"Papierówka" połączyła Meksyk i Polskę

2019-04-05 12:55:30 (ost. akt: 2019-04-05 13:38:14)
Papierówka połączyła Meksyk i Polskę

Debiutanci i zawodowcy. Dziś, 5 kwietnia o godz. 18 w Kamienicy Naujacka MOK czeka nas premiera piątego numeru "Papierówki vol. 5". Tym razem będzie to literatura rodem z Meksyku i Polski.

Nadciąga zbliżenie meksykańsko-polskie, ostro podlane tequilą i zagryzione tacos. W piątym numerze zina „Papierówka” znalazła się twórczość autorów z Meksyku i twórców rodzimych. Debiutanci i zawodowcy, wiersze i fraszki, felietony i opowiadania.

Redaktorzy „Papierówki” zdradzają, że najnowszy numer papierówki połączył kraje i wyszedł z tego bardzo ciekawy projekt.

Pomysł na międzynarodowy powstał w czasie jednej z wypraw. Dariusz Górkiewicz oraz Bożena Chrostowska często podróżują po Meksyku.
- Pomysł rzuciła Bożena Chrostowska, z którą co roku podróżuję po Meksyku. Ja byłem głównym wykonawcą, bo miałem kontakty. „Skoro tak kochasz ten Meksyk, zróbmy meksykańską Papierówkę, z naszymi przyjaciółmi” - wspomina Dariusz Górkiewicz. - Chodzi o to, że podczas jednej z naszych podróży w karaibskim mieście Chetumal, poznaliśmy tamtejszych artystów: pisarzy, muzyków, filozofów. Trafiliśmy wtedy na wieczór promocyjny tamtejszego zina Gazapo . To były czasy jeszcze przed Papierówką, koniec 2016 roku. Przez cały czas utrzymywałem jednak kontakt z Meksykanami. Pisaliśmy do siebie, czytałem ich teksty, słuchałem muzyki, którą tworzyli. I kiedy Bożena, która w naszym zinie zajmuje się poezją rzuciła ten pomysł, cała redakcja była na tak.
Dodaje też:
- Autorzy meksykańscy podejmują tematy bardzo charakterystyczne dla ich kręgu kulturowego: miłość często łączy się ze śmiercią. Jest przemoc, handel narkotykami, a miłość prawie zawsze prowadzi do zguby. W tych wszystkich tekstach przewijają się także echa wierzeń prekolumbijskich. Są też odniesienia do cywilizacji prekolumbijskich - kończy.


Promocja najnowszego numery „Papierówki” odbędzie się o godz. 18 w piątek (5 kwietnia) w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie (ul. Dąbrowszczaków 3). Wstęp wolny.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB