XX lat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

2019-05-14 10:31:00 (ost. akt: 2019-05-14 11:00:51)
InneInneInne 24 maja 2019 - 25 maja 2019
XX lat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

Autor zdjęcia: Materiały prasowe UWM

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zaprasza do wspólnego świętowania swoich 20. urodzin. Z okazji jubileuszu odbędą się oficjalne uroczystości, ale także koncerty i wspólna zabawa.

Na przełomie maja i czerwca zaplanowano główne wydarzenia związane z obchodami XX-lecia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. To będą bardzo intensywne dni. Uczelnia zaprasza m.in. na Koncert Marszałkowski w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Święto UWM, Urodziny w Parku Centralnym oraz koncert Akademickiego Centrum Kultury na zamkowym dziedzińcu.


Studencki Wielosztuk Kulturalny


24 maja godz. 19:00 – Sala kameralna pod Amfiteatrem im. Cz. Niemena – Olsztyn

W kolejnej odsłonie II Studenckiego Wielosztuku Kulturalnego zaprezentują się grupy teatralne działające w UWM w Olsztynie: Teatr Kloszart przedstawi musical improwizowany, a Teatr Studencki Cezar wystąpi w spektaklu „Face to Face”.
Honorowy patronat Rektora UWM oraz Prezydenta Olsztyna.

25 maja godz. 17:00 – Scena Staromiejska

Kolejna odsłona II edycji Studenckiego Wielosztuku Kulturalnego, tym razem z muzyką rockową, filmową i rozrywkową. W koncercie pt. „Wszystko gra” zaprezentują się Akademicka Orkiestra Dęta UWM oraz jej goście: The Engineers Band z Politechniki Warszawskiej.
Kierownictwo muzyczne nad The Engineers Band sprawuje Dariusz Łapiński, Akademicką Orkiestrą Dętą UWM dowodzi Rafał Krauze.
Honorowy patronat Rektora UWM oraz Prezydenta Olsztyna.

14 czerwca godz. 19:00 – Sala kameralna pod Amfiteatrem im. Cz. Niemena
Gwiazdą II edycji Studenckiego Wielosztuku Kulturalnego jest „Kwiat Jabłoni” – duet folkowo-popowy o wyjątkowym brzmieniu łączącym fortepian, mandolinę i śpiew z brzmieniami elektronicznymi. Ich występ poprzedzi Ilane – Ilona Kosakowska w swoim autorskim recitalu. Młoda artystka sama pisze i śpiewa piosenki. Na koncie ma już debiutancką EPkę, a obecnie pracuje nad kolejnymi nagraniami.
Honorowy patronat Rektora UWM oraz Prezydenta Olsztyna.

15 czerwca godz. 20:00 – Bazylika konkatedralna św. Jakuba

II Studencki Wielosztuk Kulturalny” zamyka „Koncert Muzyki Chóralnej”, w którym zaprezentuje się Chór im. Prof. W. Wawrzyczka UWM pod batutą Bogusława Palińskiego oraz jego goście: Chór Akademicki „Chorus Universitatis Šafarikianae" Uniwersytetu Pavla Jozefa Šafarika w Koszycach (Słowacja) pod dyrygenturą Jany Havrilovej.

Honorowy patronat Rektora UWM oraz Prezydenta Olsztyna.

Wystawa Fotograficzna Studenckiej Agencji Fotograficznej "Jamnik"


z okazji Jubileuszu XX lecia UWM Stary Ratusz - Olsztyn 14-27 czerwca 2019r.

Koncert Marszałkowski

31 maja o godzinie 17:00 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego odbędzie się Koncert Marszałkowski „Najpiękniejsze arie i duety" w wykonaniu orkiestry symfonicznej filharmonii. Koncert w całości finansuje Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa, absolwent Uniwersytetu.

Koncertu wysłuchają także członkowie Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz Prezydium Polskiej Akademii Nauk, którzy w tych dniach będą obradować na UWM. Nie zabraknie również gości z Offenburga, którzy przyjadą wspólnie świętować z naszym Uniwersytetem.

Święto UWM

Drugi dzień (1.06.) Urodzin UWM będzie obfitować w atrakcje. W Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym o godz. 11:00 rozpoczną się główne obchody Święta UWM. Podczas uroczystości prof. Bogusław Buszewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzyma tytuł doktora honoris causa UWM. Wręczone zostaną również odznaczenia uniwersyteckie oraz pamiątkowe statuetki.

Kolegium rektorskie po raz pierwszy zaprezentuje się w nowych insygniach.

- Ważnym punktem święta będzie także zaprezentowanie po raz pierwszy społeczności akademickiej nowego sztandaru Uniwersytetu i uroczyste wbicie gwoździ w drzewce sztandaru jego fundatorów: Sławomira Lenarcika, Andrzeja Grabowskiego i Włodzimierza Płoskiego - informuje prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia i studentów.

Urodziny w Parku Centralnym


Również 1 czerwca w Parku Centralnym stanie 20 drewnianych stoisk, w których przedstawiciele wydziałów uniwersyteckich oraz innych jednostek ogólnouczelnianych, np. Biblioteki Uniwersyteckiej czy Studium Wychowania Fizycznego i Sportu zaprezentują różne ciekawostki naukowe oraz poprowadzą gry, zabawy i konkursy.

Wszystkie wydziały uniwersyteckie zaangażowały się w obchody Święta UWM i przygotowały wiele atrakcji, także dla najmłodszych. Można będzie np. odwiedzić minilaboratoria i obejrzeć ciekawe eksperymenty chemiczne. Takie atrakcje planuje między innymi Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa oraz Wydział Nauk Technicznych.

Z kolei na stoisku Wydziału Medycyny Weterynaryjnej właściciele zwierząt uzyskają informacje odnośnie problemów zdrowotnych swoich pupili. Dowiemy się również, jak zabezpieczyć czworonoga przez chorobami przenoszonymi przez kleszcze.

Wydział Nauk o Środowisku poprowadzi m.in. konkursy i quizy dotyczące: wiedzy o rybach, wiedzy o ekologii i środowisku naturalnym oraz podchody terenowe.

Biblioteka Uniwersytecka stoisko będzie dzielić z Biurem ds. Osób Niepełnosprawnych UWM. Wspólnie poprowadzą miniwarsztaty języka migowego. Na miłośników gier będą czekać planszowe gry edukacyjne i ciekawe zagadki.

Wydział Biologii i Biotechnologii zaprosi m.in. na śniadanie na trawie i opowieści o nauce i przyrodzie. Dowiemy się, co żyje w Łynie, dzięki zestawom terenowym z lupami do badania przyrody.

Wydział Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa przygotował zabawy, które będą toczyły się pod okiem Wielkiego Mistrza Geodezji i Budownictwa... Boba Budowniczego.

Młodzi artyści będą mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych prowadzonych przez studentów i wykładowców Wydziału Sztuki.

W stoisku Wydziału Nauki o Żywności skosztujemy smakołyków. O naszą aktywność fizyczną i tężyznę zadba Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, które przygotuje konkursy sportowe.

Całość wesprze Teatr Studencki „Cezar", a także Fundacja „Żak".

Nie zabraknie również nagród dla najlepszych. O gadżety i słodkości zadba Biuro Mediów i Promocji, organizator urodzin UWM w Parku Centralnym.

Przy parkowej fontannie zaprezentują się absolwenci Instytutu Muzyki Wydziału Sztuki, oraz zespoły działające pod egidą Akademickiego Centrum Kultury, np. Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Artemis".
O 16:00 zagrają dwie orkiestry dęte. Swój program zaprezentuje Akademicka Orkiestra Dęta oraz orkiestra dęta z Offenburga. Zaprezentują się również zespół Endorfina

- Zapraszamy mieszkańców Olsztyna i regionu, rodziny z dziećmi, aby wspólnie świętować XX urodziny UWM oraz Dzień Dziecka. Nauka nie musi być nudna. Może być niezwykle intrygująca i ciekawa. Zachęcamy do wspólnego biesiadowania. Miejsca jest dużo, wystarczy tylko koc i kosz piknikowy, aby bardzo przyjemnie spędzić ten dzień – podkreśla Wioletta Ustyjańczuk, kierowniczka Biura Mediów i Promocji.

Koncert na zamku


Trzeci dzień świętowania Urodzin UWM (2.06.) rozpocznie się o 11:00 uroczystą mszą świętą w Bazylice Konkatedralnej św. Jakuba w muzycznej oprawie Chóru Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją prof. Benedykta Błońskiego. Po mszy orszak uniwersytecki przemaszeruje na zamek. Tam 20-minutowy wykład poświęcony uniwersytetowi wygłosi prof. Stanisław Achremczyk. Po wykładzie na dziedzińcu zamkowym odbędzie się 1,5 godzinny koncert zorganizowany przez Akademickie Centrum Kultury. Wstęp na koncert jest darmowy, ale ze względów bezpieczeństwa będzie mogło w nim wziąć udział jedynie 500 osób.

Piknik rodzinny dla pracowników


Przed wakacjami nadarzy się jeszcze jedna okazja do wspólnego świętowania z okazji XX-lecia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. 8 czerwca na terenie byłego wojskowego stadionu przy starej pętli MPK przy ul. Warszawskiej odbędzie się piknik rodzinny o tematyce naukowej dla pracowników UWM. Uczestnicy będą mogli zobaczyć, jak tworzy się efekty specjalne na granicy magii i nauki. Odważni będą mogli również przejść prawdziwą próbę ognia a najmłodsi „spacer w chmurach". Spróbujemy zobaczyć, jak rozszerza się Wszechświat i czy balony mogą zastąpić króliki w kapeluszu magika. Uczestnicy spróbują złapać w dłonie super-ciężkie bańki i zobaczą, jak szybko skonstruować gaśnicę. Ponadto odbędą się turnieje i konkursy.

Finał pikniku to koncert Tomasza Karolaka, aktora znanego m.in. z serialu Rodzinka.pl, który wystąpi wraz z swoim zespołem.

Wstęp na piknik będzie możliwy po okazaniu zaproszeń, które będą wydawane w Sekcji Socjalnej w dniach 7-23 maja 2019 r.

Zapraszamy do wspólnego świętowania urodzin Uniwersytetu!


Źródło: uwm.edu.pl

https://m.wm.pl/2019/05/orig/0000110863-urodziny-www2-549762.jpg

https://m.wm.pl/2019/05/orig/0000110863-wwwxx-dol-549763.jpg

http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.png