Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „(Re)konstrukcje pedagogiki akademickiej troski, nadzieje, perspektywy”

2019-05-09 17:28:39 (ost. akt: 2019-05-13 10:23:14)
SpotkaniaInne Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, kamus w... 12 września 2019 - 13 września 2019 12:00
Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „(Re)konstrukcje pedagogiki akademickiej troski, nadzieje, perspektywy”

W dniach 12-13 września na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „(Re)konstrukcje pedagogiki akademickiej troski, nadzieje, perspektywy”, organizowana z okazji obchodów Jubileuszu 50-lecia Olsztyńskiej Pedagogiki.

Tradycja kształcenia pedagogów na poziomie akademickim w Olsztynie sięga roku 1969, kiedy powstała Wyższa Szkoła Nauczycielska, później przekształcona w Wyższą Szkołę Pedagogiczną, ostatecznie włączoną do Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Od tamtego czasu w Olsztynie kształcono pedagogów na wydziałach o różnych nazwach (np. Wydział Pedagogiczny, Wydział Pedagogiki i Wychowania Artystycznego, Wydział Nauk Społecznych) w ramach WSP, a także w Instytucie Nauk o Wychowaniu Akademii Rolniczo-Technicznej.

Chcąc upamiętnić dorobek naukowy wszystkich tych jednostek akademickich, podjęliśmy decyzję o obchodach 50-lecia Olsztyńskiej Pedagogiki, a nie konkretnego wydziału. W ramach tego Jubileuszu, oprócz wspomnianej Konferencji, planowane jest także wydanie Jubileuszowej Księgi, zawierającej zarówno opracowania historyków dotyczące rozwoju olsztyńskiej pedagogiki instytucjonalnej (w obrębie jednostek współtworzących obecnie UWM), oraz jej wkładu w rozwój pedagogiki jako nauki, jak i prezentację poszczególnych jednostek obecnego Wydziału Nauk Społecznych, które kształcą pedagogów w obrębie różnych subdyscyplin pedagogicznych.

Głównym celem Konferencji oraz obchodów jubileuszowych jest uczczenie historii, a także stworzenie pola do dyskusji nad dorobkiem olsztyńskich naukowców i ich rolą w rozwoju nauki jaką jest pedagogika, oraz ich znaczeniem w procesie kształcenia wielu pokoleń nauczycieli i pedagogów.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB