Łukasz Staniszewski, autor "Małych Gróz", spotka się z czytelnikami

2020-09-11 11:58:19 (ost. akt: 2020-09-11 12:13:50)
SpotkaniaKsiążki 11 września 2020
Kultura Olsztyn, Centrum Książki, plac Jana Pawla II 2/3 16 września 2020 17:30
(każda środa)
Łukasz Staniszewski, autor Małych Gróz, spotka się z czytelnikami

Autor zdjęcia: Mat. organizatora

Już w najbliższą środę (16 września) o godzinie 17.30 w Centrum Książki w Olsztynie odbędzie się spotkanie autorskie z Łukaszem Staniszewskim. Niedawno ukazała się jego debiutancka książka "Małe Grozy".

"Małe Grozy" to zbiór opowiadań o ludziach z Warmii. I oni, i sama Warmia, są utkani z wyobraźni autora.

Jak mówił w rozmowie z Gazetą Olsztyńską Łukasz Staniszewski, książkę można nazywać mikropowieścią, ponieważ "Opowiadania są połączone nadrzędnym wątkiem. Po tym, jak przeczytamy wszystkie, opowieść układa się w całość. A ponieważ nie starałem się na siłę rozbudowywać tej książki, to przedrostek „mikro” wydaje mi się na miejscu. Zdecydowałem się na taki zabieg, ponieważ język powieści jest dość intensywny. To dlatego, że nie lubię słów zbędnych. Chciałbym, żeby, jak w poezji, trafiały one w punkt, były na swoim miejscu. Dzisiaj, już po napisaniu książki, widzę, że język odgrywał ważną rolę w „Małych Grozach”, choć jednocześnie nie chciałem nigdy, żeby był on dla mojego pisania celem samym w sobie".

O książce Łukasza Staniszewskiego pisała także m.in. Justyna Sobolewska:

Nie ulega wątpliwości, że to bardzo ciekawy debiut i chce się czekać na następne książki Staniszewskiego. Warmia jest tak opisana, że czytelnik poczuje się wezwany: „Jak tu trafić? Zapytaj dziecko. Ono wskaże ci drogę na Warmię. A jeśli jesteś zbyt głuchy i ślepy, żeby zrozumieć cokolwiek, dziecko cię zaprowadzi. (…) W świetle księżyca zobaczysz rozwidlenie drogi. To tam”.

Spotkanie z pisarzem poprowadzi w Olsztynie Katarzyna Janków-Mazurkiewicz.

Łukasz Staniszewski - pisarz, dramaturg i autor scenariuszy słuchowisk radiowych. Za twórczość literacką, w tym za teksty wchodzące w skład mikropowieści "Małe Grozy", otrzymywał nagrody na ogólnopolskich konkursach literackich. Został też doceniony jako dramaturg i autor słuchowisk (m.in. na Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie i w konkursie Teatru Polskiego Radia).


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB