Koncert finalistów i laureatów konkursu im. Zdzisława Skwary

2019-04-23 15:31:06 (ost. akt: 2019-04-23 15:46:35)
Muzyka Olsztyn, Filharmonia Warmińsko-Mazurska, ul. Głowackiego... 26 kwietnia 2019 19:00
Koncert finalistów i laureatów konkursu im. Zdzisława Skwary

Autor zdjęcia: Filharmonia Warmińsko-Mazurska

26 kwietnia o godz.19.00 na scenie Filharmonii wystąpią finaliści i laureaci VIII Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Zdzisława Skwary. Cieszący się wielkim zainteresowaniem konkurs jest organizowany przez Państwową Szkołę Muzyczna I i II st. im. Andrzeja Krzanowskiego w Mławie, a uczestniczą w nim młodzi śpiewacy operowi i adepci sztuki wokalnej z wielu stron Polski, wiele wspaniałych talentów.

Podobnie jak w latach poprzednich, konkursu będzie miał dwa etapy. Najpierw uczestnicy wystąpią z towarzyszeniem fortepianu – w Mławie, następnie zaś finaliści wystąpią na dużej scenie, przed dużą widownią – w Olsztynie z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Jerzego Koska. Z pewnością dla wielu młodych śpiewaków będzie to pierwszą okazją do zaprezentowania się publiczności z towarzyszeniem profesjonalnej orkiestry symfonicznej. Konkursy muzyczne, niejednokrotnie stają się przepustką do kariery dla młodych wykonawców. Są okazją do konfrontacji własnych umiejętności, dają możliwość pokazania się i bycia zauważonym przez jurorów oraz publiczność. Miejmy nadzieję, że nie inaczej będzie z finalistami VIII edycji konkursu wokalnego w Mławie. Na program wieczoru złożą się arie prezentowane przez finalistów konkursu z wybranych dzieł m.in. takich kompozytorów jak: Stanisław Moniuszko, Gaetano Donizetti, Wolfgang Amadeusz Mozart, Giacomo Puccini, Giuseppe Verdi, Georges Bizet, Piotr Czajkowski, Feliks Nowowiejski.

O śpiewie w programie koncertu red. Piotr Matwiejczuk napisał m.in. „Śpiew jest jedną z najstarszych form sztuki, uprawianych przez człowieka od zarania dziejów. W dawnych czasach nie był zastrzeżony dla artystów – wręcz przeciwnie, towarzyszył egzystencji człowieka od narodzin aż po grób, śpiewali wszyscy członkowie zbiorowości. W kulturze ludowej, żywej jeszcze w niektórych społecznościach, pieśni obrzędowe znaczyły każdy etap mijającego roku – istniały pieśni męskie, kobiece, przeznaczone dla panien i mężatek. Jednym z najstarszych rodzajów europejskiego śpiewu są joiki – archaiczne pieśni Saamów, związane z obrzędowością szamanistyczną. Naśladujące głosy zwierząt, portretujące różne istoty i zjawiska przyrodnicze, te pierwotne pieśni, spokrewnione zresztą ze śpiewami rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, mogą się wydawać tak dalekie jak to tylko możliwe pieśniom Schuberta i Moniuszki, ariom Mozarta czy Pucciniego. A jednak wszystkie one pochodzą z tego samego źródła, wykonywane są przez ten sam, najbardziej niesamowity na świecie „instrument”, którym obdarzony jest niemal każdy z nas: ludzki głos.”

Jerzy Kosek, który poprowadzi filharmoników warmińsko-mazurskich, dyrygował większością orkiestr symfonicznych i kameralnych w Polsce, a także w Niemczech, Austrii, Danii, Holandii, Węgrzech, Ukrainie, Jugosławii, Wenezueli, Izraelu, Portugalii, Chinach, USA (m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku). W swoim dorobku posiada szesnaście płyt CD, muzykę do filmów, muzykę dla radia oraz telewizji polskiej, izraelskiej i amerykańskiej.

Serdecznie zapraszamy na ten wyjątkowy koncert, zapewne pełen cudownych głosów, w pięknych ariach i pieśniach prezentowanych przez debiutujących młodych wokalistów, których czeka – czego im życzymy – piękna droga artystycznej kariery wokalnej.

Bilety w cenie 40 zł normalny i 30 zł do nabycia w kasie wt.- pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową bilety@filharmonia.olsztyn.pl Koncert objęty zniżkami projektów „Warmińsko-Mazurskiej Karty Seniora” i programu „Warmia i Mazury dla Dużej Rodziny”.

Źródło: Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB