Wersal, plebiscyt i co dalej na Warmii i Mazurach?

2020-03-03 15:25:25 (ost. akt: 2020-03-03 15:39:28)
Kultura 12 marca 2020 - 31 marca 2020
zamek

zamek

Autor zdjęcia: muzem.olsztyn

Od 12 marca 2020 do 31 marca 2021 będzie można oglądać w sali barokowej olsztyńskiego zamku interesującą wystawę czasową.

Setna rocznica plebiscytu na Warmii i Mazurach w 2020 r. to okazja do refleksji nad kształtowaniem się mechanizmów demokracji – partycypacji obywatelskiej, odpowiedzialności w sferze publicznej, perswazji w komunikacji społecznej.

Celem ekspozycji jest pokazanie takich zabytków, które odzwierciedlają powyższe szerokie ujęcie. Jest to praktyka negocjacji i postanowień Traktatu Wersalskiego oraz deklaracji władz państwowych, znaczące wydarzenia o znaczeniu międzynarodowym, a także lokalne inicjatywy w postaci działań różnych typów organizacji społecznych i opinie kształtowane przez działaczy, nauczycieli czy środowiska prenumeratorów lokalnych gazet. Pokażemy też zabytki ilustrujące uwarunkowania społeczne i ekonomiczne, wynikające ze zniszczeń spowodowanych działaniami wojennymi, koniecznością odbudowy wielu miejscowości i infrastruktury użyteczności publicznej w Prusach Wschodnich.

Konstrukcję wystawy tworzą cztery moduły. Pierwszy z nich to I wojna światowa, wskazanie na bitwę pod Tannenbergiem i znaczenie zwycięstwa wojsk cesarstwa niemieckiego, roli wizerunku głównodowodzącego Paula von Hindenburga, wizualizacja zniszczeń wojennych w miastach i wioskach Prus Wschodnich, podkreślenie strat w postaci zabitych i rannych, inwalidów.

Drugi moduł odzwierciedla proces negocjacji politycznych, który zaowocował postanowieniami traktatu wersalskiego, a w szczególności przeprowadzeniem plebiscytu wśród ludności Prus Wschodnich. W tym module zostaną zasygnalizowane: rola propagandy masowej oraz wpływ bezpośredni, stosowany w społecznościach lokalnych.

Kolejny moduł przedstawia elementy życia codziennego w Prusach Wschodnich – po zakończeniu wojny i przeprowadzeniu plebiscytu. Zostanie przy tym pokazane wzmacnianie procesu przywiązania do ziemi ojczystej (Heimat).

Zadaniem ostatniego modułu jest zamknięcie wystawy i wskazanie na niejednoznaczne oddziaływanie demokracji, efekty partycypacji, perswazji i wpływu. Przykładem będą pomniki poplebiscytowe, pomnik upamiętniający bitwę pod Tannenbergiem oraz pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej Xawerego Dunikowskiego.

Kuratorzy: dr Małgorzata Gałęziowska, dr Sebastian Mierzyński

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Warmiak #2895913 | 185.236.*.* 29 mar 2020 18:52

    To nie traktat ale dyktat wersalski!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Claudia Klein #2892429 | 185.189.*.* 23 mar 2020 23:36

    Witam i witam w Spotcap Global Loan Services, nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem ds. Pożyczek. Czy naprawdę potrzebujesz wsparcia finansowego? potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli twoja odpowiedź brzmi „tak”, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i mieć pożyczkę na koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ zapewniamy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczki osobiste, pożyczki biznesowe i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 milionów euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów kredytowych. Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem Dla osób, które mają problem finansowy i potrzebują jego rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem kredytu kapitałowego w swoich lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na duże zainteresowanie stopa, niewystarczające zabezpieczenie, stosunek zadłużenia do dochodu, niska ocena wiarygodności kredytowej lub z jakichkolwiek innych powodów Nigdy więcej czasu oczekiwania ani stresujących wizyt w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz uzyskać pożyczkę i dokończyć swoje transakcje, kiedykolwiek i gdziekolwiek jej potrzebujesz Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij wiadomość e-mail do | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | I Natychmiastowa odpowiedź. Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz