Święto Warmińskiego Piwowara

2019-08-01 12:03:15 (ost. akt: 2019-08-01 12:07:09)
W plenerze 3 sierpnia 2019
Święto Warmińskiego Piwowara

Autor zdjęcia: dywity.pl

Energetyczne koncerty zespołów Harlem, Bakshish, Bownik i Bridge Band, pokazy warzenia piwa na żywo, stoiska browarów lokalnych, smaczna żywność od regionalnych producentów, rękodzieło – tak będzie wyglądało Święto Warmińskiego Piwowara, które odbędzie się w sobotę 3 sierpnia w godz. od 16.00-22.30 w klimatycznej dywickiej Stodole i jej okolicach. Zapraszamy!

Święto Warmińskiego Piwowara w Dywitach, to lokalna odpowiedź na przypadający w tym roku 2 sierpnia Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara, chęć pokazania odradzających się tradycji browarniczych w regionie oraz promocja dywickiej Stodoły, gdzie w każdą sobotą można kupić smaczne wyroby od lokalnych rolników i producentów.

- Impreza promuje bogate dziedzictwo browarnicze regionu i pokazuje ciekawe, nowe zjawiska w branży piwowarstwa domowego i rzemieślniczego, a także żywność wysokiej jakości od naszych lokalnych producentów – mówi Daniel Zadworny, zastępca wójta Gminy Dywity.

O tym, że branża piwowarska w regionie się odradza świadczy fakt, że w Dywitach ze swoją piwną oferta wystawi się aż dziewięć browarów regionalnych, rzemieślniczych i restauracyjnych z Warmii i Mazur (Browar Kormoran, Browar Warmia, Mazurski Browar z Ełku, Browar Rzemieślniczy Green Head z Działdowa, Browar Ukiel z Olsztyna, Browar Last Bell z Pasłęka, Piwnia Warmińskich Chłopów Bosych, Browar Chmury z Giżycka i Browar Heilsberg).

W programie Święta Warmińskiego Piwowara przygotowano wiele atrakcji. Będą pokazy warzenia piwa na żywo prowadzone przez członków Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. Podczas festiwalu rozstrzygnięty będzie też Warmiński Konkurs Piw Domowych, który zostanie rozegrany w czterech kategoriach (Rosanke, Polskie Pszeniczne (01D. na polskich chmielach), APA z herbatą (18B. z herbatą), Niskoalkoholowe APA do 2% alk.

- Piwowarzy domowi z całej Polski przysłali na siódmą edycję konkursu 70 piw, które oceniać będą certyfikowani sędziowie – mówi Daniel Duda, prezes warmińsko-mazurskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.

Warto podkreślić, że zwycięskie piwo w kategorii Rosanke w nagrodę uwarzy w 2020 roku na skalę przemysłową Browar Heilsberg. W czasie wydarzenia nastąpi też odszpuntowanie beczki piwa z fermentowanymi ziołami według receptury Mariusza Sekulskiego z Pivni Warmińskich Chłopów Bosych.

Będzie stoisko kolekcjonerskie, domowe miody, trunki i likiery, czy turniej gry w kapsle o Mistrzostwo Gminy Dywity.

Na scenie zagrają Bakshish, legenda nurtu reggae w Polsce, blues-rockowy Harlem, polskie i zagraniczne covery rockowe zagra Bridge Band z Olsztyna, a interesujący Bownik z Warszawy zagra w klimacie elektro-alternatywny pop i disco. W Stodole będzie można popróbować lokalnej żywności: będą sery, swojskie wędliny, kanapki ze smalcem i ogórkiem, babka ziemniaczana, obwarzanki, zioła i wiele innych przysmaków. Z cudnym rękodziełem wystawi się BosaAsia, Tygiel Warmiński, będzie Wioska Prusów ze specjalnie wykonaną na okazję piwnego święta Babą Piwoszką z Dywit.

Z drewnianymi rzeczami pokaże się Pracownia Recom Art. Łukasza Klimka z Waplewa pod Olsztynkiem, który dodatkowo opowie i zagra na własnoręcznie wykonanym didgeridoo, czyli instrumencie dętym wykorzystywanym przez australijskich Aborygenów.

Mieszkańcy Olsztyna będą mogli do Dywit na wydarzenie dojechać i wrócić z niego autobusami przegubowymi linii 108 i 112.

Organizatorami Święta Warmińskiego Piwowara są: Gmina Dywity i Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych.

mat. UG Dywity

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB