Harcerze już zameldowali się pod Grunwaldem. Za nimi próbny alarm pogodowy

2019-07-10 15:05:33 (ost. akt: 2019-07-10 15:20:50)
Harcerze już zameldowali się pod Grunwaldem. Za nimi próbny alarm pogodowy

Autor zdjęcia: mł. asp. Arkadiusz Stępka

Nieopodal Pól Grunwaldzkich harcerze co roku zakładają obóz na tydzień przed inscenizacją wielkiej bitwy. W tym roku jest tu 1100 harcerzy z Warmii i Mazur oraz Śląska. Obóz odwiedzili strażacy i przedstawiciel innych służb.

Zgodnie z wytycznymi Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, strażacy z pionu kontrolno - rozpoznawczego PSP wizytują obozy na terenie kraju. Funkcjonariusze ostródzkiej KP PSP, policji, stacji sanitarno - epidemiologicznej wizytowali 10 lipca obóz harcerski pod Grunwaldem.

Tym razem oprócz sprawdzenia wszystkich wymogów prawnych, między innymi dróg ewakuacyjnych i zabezpieczeń przeciwpożarowych, przeprowadzona została próbna ewakuacja obozu. Komendantka obozu otrzymała informację ze stanowiska kierowania komendanta powiatowego w Ostródzie, że wpłynął alert pogodowy. Prognoza przewidywała, że w ciągu kilkunastu minut nad teren obozu nadciąga nawałnica, której towarzyszy huraganowy wiatr.

Zgodnie z zasadami opracowanymi i podpisanymi przez organizacje harcerskie i Komendanta Głównego PSP, komendantka zarządziła ewakuację obozowiska. Rozległ się alarm ewakuacyjny i kadra obozowa rozpoczęła realizację zadania. Każda grupa z wydzielonego sektora w sposób zorganizowany udała się w miejsce wyznaczonej zbiórki ewakuacyjnej.

Przebiegało to w bardzo sprawny sposób. Już po 7 minutach od alarmu cała 1100 osobowa brać harcerska stała w miejscu bezpiecznym. Ponadto harcerze sprawdzili się we współpracy z PSP i Policją, w przypadku zdarzenia o charakterze medycznym. Po alarmie strażacy i policjanci przeprowadzili pogadankę na temat bezpiecznego wypoczynku.

Takie wizytacje służb odbywają się w każdym obozie harcerskim. Służby sprawdzają poziom bezpieczeństwa wypoczywających dzieci oraz przygotowanie miejsc obozowych i kadry na wypadek sytuacji zagrożenia. Bardzo nas cieszy, że największy obóz harcerski działa tak sprawnie, a poziom wiedzy i wyszkolenia harcerzy z zakresu ewakuacji jest na medal.
Opr. kpt. Grzegorz Różański


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. olsztynianka 79 lat #2760433 | 5.172.*.* 11 lip 2019 08:06

    Nie rozgłaszajcie takich informacji Gliński z Selinem przejmą Grunwald vide Westerpatte czy część Warszawy.Wszak to Morawiecki dowodził polskimi wojskami.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz