Olsztyński Festiwal Teatrów Ulicznych

2019-08-19 17:07:10 (ost. akt: 2019-08-19 17:09:09)
Kultura 22 sierpnia 2019 - 24 sierpnia 2019
Olsztyński Festiwal Teatrów Ulicznych

Autor zdjęcia: UM Olsztyna

Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza na kolejną edycję Olsztyńskiego Festiwalu Teatrów Ulicznych. W terminie 22-24 sierpnia teatry uliczne ponownie ożywią olsztyńskie plenery!

Sztuka ulicy w przestrzeni miejskiej, czyli taniec, muzyka, performance, sztuka cyrkowa i teatr. Oryginalność, odwaga i twórcze refleksje. Słowem: trzy dni artystycznej uczty z Teatrem Fuzja, Teatrem KTO, Teatrem AKT, Krakowskim Teatrem Ulicznym Scena Kalejdoskop, Olsztyńskim Teatrem Ulicznym, Teatrem Jednej Miny, Warmiolandią, Teatrem Snów, Teatrem Pantomimy Mimo i Teatrem Usta Usta. Zapraszamy na spektakle i pokazy w ramach Olsztyńskiego Festiwalu Teatrów Ulicznych.

Program festiwalu:

22 SIERPNIA CZWARTEK
17.00 / Scena Staromiejska
Teatr Fuzja / Spektakl familijny „Ciocia Jadzia”
To ciocia, o jakiej marzy każde dziecko, a przynajmniej niezależne i zadziorne dziewczynki, którym ciągle ktoś dorosły mówi, co mają robić.
Ciocia Jadzia to ciepły, pełny humoru i zaskakujący spektakl, w którym oprócz tytułowej bohaterki zobaczymy inne barwne postaci jak Pelagia Rzepa, Wujek Zenek czy osiedlowy urwis Łukasz Metka.
Wiek odbiorców: 4-105 lat
Scenografia i reżyseria: Anna i Tomasz Rozmianiec
Scenariusz: Anna Rozmianiec
Muzyka: Artur „Sosen” Klimaszewski
Piosenki: Jakub Woźniak
Kostiumy: Ewa Wawrow
Obsada: Jakub Woźniak, Tomasz Rozmianiec, Anna Rozmianiec
Czas trwania: 50 min.

19.00 / Rynek Starego Miasta
Teatr KTO / Spektakl w drodze „Drom – ścieżkami Romów”
Romowie, Cyganie, Kalderasze, Lowarzy, Polska Roma, Bergitka Roma… czy wiecie kim są, skąd się wzięli, jakie są ich tradycje, jak żyli kiedyś i jak żyją teraz? Spektakl to poetycko-filozoficzna opowieść o wędrówce i o historii Romów. Osią narracyjną tego przedstawienia bez słów będzie muzyka romska z różnych krajów świata.
Scenariusz, reżyseria, wybór muzyki: Monika Kozłowska
Choreografia: Aleksander Kopański
Choreografia flamenco: Bogumiła Delimata
Scenografia i Kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka
Występują: Karolina Bondaronek, Anna Jedlikowska, Paulina Lasyk, Justyna Orzechowska, Marta Zoń, Grażyna Srebrny-Rosa, Sławomir Bendykowski, Marek Gierat, Aleksander
Kopański, Michał Orzyłowski, Adam Plewiński

21.00 / Plac Solidarności
Teatr AKT / Spektakl „Poza czasem”
To metafora podróży w czasie i przestrzeni, która prowadzi w głąb własnej wyobraźni. Podejmujemy ją nieświadomie każdego dnia, poszukując wartości i dociekając sensu istnienia. Podróżując doświadczamy, poznajemy, pokonujemy słabości, a potem nigdy nie pozostajemy już tacy sami. Zderzają się tu nowe doświadczenia z refleksją nad przemijaniem. Wędrówka poza czasem pozwala spełnić swe marzenia, stać się na chwilę kimś innym. To moment, w którym możemy się zatrzymać i dostrzec drugiego człowieka obok nas. Istotą podróży jest droga, a nie dotarcie do celu.
Fantazyjna opowieść utrzymana jest w malowniczej stylistyce steampunk, łączącej styl retro z fantastyką naukową. Teatr ruchu, pantomima, taniec i elementy nowego cyrku w połączeniu z muzyką graną na żywo składają się na ekspresyjne widowisko.
Spektakl został przygotowany we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawą.
Premiera: 2014
Reżyseria: Agnieszka Musiałowicz i zespół
Scenografia: Tomasz Musiałowicz, Hektor Werios
Muzyka: Dominik Strycharski / vocal performance i Grzegorz Szyma / DJ
Produkcja: Teatr Akt
Występują: Marta Suzin, Karolina Banaszek, Agnieszka Musiałowicz, Janusz Porębski, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Krzysztof Skarżyński, Maciej Czarski

23 SIERPNIA PIĄTEK
18.00 / Targ Rybny
Krakowski Teatr Uliczny Scena Kalejdoskop / Spektakl dla dzieci „Eunika w krainie cyrku”
Scenariusz i reżyseria: Michał Brańka
Produkcja: Piotr Kulczyk
Eunika - imię pochodzenia greckiego, składające się ze słów eu „dobrze” i nike „zwycięstwo”.
Niezwykłe widowisko teatralne w wykonaniu aktorów „Sceny Kalejdoskop”, oparte na motywach powieści Lewisa Carrolla „Alicja w krainie czarów”. Artyści SK podjęli się nie lada wyzwania, a mianowicie przenieśli akcję wyżej wymienionej powieści do świata cyrku. Tytułowa bohaterka zasypiając przenosi się do fantastycznego świata, gdzie poznaje wiele niezwykłych postaci. Eunika wędruje z widzem prze cyrkowe krainy swojej wyobraźni, napotyka na swojej drodze niesamowite postacie, nieziemskie zwierzęta i inne, wręcz surrealistyczne istoty. Eunika przeżywając niezwykłe przygody coraz bardziej zagłębia się w świecie wyobraźni, który zauroczył ją bez reszty. Czy Eunika znajdzie drogę do świata realnego, a być może, co ważniejsze, czy będzie chciała do tego świata powrócić?

Oryginalny pomysł oraz dbałość o każdy szczegół zaowocowały powstaniem niezwykle ciekawego spektaklu, który w formie plenerowej nabiera nowych znaczeń. Spektakl „Eunika w krainie cyrku” to nie tylko piękne kostiumy, oryginalne maski, elementy cyrkowe, ale również wyjątkowa muzyka i porywająca akcja, wciągająca widza w wir wydarzeń. Widowisko plenerowe „Eunika...” nie jest spektaklem tylko dla dzieci lub tylko dla dorosłych. Lewis Carroll w swojej powieści zawarł tak naprawdę dwie książki: dla dorosłych i dla dzieci. Artyści „Sceny Kalejdoskop” dołożyli wszelkich starań aby zachować ten niezwykły przekaz w swoimi spektaklu. „Eunika...” ma nie tylko zachwycać obrazem, dźwiękiem, plastyką ciała, grą aktorów czy efektami specjalnymi, ale przede wszystkim ma uczyć.

20.00 / Kościół Ewangelicko-Augsburski
Koncert zespołu Księżyc
Słowiański folk łączy się tu z psychodelią, a muzyka wymyka się prostym podziałom gatunkowym. Nastroje generowane przez Księżyc zmieniają się od dawności do dziwności, od melancholii do groteski.

24 SIERPNIA SOBOTA
12.00-14.00 / Plac przed AURA Centrum Olsztyna
Olsztyński Teatr Uliczny / Warsztaty kuglarskie
Jak piszą o sobie: Olsztyński Teatr Uliczny to grupa teatralno-cyrkowa powstała w wyniku zderzenia dwóch młodych dramaturgów. Zrzesza artystów o potencjale scenicznym. Prowadzi Otwarte Treningi Kuglarskie oraz warsztaty, konstruuje autorskie widowiska ogniowe oraz teatralne w duchu Nowego Cyrku. Warsztaty kuglarskie i cyrkowe odbędą się przy wejściu od strony Rossmanna do Aura Centrum. Slacklining, żonglerka, monocykl, szczudła i nie tylko. Zapraszamy młodych i nieco starszych.

14.00 / Plac przy Muzeum Nowoczesności
Teatr Jednej Miny / Spektakl familijny „TotoTitoTamto”
Drodzy przyjaciele! Mam zaszczyt zaprosić Was na wielkie cyrkowe przyjęcie urodzinowe! Zapewniam dużo dobrej zabawy, pyszne jedzenie i szalone atrakcje. Całość wydarzenia pomogą mi przygotować bracia, Toto i Tito, to oni udekorują salę i zaprezentują specjalny pokaz - niespodziankę, a ich siostra Tamto, przygotuje dla Nas pyszne przekąski. Będzie super! Proszę, zabierzcie ze sobą dobry humor, szczyptę dystansu oraz kieszenie pełne otwartości. Pozdrawiam serdecznie, Jubilat. Aha, najważniejsze. Może się okazać, że dziś świętujemy własnie Twoje urodziny...
Zapraszamy na familijny spektakl cyrkowy, osadzony w klimacie komedii dell`arte. Piękne maski, umiejętności pantomimiczne oraz wspaniała muzyka zespołu Ethnogarden przeniosą widza w magiczny świat dawnego cyrku. Jednocześnie Widz będzie mógł przekroczyć granicę sceny, współuczestniczyć w spektaklu dzięki zastosowaniu scen interaktywnych. „TotoTitoTamto” to także okazja do podziwiania umiejętności cyrkowych artystów. Niejednoznaczne rekwizyty, gagi sytuacyjne, Can Can z rybami, żonglowanie hamburgerami, łapanie ogromnego motyla oraz ciekawa fabuła zapewnią rozrywkę nie tylko dla najmłodszego widza.

15.00-17.00 / Scena Staromiejska
Animacje dla dzieci z Warmiolandią
Zabawy z hula-hop, zawody sportowe, wyścigi w workach, rzucanie do celu, malowanie buziek, skręcanie balonów, bańki mydlane.

17.00 / Plac przy Zajezdni Trolejbusowej / Muzeum Nowoczesności
Teatr Snów / Spektakl „Pokój”
Samotny mieszkaniec niezwykłego pokoju, usytuowanego na pograniczu marzenia i rzeczywistości, czeka, śni, wspomina. Jego przestrzeń przyciąga uwagę. Dla nas jest miejscem gry, zabawy. Świat, który otacza bohatera jest karłowaty, chociaż licznie zaludniony. Nawet zazdrości czasem żyjącym tam postaciom. W normalnym pokoju nie potrafiłby jednak zamieszkać i żyć szczęśliwie. Marząc o miłości nie dostrzega tej, która troszczy się o niego organizując jego życie. A czasem, chyba nie tylko we śnie, staje się jego partnerką. Mogłaby nią być. Gdyby ją dostrzegł. Czy bohater ucieka od rzeczywistości, czy też na nią wpływa? Gdy śpi, to czy śni sen we śnie? Czy my widzowie jesteśmy z jego snu? Czy będziemy gdy śnić przestanie? Może to on utrzymuje nas przy życiu? Może istniejemy dzięki niemu, dzięki jego kreacji? Dzięki jego samotnemu wysiłkowi by ciekawie śnić, by trwał teatr? Co będzie gdy ostatecznie opuści swój pokój?
Scenariusz, reżyseria i oprawa plastyczna: Zdzisław Górski
Muzyka: collage
Premiera: lipiec 2005

18.00 / Targ Rybny
Teatr Mimo / „Dom z moich snów”
„Dom z moich snów” to opowieść o naszej własnej przestrzeni, codziennych sprawach, ukazanych w sposób nieoczywisty. Obserwujemy parę, niegdyś pełną pięknych wzajemnych uczuć, dziś coraz bardziej względem siebie obojętną. Wydarzy się jednak coś, co zmieni ten stan. Tak zacznie się nowy etap w ich relacji. Będzie to podróż poprzez wspomnienia, powolne odkrywanie samych siebie oraz rozumienie wszystkiego, co początkowo wydawać się mogło dziwaczne. Mozaika życia, ułożona w prosty i zabawny sposób. Galeria różnorodnych, często zabawnych postaci w historii skierowanej do całych rodzin. Naszym celem jest tworzenie spektakli bez granic. Po raz pierwszy połączymy teatr pantomimy z teatrem maski. W teatralnej pracy odnajdujemy język, który wykracza poza słowa. Język, który dostarcza rozrywki ale też ekscytuje. Dlatego polegamy głównie na teatrze pantomimy i gestów, w którym maski służyć będą jako łącznik do świata, poezji i obrazu. Ekspresyjne, precyzyjne, pełne życia - uchylają drzwi wyobraźni i przenoszą nas do świata, w którym wszystko jest możliwe. Działania aktorskie, zawierają elementy improwizacji, dając możliwość bezpośredniej interakcji z publicznością i angażowania jej do wykreowanego przez aktorów świata.
Bartłomiej Ostapczuk
Scenariusz, reżyseria Bartłomiej Ostapczuk
Muzyka: Maja Pietraszweska-Koper
Scenografia: Sławomir Szondelmajer
Projekt i wykonanie masek: Michał Lach
Występują: Paulina Staniaszek / Aleksandra Batko, Renata Birska / Maja Rękawek,
Gabriela Całun, Maciej Jan Kraśniewski.

19.00 / Amfiteatr
Koncert Piotra Machalicy / „Mój ulubiony Młynarski” (bilety: 30 zł)
Nastrojowy koncert na dwie gitary, trąbeczkę i akordeonik. Ciepły głos Piotra Machalicy i jego ujmująca osobowość zapewnią intymną atmosferę niepowtarzalnego wieczoru.

21.00 / Plac Solidarności
Teatr Usta Usta / Spektakl „Cykl”
A co jeśli czas jest kolisty, goni za własny ogonem, a świat powtarza się, pedantycznie i bez końca? Próbując porządkować rzeczywistość, szukamy logicznego ciągu zdarzeń, rysujemy linię prostą. Cykliczność i powtarzalność powraca jednak podświadomie. Niepodzielnie rządzi w naszych snach i marzeniach. Spektakl multimedialny, łączący instalacje przestrzenne, grę aktorską oraz animacje komputerowe. Odnosi się do regularności, powtarzalności elementów codzienności, natręctw, cykliczności marzeń sennych, które wpływają na naszą osobowość i sposób istnienia. Przedstawienie składa się z „cyklu” tych obrazów, które od zawsze śnimy wspólnie, wydobytych z podświadomości, symbolizujących ludzkie lęki, słabości i pragnienia.
Reżyseria: Wojciech Wiński
Scenariusz: Ewa Kaczmarek, Wojciech Wiński
Animacje: Arek Nowakowski
Kostiumy: Idalia Mantas Muzyka: Michał Kowalonek
Aktorzy: Ewa Kaczmarek, Agnieszka Nowacka, Roman Andrzejewski, Marcin Głowiński, Mikołaj Podworny, Artur Śledzianowski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ertgyhj #2780958 | 77.111.*.* 23 sie 2019 15:46

    tylko jeden występ w amfiteatrze? ALe bieda!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz