Mistrzowie Świata z ekonomią społeczną

2019-04-05 07:56:35 (ost. akt: 2019-04-05 09:35:44) Artykuł sponsorowany
Mistrzowie Świata z ekonomią społeczną

27 kwietnia w porcie Bogaczewo (gmina Giżycko) odbędzie się wydarzenie promujące ekonomię społeczną Warmii i Mazur. W spotkaniu udział weźmie Mateusz Ostaszewski Mistrz Świata Strongman Amatorów, Grzegorz Gniech Mistrz Świata w carvingu oraz wystąpi Kabaret OT.TO.

Podczas wydarzenia będzie można wziąć udział m.in. w animacji dla całych rodzin, w pokazie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w turnieju gier planszowych oraz w pokazie carvingu w wykonaniu Mistrza Świata Grzegorza Gniech. W kwietniowy weekend będzie można zobaczyć pokaz ogromnej siły w wykonaniu Mateusza Ostaszewskiego Mistrza Świata Strongman Amatorów. A wszystko to w klimacie szantowym zagwarantowanym przez zespół Załoga Dr. Bryga Wydarzenie zakończy się występem Kabaretu OT.TO. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Wiosenne spotkanie będzie również rozpoczęciem sezonu letniego działalności houseboata – pływającego domku na Mazurach. Czarterowaniem jednostki zajmuje się przedsiębiorstwo społeczne – Fundacja Projekt ARCHE, organizator wydarzenia. Dochód z czarteru przeznaczany jest na cele społeczne fundacji, m.in. na zatrudnienie osób pozostających bez pracy. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.plywajacydomek.pl.

W obszarze ekonomii społecznej w województwie warmińsko-mazurskim zarejestrowanych jest 5661 organizacji pozarządowych, 82 przedsiębiorstw społecznych, 11 Centrów Integracji Społecznej, 48 Klubów Integracji Społecznej, 9 Zakładów Aktywności Zawodowych i 35 Warsztatów Terapii Zajęciowych. Szacuje się, że 10 spółek z województwa działa na zasadzie non-profit (nie dla zysku). Podmioty te korzystać mogą m.in. z pomocy czterech Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej (w Olsztynie, Ełku, Nidzicy i Elblągu). Ponadto działa 12 inkubatorów przedsiębiorczości społecznej stymulujących ekonomizację organizacji obywatelskich. Przedsiębiorstwo społeczne różni się od tzw. tradycyjnej firmy tym, że swoich zysków nie dzieli pomiędzy udziałowców, ale przeznacza je w całości na statutowe cele społeczne. Koordynacją ekonomii społecznej w województwie zajmuje się Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Olsztynie. Na stronie www.es.warmia.mazury.pl prowadzonej przez ROPS znajdują się informacje o działaniach podejmowanych przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego w obszarze ekonomii społecznej na Warmii i Mazurach.

***

Mateusz Ostaszewski - Mistrz Świata Strongman Amatorów. W Columbus OH USA Mateusz Ostaszewski pokonał 40 konkurentów z całego świata i wywalczył złoty medal podczas odbywających się tam Mistrzostw Świata Strongman Amatorów w 2017 roku. Zawody odbyły się podczas imprezy organizowanej przez Arnolda Schwarzeneggera – Arnold Sports Festival. Mateusz Ostaszewski jest aktualnym Mistrzem Polski Strongman i wielokrotnym Mistrzem służb mundurowych. Miejsce w Kadrze Narodowej wywalczył podczas eliminacji Krajowych , które organizowane były w Ptak Warsaw Expo i Rewalu.

Grzegorz Gniech – Mistrz Świata w najważniejszych Kulinarnych Mistrzostwach Świata odbywających się raz na cztery lata w Luksemburgu. W konkursie Villeroy et Boch Culinary World Cup 2018 z sukcesem reprezentowało Polskę ponad 30 kucharzy, cukierników i mistrzów carvingu, zarówno w konkurencjach drużynowych - narodowych jak i indywidualnych. Medale przyznawane są za ilość zdobytych punktów w swojej kategorii. Grzegor Gniech zdobył ZŁOTY MEDAL w kategorii carving owocowy (czyli w rzeźbieniu w warzywach i owocach), SREBRNY MEDAL w kategorii carving na żywo w ciągu 3 godzin, SREBRNY MEDAL - w kategorii carving na żywo STARCIE TYTANÓW, Najlepsi z Najlepszych.

Tagi: Giżycko

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB