W piątek The Warsaw Dixielanders, a w sobotę Krystyna Stańko Quintet

2019-07-25 12:00:00 (ost. akt: 2019-07-25 15:09:56)
Muzyka 26 lipca 2019 - 27 lipca 2019
The Warsaw Dixielanders

The Warsaw Dixielanders

Autor zdjęcia: materiały organizatora

W Lidzbarku Warmińskim trwają Lidzbarskie Wieczory Jazzowe. Już w piątek 26 lipca na scenie plenerowej pod domem kultury zobaczymy The Warsaw Dixielanders, a w sobotę 27 lipca wystąpi Krystyna Stańko Quintet.

The Warsaw Dixielanders powstał w 2007 roku z inicjatywy Mariusza Wnuka — puzonisty i grupy warszawskich jazzmenów wywodzących się z wielu byłych i obecnych zespołów ("Vistula River Brass Band", "Asocjacja Hagaw", "Blues Fellows Dixieland Group", "Gold Washboard" i innych).

Wcześniej był znany jako Old Stars of Dixieland. Po roku współpracy w zespole nastąpiły zmiany osobowe i na miejsce Zygmunta K. Jagodzińskiego wszedł Krzysztof Marszałek - bjo.

Od roku 2011 zespół tworzą: Jerzy Kuszakiewicz (tp), Mariusz Wnuk (tb), Michał Pijewski (cl), Jerzy Więckowski (dr), Ireneusz Kozłowski (b), Marek Słomiński (bjo).

W Lidzbarku Warmiński zagra już w piątek 26 lipca.

Krystyna Stańko karierę rozpoczęła w 1988 roku w grupie Young Power i w bluesowym zespole Dekiel, z którym wystąpiła na wielu festiwalach i koncertach w kraju i za granicą.

Podczas studiów na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach założyła żeński kwartet For Dee. Razem z zespołem zdobyła główną nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, natomiast na koncercie „Debiuty” w 1991 roku w Opolu zdobyła nagrodę im. Anny Jantar za wykonanie własnej piosenki „To idzie nowe”.

Takie były początki. Dzisiaj jest uznaną wokalistką, współpracującą z czołówką polskich jazzmanów, wykładowcą na kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku i laureatką Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Mała ciekawostka — piosenka Krystyny Stańko „Sobie Sami” znalazła się w filmie Juliusza Machulskiego „Ile waży koń trojański?”.

W Lidzbarku Warmińskim będą jej na scenie towarzyszyli: Dominik Bukowski - wibrafon, Paweł Rutschka - gitara basowa, Jakub Klimiuk - Gitary oraz Mikołaj Stańko - perkusja.

Koncerty odbywają się na scenie plenerowej przy Lidzbarskim Domu Kultury o godz. 19:00. Wstęp jest darmowy.

PROGRAM
26 lipca — The Warsaw Dixielanders
27 lipca — Krystyna Stańko Quintet
2 sierpnia — Grażyna Auguścik & Paulinho Garcia
23 sierpnia Lemańczyk\Pilichowski Quartet
24 sierpnia — Włodzimierz Nahorny Trio
30 sierpnia Janusz Szrom & Paweł Perliński & Andrzej Łukasik & Sebastian Frankiewicz
31 sierpnia Big Collective Band

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB