Olsztyn przed wyzwaniem: pobijmy wspólnie rekord w czytaniu!

2019-06-03 15:35:01 (ost. akt: 2019-06-03 15:39:28)
KsiążkiDla dzieci Olsztyn, Stary Ratusz 7 czerwca 2019 09:45
Olsztyn przed wyzwaniem: pobijmy wspólnie rekord w czytaniu!

Autor zdjęcia: MBP w Olsztynie

7 czerwca przy Starym Ratuszu zbiorą się ci, którzy chcą czytać... rekordowo. A wszystko to dzięki akcji "Jak nie czytam, jak czytam!". — Chcemy dać uczniom okazję do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłych okolicznościach, bez dorabiania wielkiej filozofii — tłumaczy Jacek Smółka. — Głównym celem jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką.

Motywujmy a nie zmuszajmy - taka idea przyświeca organizatorom akcji z miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Do bicia rekordu co roku zgłasza się ponad 2 tysiące szkół z całej Polski. W Olsztynie akcję koordynują wspólnie Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Miejska Biblioteka Publiczna, Biblioteka Uniwersytecka UWM, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna i Szkoła Podstawowa nr 1.

- Akcja odbywa się 7 czerwca. Spotykamy się przy Starym Ratuszu około 9:45 i oddajemy się wspólnemu czytaniu tworząc łańcuch ludzi wokół budynku i na Scenie Staromiejskiej - zachęca Jacek Smółka, kierownik biblioteki multimedialnej Planeta 11, będącej filią Miejskiej Biblioteki Publicznej - Zapraszamy wszystkich chętnych - pojedynczo i w grupach zorganizowanych.

Pomysł na akcję powstał po lekturze wskaźników czytelnictwa. Młodzi ludzie czytają znacznie więcej niż dorośli (nie czyta 62% Polaków powyżej 15. roku życia), a jednocześnie są przez dorosłych pouczani. Pora odwrócić role: niech to uczniowie pokażą dorosłym, jak się czyta. Wszystkie osoby, które w naszym mieście będą brały udział w akcji "Jak nie czytam, jak czytam!" zostaną sfotografowane z ziemi i z powietrza, przy pomocy drona. Dzięki temu dowiemy się, ilu uczniów wzięło udział w przedsięwzięciu. Symbolem wspólnej akcji jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie. Co roku jest to ponad 400 tys. osób.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB