VI Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych w Ełku

2019-05-08 14:37:25 (ost. akt: 2019-05-08 14:46:10)
MuzykaKultura Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych... 17 maja 2019 - 18 maja 2019 18:00
 VI Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych w Ełku

Autor zdjęcia: Pixabay.com

W dniach 17-18 maja w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Ełku przy ul. Armii Krajowej 21 odbędzie się VI Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych.

W dniu 17 maja o godz.18.00 zapraszamy na Inaugurację VI Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych.

W programie Nadzwyczajny Wykład oraz Recital Fortepianowy pt. „Maria Szymanowska (1789-1831) - najwybitniejsza przedstawicielka wczesnego romantyzmu w Polsce" , w wykonaniu wybitnego pianisty Sławomira Dobrzańskiego – profesora Kansas State Univercity. W programie koncertu znajdą się mazurki, polonezy, etiudy, preludia oraz nokturny.

Tak nadzwyczajną Inauguracją Konkursu pragniemy uczcić w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Ełku obchody Roku 2019 ogłoszonego przez Senat RP Rokiem Marii Szymanowskiej.

Maria Szymanowska (1789-1831) była najwybitniejszą kompozytorką i pianistką polską dziewiętnastego wieku. Jej twórczość kompozytorska miała bezpośredni i znaczący wpływ na muzyczną osobowość młodego Chopina, a działalność koncertowa zainspirowała całe pokolenia kobiet pianistek. Szymanowska była luminarzem polskiej kultury za granicą, od Francji przez Włochy do Rosji. Jej działalność koncertowa dała historyczny początek świetnej renomy polskiej pianistyki na arenie międzynarodowej.

Wrocławianin Sławomir Dobrzański jest pianistą o wszechstronnych zainteresowaniach. Jako solista i kameralista występuje często w Europie, Azji oraz obu Amerykach. Brał udział w wielu festiwalach muzycznych, występował min. na Warszawskiej Jesieni, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwalu Muzyki Współczesnej w Darmstadt, Festiwalu Karola Szymanowskiego w Pekinie, Festiwalach Chopinowskich w El Paso (Texas) i w Miami (Floryda), oraz Festiwalu "Chopiniana" w Buenos Aires. Koncertował również w Ekwadorze, w Peru, na Tajwanie, Litwie, Słowacji, w Belgii, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii, Polsce, Macedonii, we Włoszech, w USA, w Chinach, Indiach, Indonezji, oraz w Kanadzie.

Jest absolwentem Warszawskiej Akademii Muzycznej oraz University of Connecticut. Studiował w klasie Reginy Smendzianki, Andrzeja Dutkiewicza i Jerzego Maciejewskiego, a w USA u Neal'a Larrabee. Studiował również u Malcolma Fragera, Mieczysława Horszowkiego i Wiktora Mierżanowa na międzynarodowych kursach pianistycznych w Dusznikach Zdroju i w Lucernie.

Sławomir Dobrzański dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji (muzyka kameralna i fortepianowa Lutosławskiego, Rybickiego, Pendereckiego, Malawskiego, Szymanowskiego oraz Chopina). Dla firmy Acte Prealable nagrał w 2013 wszystkie dzieła fortepianowe Marii Szymanowskiej oraz, ostatnio, dwie płyty z muzyką fortepianową Antoniego Kątskiego.

Dobrzański był wykładowcą w Concordia College (Minnesota) oraz w University of Rhode Island. Od roku 2005 jest profesorem fortepianu, kameralistyki i literatury fortepianowej na Kansas State University.

Więcej informacji o pianiście pod adresem: www.dobrzanski.weebly.com

W dniu 18 maja od godz. 9.30 odbędą się Przesłuchania Konkursowe, oceniane przez Jury w międzynarodowym składzie: prof. Regina Michalak-Polska, Piotr Akscin - Litwa, Sławomir Dobrzański - USA. Jury wyłoni i nagrodzi najlepsze zespoły - duety fortepianowe, występujące w trzech kategoriach wiekowych.

Zarówno Koncert Inauguracyjny, jak też Przesłuchania Konkursowe są ze wstępem wolnym dla publiczności.

Patronat Honorowy - Prezydent Miasta Ełku
Organizator Konkursu  - Centrum Edukacji Artystycznej
Współorganizator Konkursu - Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Ełku
Partner Konkursu - Ełckie Centrum Kultury
Kierownik Artystyczny Konkursu - dr hab. Katarzyna Makal - Żmuda.
Patronaty medialne: Gazeta Olsztyńska – Rozmaitości Ełckie oraz Radio 5


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB