy III Koncert fortepianowy c-moll op. 37 Ludwiga van Beethovena oraz I Symfonię f-moll op.10 Dmitrija Szostakowicza. Zespół „Santander Orchestra” poprowadzi Maciej Tworek, a koncert fortepianowy zaprezentuje znakomity młody chiński pianista Yutong Sun. Artysta w 2015 roku ukończył Konserwatorium Muzyczne w Pekinie. Obecnie studiuje w New England Conservatory w Bostonie. Jest zdobywcą głównych nagród prestiżowych konkursów,
m.in. 19. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Palomy O'Shea Santander, 62. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Marii Canals w Barcelonie (2016), Konkursu Pianistycznego „Prize Jaen” (2012). Yutong Sun występował w renomowanych salach koncertowych m.in. w Salle Cortot w Paryżu, Palau de la Música w Barcelonie, Jordan Hall w Bostonie i Bolshoi Hall w Sankt Petersburgu. Współpracował z Orkiestrą Filharmonii w St. Petersburgu, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy, Phoenix Symphony Orchestra, Fort Worth Symphony Orchestra. W obecnym sezonie wystąpi z koncertami w Bostonie, Paryżu, a także podczas „Verbier Festival” w Szwajcarii.

Maciej Tworek w krakowskiej Akademii Muzycznej studiował fortepian w klasie prof. Jana Hoffmana, chóralistykę na Wydziale Wychowania Muzycznego oraz dyrygenturę na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w klasie prof. Józefa Radwana. Brał udział w dyrygenckich kursach mistrzowskich prowadzonych przez Helmutha Rillinga, Rogera Norringtona i Kurta Masura. Jako asystent współpracował z Valerym Giergievem i Lorinem Maazelem. W latach 2005 do 2012 był dyrygentem „Capelli Cracoviensis”, gdzie pełnił również funkcję zastępcy dyrektora. Obecnie jest wykładowcą w krakowskiej Akademii Muzycznej. Koncertował w Europie, Azji i Ameryce Południowej. W 2002 roku rozpoczął trwającą do dzisiaj współpracę dyrygencką z Krzysztofem Pendereckim. Jej owocem było m.in. przygotowanie zespołów Opery Narodowej do europejskiego prawykonania pod dyrekcją kompozytora VIII Symfonii „Lieder der Vegänglichkeit” i udział w nagraniu z orkiestrą Sinfonia Iuventus dla firmy DUX kompletu jego symfonii i koncertów instrumentalnych. Od roku 2010 opiekę impresaryjną nad artystą sprawuje Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

„Santander Orchestra” tworzą młodzi artyści – studenci i absolwenci polskich uczelni muzycznych, którzy mają okazję doskonalić swój warsztat pod kierunkiem znakomitych dyrygentów oraz tutorów, którymi są uznani w Polsce i za granicą muzycy oraz wykładowcy. Od 2015 r. Santander Orchestra koncertowała pod kierunkiem Krzysztofa Pendereckiego, Johna Axelroda, Jerzego Maksymiuka, José Marii Florêncio oraz Lawrence’a Fostera. W 2016 r. orkiestra nagrała swoją pierwszą płytę, na której znalazły się utwory F. Chopina oraz A. Dvořáka – dyrygował José M. Florêncio, fortepian Krzysztof Książek. Pomysłodawcami powstania „Santander Orchestra” są Santander Bank Polska i Fundacja „MyWay”, które realizują ten muzyczny projekt przy wsparciu Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Bilety w cenie 40 zł normalny i 30 zł do nabycia w kasie wt.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową bilety@filharmonia.olsztyn.pl Serdecznie zapraszamy!

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB