3. Arena Festival film & music

2019-06-26 12:53:23 (ost. akt: 2019-06-26 13:04:04)
Kultura 28 czerwca 2019 - 30 czerwca 2019
3. Arena Festival film & music

Autor zdjęcia: mat. promocyjne

Arena Festival film & music to najmłodszy festiwal muzyki filmowej w Polsce. Jego pierwsza edycja w 2017 roku spotkała się ze znakomitym odbiorem publiczności. Trzech koncertów festiwalowych wysłuchało ponad 3,5 tysiąca miłośników muzyki fil­mowej. Podczas drugiej edycji wydarzenie przyciągnęło prawie 4,8 tysiąca fanów tego gatunku muzyki. Tegoroczny festiwal odbywa się w dniach 28-30 czerwca w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Mazury w Ostródzie.

Głównym patronem honorowym 3. edycji Arena Festival film & music jest marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Patronami honorowymi są: starosta ostródzki Andrzej Wiczkowski, burmistrz Ostródy Zbigniew Michalak oraz wójt Ostródy Bogusław Fijas.

Organizatorami festiwalu są dwie instytucje kultury województwa: Warmińsko-Mazur­ska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie oraz Centrum Edukacji i Inicja­tyw Kulturalnych w Olsztynie (CEiIK).

Założeniem pomysłodawcy festiwalu muzyki filmowej w osobie Piotra Sułkowskiego, dyrektora Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, jest, by festiwal stał się muzyczną wizy­tówką północno-wschodniej Polski, będąc zarazem wakacyjnym preludium dla tury­stów odwiedzających w tym czasie Warmię i Mazury.

Festiwalowe miasto, Ostróda, nazywane Perłą Mazur, oferuje miejsca zapewniające kontakt z nieskażoną naturą, idealne do relaksu wypoczynku i ucieczki od wielko­miejskiego zgiełku. Tu rozpoczyna się trasa unikatowego w skali światowej Kanału Ostródzko-Elbląskiego. Atrakcyjne położenie przy trasie S7 Centrum Targowo-Konfe­rencyjnego Expo Mazury, partnera strategicznego festiwalu, gwarantuje dobry dojazd na festiwalowe koncerty od strony Warszawy, Gdańska i Olsztyna.

Festiwal powstaje przy współpracy z Warmińsko-Mazurskim Funduszem Filmowym, promując twórczość wspieraną przez Fundusz.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Piotr Sułkowski – dyrektor naczelny i artystycz­ny Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Dyrektorem organizacyjnym jest Jarosław Ko­walski – zastępca dyrektora CEiIK.

Festiwal Muzyki Filmowej – Arena Festiwal film&music w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Mazury w Ostródzie - 28, 29 i 30 czerwca 2019 r.

Już po raz trzeci Ostróda będzie miejscem spotkań fanów muzyki filmo­wej, artystów, znakomitych twórców gatunku. 3. Arena Festiwal film & music odwiedzą m.in. kompozytorzy Henryk Kuźniak, Antoni Komasa­-Łazarkiewicz, Paweł Górniak oraz reżyser Filip Bajon. Między 28 a 30 czerwca hale Centrum Targowo-Konferencyjnego Expo Mazury, przypominające do złudzenia plan filmowy, zamienią się w wielką scenę z ekranem.

Festiwal zainaugurują w piątek, 28 czerwca, o godz.19.00 filmowe piosenki. Na przestrzeni ostatnich niemal 100 lat stanowią one nieodłączny ele­ment ścieżki dźwiękowej, nie tylko w przypadku filmów muzycznych. Piosenka stała się częścią dialogu, motywem przewodnim, bardzo często motorem promocji produkcji filmowej, ale przede wszyst­kim mocnym nośnikiem emocji. Wyjątkowi będą soli­ści koncertu – usłyszymy uwielbiane męskie trio Tre Voci, na co dzień wykonujące przeboje operowe i musicalowe, ale nie obcy jest tym trzem młodym, fantastycznym tenorom także filmowy repertuar. Towarzyszyć im będzie orkiestra symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dy­rekcją Maestro Piotra Sułkowskiego.

W programie koncertu m.in. muzyka z takich z filmów jak: Armagedon, Misja, New York, New York, Shrek, Bohemian Rhapsody, James Bond, Mambo Italiano, La Bambra. Usłyszymy także piosenki w filmów Vabank, Vabank II, Seksmisja autorstwa gościa festiwalu, kompozytora – Henryka Kuźniaka.W sobotę 29 czerwca, o godz.18.00 na festiwalowej scenie - bajka w roli głównej. Gatunek, który roz­miękcza serca nie tylko najmłodszej publiczności. Naj­piękniejsze filmowe bajki świata zawsze miały genialną muzykę, a jej twórcy, jak chociażby kompozytor Alan Menken, to artyści dosłownie obsypani Oscarami. Wie­le z piosenek, napisanych dla filmów Disneya, Pixara, innych wytwórni filmowych, ale i polskich produkcji, to utwory, na których wychowało się kilka pokoleń. Koncerty familijne to jeden ze stałych punktów progra­mu festiwalu Arena film & music. Na scenie pojawi się, jak z bajki, Aurelia Luśnia z zespołem, której filmowy repertuar towa­rzyszy od dawna – mogliśmy słuchać jej także w kinie. Artystom towarzyszyć będą na scenie warmińsko-mazurscy filharmonicy pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego. W koncercie pt. Jak z bajki usłyszymy piosenki i melodie z takich filmów jak m.in. Pinokio, Mała syrenka, Dzwoneczek, Kopciuszek, Anastazja, Kraina Lodu, Królewna Śnieżka i 7 Krasnoludków, Księżniczka i żaba


Finałowy dzień wydarzenia - 30 czerwca, o godz.19.00 – to koncert najlepszej filmowej muzyki świata z udziałem gości, fantastycznych polskich filmowców. Do Ostródy przyjedzie znakomity reżyser, autor docenionego na ostatnim festiwalu filmowym w Gdyni Kamerdynera Filip Bajon. Za muzykę do tego obrazu oraz za muzykę do doskonałego horroru Wilkołak nagrodę w Gdyni dostał Antoni Komasa-Łazarkie­wicz, którego Ostróda także będzie gościć. Wspaniale zapowiada się również spotkanie z legendą gatunku, wybitnym kompozytorem Henrykiem Kuźniakiem, jednym z nie­kwestionowanych mistrzów polskiego kina. Jego tematy do filmów Juliusza Machul­skiego Vabank czy Seksmisja widzowie znają doskonale.

W finałowy wieczór filharmoników warmińsko-mazurskich poprowadzi dyrektor festi­walu muzyki filmowej w Ostródzie i jego pomysłodawca Piotr Sułkowski. Na koncert pt. Światowa Muzyka Filmowa złożą się m.in. utwory z następujących filmów: Kamerdyner, Seksmisja, Vabank, Piękna i Bestia, Park Jurajski, ET, Władca pierścieni, Gwiezdne wojny, Forrest Gump, Flinstonowie, Siedmiu wspaniałych, Ojciec chrzestny, Superman, Ostatni Mohikanin…
W finałowym koncercie zostanie także zaprezentowana premierowo live wraz animacją kompozycja Pawła Górniaka ilustrująca muzycznie odcinek pt. Rybia noc z serii Miłość, śmierć i roboty, Davida Finchera i Tima Millera ze zbioru 18 animacji, który w marcu br. zadebiutował na portalu Netflix.

Trzy festiwalowe koncerty poprowadzi dziennikarka RMF Classic - Magda Miśka-Jackowska, laureatka nagrody Polskiego In­stytutu Sztuki Filmowej za audycję „Moje kino” (2010). Jako konferansjer związana jest m.in. z Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie, prestiżo­wymi wydarzeniami kulturalnymi, festiwalami, licznymi koncertami muzyki klasycznej i filmowej w całym kraju.

Festiwalowym koncertom towarzyszyć będą:

- Warsztaty miniform dokumentalnych organizowane wspólnie z Fundacją Film Spring Open Sławomira Idziaka – warsztaty popro­wadzi Kobas Laksa – reżyser, autor filmów i teledysków, artysta sztuk wizualnych; (godz.10-16 )

- Wystawa starych aut, które „zagrały” w filmach – klasycznajazda.pl;

- Transplantologia bez tajemnic – spotkanie z lekarzami, przedstawicielami Poltransplantu i DKMS, poświęcone edukacji związanej z transplantologią, przeszczepami i na temat wyrażania zgód;

- Wystawa rysunków autorstwa Bartka Niewiadom­skiego, przedstawiających gwiazdy filmu i muzyki;

- Ekspozycja Michelin SA;


Kasy biletowe będą czynne:

Piątek 28.06.
Olsztyn kasa Filharmonii – w godz.10.00 -18.00
Ostróda Expo Mazury - Ostróda – od godz.16.00


Sobota 29.06.
Olsztyn Kasa Filharmonii w godz. 11.00 -16.00
Ostróda Expo Mazury- Ostróda – od godz.15.00

Niedziela 30.06.
Olsztyn Kasa Filharmonii – nieczynna
Ostróda Expo Mazury – od godz.16.00

oraz poprzez internet: www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl ; www.ebilet.pl

kontakt - kasa Filharmonia Olsztyn 89 527 51 75
kontakt - kasa Expo Mazury 508 438 513Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB