Teatralne 3 w 1

2019-11-22 15:28:41 (ost. akt: 2019-11-22 15:28:54)
Kultura 24 listopada 2019
Teatralne 3 w 1

Autor zdjęcia: UM Olsztyna

To będzie niezwykły wieczór dla wielbicieli połączenia teatru i tańca. Jednego wieczoru - w niedzielę, 24 listopada - będzie okazja by obejrzeć trzy spektakle.

Przed nami pierwsza odsłona Otwartej Sceny Olsztyńskiego Teatru Tańca. W niedzielę w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych pokazane zostaną dwie etiudy "eSTROjeNIE" i "La la la la la" oraz spektakl "OVER GROUND".

- Przeniosą widzów do świata teatru tańca, wypełnionego głębokimi emocjami, poruszającymi obrazami i przede wszystkim tańcem - mówi Monika Sobota z Fundacji Tańca i Sztuki ARToffNIA. - Każdy spektakl ma inny wymiar artystyczny i pokazuje nam zupełnie odrębną rzeczywistość. Jednak pomimo różnic, każdy z nich dotyka spraw najbliższych człowiekowi, takich jak partnerstwo, macierzyństwo, a na samym końcu śmierć oraz żałoba.

Inspiracją dla powstania solowego spektaklu "La la la la la" był temat macierzyństwa. Film Romana Polańskiego "Dziecko Rosemary" dostarczył materiału muzycznego. Kwestia macierzyństwa rozumiana jest tu jako dwuznaczny dla kobiety etap, pełen sprzecznych uczuć, emocji, potrzeb i przemyśleń. Dwubiegunowość była wyjściem dla poszukiwań ruchowych. Obowiązek kontra chęć, poświęcenie kontra spełnienie, strach i zmęczenie kontra siła.

Spektakl "zeSTROjeNIE" był wielokrotnie nagradzany, m.in. otrzymał tytuł Najlepszego Duetu podczas Międzynarodowego Festiwalu Solo Duo Dance Festival w Budapeszcie. Tancerki w wyniku poszukiwań́ różnych form ruchu scenicznego tworzą̨ jeden organiczny twór. Podjęte ryzyko badań nad ruchem nadaje odkrywczy, nacechowany temperamentem obraz. Zauważymy tu dominację zaakcentowana czasem agresją, ale też pokorą i uległością, a wszystko zamknięte w zrównoważonym partnerowaniu, które nadaje organiczną ekspresję.

"OVER GROUND" to spektakl, który powstał w ramach nagrody w otwartym, kilkuetapowym, międzynarodowym konkursie "Of Death and Dying" przyznanej Katarzynie Grabińskiej wraz z zespołem Pracownia Tańca PRYZMAT Fundacji Tańca i Sztuki ARToffNIA. Nagrodą była rezydencja artystyczna w Tenuta Dello Scompiglio w Vorno, w Toskanii, we Włoszech. Zespół przebywał we Włoszech od 26 października do 11 listopada 2018. Program rezydencyjny obejmował pracę nad dalszym procesem choreografii „OVER GROUND” (wielokrotnie nagradzanej na festiwalach), która stanowiła bazę do powstania nowego projektu odnoszącego się do tematyki śmierci i umierania.

Cykl Otwarta Scena Olsztyńskiego Teatru Tańca to okazja do zaprezentowania olsztyńskiej widowni najciekawszych propozycji z zakresu teatru tańca oraz sztuki performatywnej. Widzowie będą regularnie zapraszani na spektakle Olsztyńskiego Teatru Tańca, a także występy gościnne innych twórców.

Premierowa odsłona cyklu w niedzielę (24 listopada) o 18:00 w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych przy ul. Parkowej 1. Bilety można kupić w serwisie internetowym Bilety24.

UM Olsztyna

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB